Elite Performances
196 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
1000 Meter Run Finals | 2:59.44 | Kaitlyn Chandrika | Mt. Sinai |
1000 Meter Run Finals | 2:59.63 | Jordyn McDonnell | Sachem North |
1000 Meter Run Finals | 3:03.88 | Emma Rathburn | Ward Melville |
1000 Meter Run Finals | 3:05.27 | Victoria Laguerre | Ward Melville |
1000 Meter Run Finals | 3:05.50 | Jackie Amato | Westhampton Beach |
1000 Meter Run Finals | 3:05.78 | Molly Ramirez | Sachem North |
1000 Meter Run Finals | 3:05.94 | Sofia Condron | Elwood / John Glenn |
1000 Meter Run Finals | 3:08.04 | Lindsey Schwasnick | Saint Anthony's |
1600 Meter Run Finals | 5:17.56 | Molly Coyle | Immaculate High School |
1600 Meter Run Finals | 5:18.35 | Anna Kavanagh | Sacred Heart Academy |
1600 Meter Run Finals | 5:19.42 | Anna Schaller | Montclair Kimberley Academy |
1600 Meter Run Finals | 5:19.42 | Katherine Marsh | East Meadow |
3000 Meter Run Finals | 9:47.38 | Sarah Connelly | Mt. Sinai |
3000 Meter Run Finals | 9:50.62 | Abby Loveys | Randolph HS |
3000 Meter Run Finals | 10:17.89 | Maggie Maier | Sacred Heart Academy |
3000 Meter Run Finals | 10:19.79 | Jenna Newman | Sayville |
3000 Meter Run Finals | 10:25.09 | Fiona McLoughlin | Commack |
3000 Meter Run Finals | 10:30.99 | Dana Lynch | Middletown |
3000 Meter Run Finals | 10:33.33 | Kayla Schramm | Goshen |
3000 Meter Run Finals | 10:33.40 | Josephine Critchley | West Babylon |
3000 Meter Run Finals | 10:41.84 | Andria Scaglione | Oceanside |
3000 Meter Run Finals | 10:45.36 | Eloise Freitag | Spence School |
3000 Meter Run Finals | 10:48.53 | Anna Recktenwalt | Arlington |
3000 Meter Run Finals | 10:49.30 | Ava Vaccarella | Mattituck |
300 Meter Dash Prelims | 40.51 | Porsha Miles | Coatesville |
300 Meter Dash Prelims | 40.53 | Arianna Eberly | Coatesville |
300 Meter Dash Finals | 40.60 | Alexandria Yarbrough | Freeport |
300 Meter Dash Prelims | 40.70 | Alexandria Yarbrough | Freeport |
300 Meter Dash Finals | 40.88 | Melissa Cunningham | Saint Anthony's |
300 Meter Dash Prelims | 40.88 | Melissa Cunningham | Saint Anthony's |
300 Meter Dash Prelims | 41.06 | Nadja Ashley | West Babylon |
300 Meter Dash Prelims | 41.32 | Michele Daye | West Half Hollow Hills |
300 Meter Dash Finals | 41.37 | Nadja Ashley | West Babylon |
300 Meter Dash Finals | 41.70 | Michele Daye | West Half Hollow Hills |
300 Meter Dash Finals | 41.97 | Hannah Gadpaille | Monsignor Scanlan |
300 Meter Dash Prelims | 42.04 | Ava Gellis | Paul D. Schrieber / Port Washington |
300 Meter Dash Prelims | 42.15 | Abigail Vital | West Orange HS |
300 Meter Dash Prelims | 42.37 | Natalia Madej | Plainedge |
300 Meter Dash Prelims | 42.60 | Caitlin Hambor | Southern Regional HS |
300 Meter Dash Prelims | 42.84 | Jessica Faustin | Middle Country |
300 Meter Dash Prelims | 42.86 | Natalya Rodney | Elmont Memorial |
300 Meter Dash Prelims | 42.91 | Julia Smith | Westhampton Beach |
300 Meter Dash Prelims | 43.03 | Kayla Robe | West Orange HS |
300 Meter Dash Prelims | 43.11 | Jessica Boos | West Babylon |
300 Meter Dash Prelims | 43.21 | Elizabeth Radke | Ward Melville |
4x200 Meter Relay Finals | 1:42.34 | Relay Team | Coatesville |
4x200 Meter Relay Finals | 1:45.51 | Relay Team | West Orange HS |
4x200 Meter Relay Finals | 1:45.56 | Relay Team | Freeport |
4x200 Meter Relay Finals | 1:46.57 | Relay Team | William Floyd |
4x200 Meter Relay Finals | 1:47.03 | Relay Team | Saint Anthony's |
4x200 Meter Relay Finals | 1:47.13 | Relay Team | Lakeland/Panas |
4x200 Meter Relay Finals | 1:47.91 | Relay Team | Westhampton Beach |
4x200 Meter Relay Finals | 1:48.70 | Relay Team | West Babylon |
4x200 Meter Relay Finals | 1:49.05 | Relay Team | Montclair HS |
4x400 Meter Relay Finals | 4:05.67 | Relay Team | Ridge HS |
4x400 Meter Relay Finals | 4:06.30 | Relay Team | Saint Anthony's |
4x400 Meter Relay Finals | 4:08.04 | Relay Team | Arlington |
4x55 Meter Shuttle Hurdle Relay Finals | 35.38 | Relay Team | Randolph HS |
4x800 Meter Relay Finals | 9:31.14 | Relay Team | North Rockland |
4x800 Meter Relay Finals | 9:33.56 | Relay Team | Ward Melville |
4x800 Meter Relay Finals | 9:41.51 | Relay Team | Sacred Heart Academy |
4x800 Meter Relay Finals | 9:43.90 | Relay Team | Goshen |
4x800 Meter Relay Finals | 9:45.15 | Relay Team | Ridge HS |
4x800 Meter Relay Finals | 9:57.06 | Relay Team | Sachem North |
4x800 Meter Relay Finals | 10:00.17 | Relay Team | Immaculate High School |
55 Meter Hurdles Finals | 8.50 | Phoebe Myers | Young Women's Leadership Jamaica |
55 Meter Hurdles Finals | 8.50 | Arianna McLeod | Longwood |
600 Meter Run Finals | 1:37.17 | Kayleigh Robinson | Mt. Sinai |
600 Meter Run Finals | 1:37.52 | Kaira Brown | Kent Place School |
600 Meter Run Finals | 1:38.01 | Ja'lenrose DeFilippis | West Babylon |
600 Meter Run Finals | 1:38.04 | Ariana Harrell | Pemberton Township HS |
600 Meter Run Finals | 1:39.73 | Jessica Nischo | Sachem North |
600 Meter Run Finals | 1:40.34 | Jenna D'Onofrio | West Babylon |
600 Meter Run Finals | 1:40.41 | Lauren Trejo | Sachem East |
600 Meter Run Finals | 1:40.95 | Maeve Murphy | Westhampton Beach |
600 Meter Run Finals | 1:41.03 | Tyler Mustafa | Bayside High School |
600 Meter Run Finals | 1:41.25 | Nyjah Young-Bey | Montclair HS |
600 Meter Run Finals | 1:42.53 | Jennifer Furman | Saint Anthony's |
600 Meter Run Finals | 1:42.75 | Hannah Heller | West Babylon |
600 Meter Run Finals | 1:42.83 | Enyero Omokeni | Freeport |
600 Meter Run Finals | 1:42.92 | Molly Coyle | Immaculate High School |
600 Meter Run Finals | 1:42.99 | Raven Stanet | Arlington |
High Jump Finals | 5-0 | Jennifer Hodges | Ridge HS |
High Jump Finals | 5-0 | Mia Dircks | Bethpage |
High Jump Finals | 5-0 | Olivia Finnegan | Plainedge |
High Jump Finals | 5-2 | Phoebe Myers | Young Women's Leadership Jamaica |
Long Jump Finals | 17-6.5 | Faith Edwards | Young Women's Leadership Jamaica |
One Mile Run Finals | 5:13.01 | Briana Grant | Ward Melville |
One Mile Run Finals | 5:13.05 | Meredith Finley | Randolph HS |
One Mile Run Finals | 5:17.39 | Taylor Mascetta | Immaculate High School |
One Mile Run Finals | 5:19.53 | Shannon Thieke | Sacred Heart Academy |
Pole Vault Finals | 11-7 | Danielle Heine | Abington Heights |
Pole Vault Finals | 13-3.5 | Kaeli Thompson | Warwick Valley |
Triple Jump Finals | 36-5 | Leann Nicholas | Farmingdale |
Triple Jump Finals | 38-0 | Kaylah Britt | William Floyd |
Triple Jump Finals | 38-6.5 | Alissa Braxton | Commack |
Triple Jump Finals | 38-10 | Arianna McLeod | Longwood |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1000 Meter Run Finals | 2:31.93 | Alfred Chawonza | St. Benedict's Prep |
1000 Meter Run Finals | 2:32.39 | Jackson Burnett | St. Benedict's Prep |
1000 Meter Run Finals | 2:32.40 | Pedro Bravo | Iona Preparatory School |
1000 Meter Run Finals | 2:33.13 | Lewis Ngwenya | St. Benedict's Prep |
1000 Meter Run Finals | 2:33.78 | Joseph O'Brien | Horace Greeley |
1000 Meter Run Finals | 2:34.59 | Michael Danzi | Smithtown West |
1000 Meter Run Finals | 2:35.18 | Christopher Courts | Manhasset |
1000 Meter Run Finals | 2:36.88 | Max Notarnicola | Horace Greeley |
1000 Meter Run Finals | 2:36.89 | Ben Reilly | Manhasset |
1000 Meter Run Finals | 2:36.94 | Dean Athanailos | St. Francis Prep |
1000 Meter Run Finals | 2:38.49 | Harrison Bassin | Ward Melville |
1000 Meter Run Finals | 2:38.99 | Nick Scheiner | Longwood |
1000 Meter Run Finals | 2:39.10 | John Meah | East Meadow |
300 Meter Dash Finals | 34.98 | Isaiah Sanchez | St. Benedict's Prep |
300 Meter Dash Finals | 34.99 | Jaheim Dotson | Longwood |
300 Meter Dash Prelims | 35.24 | Isaiah Sanchez | St. Benedict's Prep |
300 Meter Dash Prelims | 35.43 | Jaheim Dotson | Longwood |
300 Meter Dash Prelims | 35.45 | Todd Charles | Xaverian |
300 Meter Dash Finals | 35.59 | Jahmel Maynor-Mendez | Freeport |
300 Meter Dash Prelims | 35.73 | Jahmel Maynor-Mendez | Freeport |
300 Meter Dash Finals | 35.81 | Todd Charles | Xaverian |
300 Meter Dash Prelims | 35.84 | Justin Arranz | North Babylon |
300 Meter Dash Prelims | 35.85 | Fredrick Zenny | Kellenberg Memorial |
300 Meter Dash Prelims | 35.93 | Cecil Brownridge | Middletown |
300 Meter Dash Prelims | 35.94 | Gabriel Gawronski | Norwich High School |
300 Meter Dash Prelims | 35.95 | Lewis Ngwenya | St. Benedict's Prep |
300 Meter Dash Prelims | 36.00 | Kyle Krummenacker | Chaminade |
300 Meter Dash Prelims | 36.03 | Fernando Toledo | Comsewogue |
300 Meter Dash Prelims | 36.07 | Frank Grey | Brentwood |
300 Meter Dash Prelims | 36.08 | Jonathan Gamarra | Oceanside |
300 Meter Dash Finals | 36.09 | Justin Arranz | North Babylon |
300 Meter Dash Prelims | 36.18 | Dermack Lawrence | Franklin K. Lane Campus |
300 Meter Dash Prelims | 36.41 | Jessie Legister | Montclair HS |
300 Meter Dash Prelims | 36.42 | Christopher Holt | Holy Trinity |
300 Meter Dash Finals | 36.47 | Owen Larson | Ward Melville |
300 Meter Dash Prelims | 36.52 | Saad Quadri | Brentwood |
300 Meter Dash Prelims | 36.61 | Jeremiah Omeike | Elmont Memorial |
3200 Meter Run Finals | 9:26.22 | Sean Ryan | Northport |
3200 Meter Run Finals | 9:35.56 | Kevin Cawley | Smithtown East |
3200 Meter Run Finals | 9:36.45 | Stephen Perrillo-Sullivan | Goshen |
3200 Meter Run Finals | 9:36.62 | Thomas Fodor | Northport |
3200 Meter Run Finals | 9:38.45 | Ronald Kigen | St. Benedict's Prep |
3200 Meter Run Finals | 9:45.81 | James Loeffel | Archbishop Molloy |
3200 Meter Run Finals | 9:46.75 | Oliver Branham-Upton | Xavier |
4x200 Meter Relay Finals | 1:31.32 | Relay Team | Brentwood |
4x200 Meter Relay Finals | 1:31.73 | Relay Team | Freeport |
4x200 Meter Relay Finals | 1:31.82 | Relay Team | Coatesville |
4x200 Meter Relay Finals | 1:31.87 | Relay Team | Norwich Free Academy |
4x200 Meter Relay Finals | 1:33.69 | Relay Team | Montclair HS |
4x200 Meter Relay Finals | 1:33.75 | Relay Team | North Rockland |
4x200 Meter Relay Finals | 1:34.07 | Relay Team | Norwich High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:34.24 | Relay Team | Bellport |
4x400 Meter Relay Finals | 3:28.10 | Relay Team | Middletown |
4x400 Meter Relay Finals | 3:29.86 | Relay Team | Elmont Memorial |
4x400 Meter Relay Finals | 3:30.50 | Relay Team | Ridge HS |
4x55 Meter Shuttle Hurdle Relay Finals | 31.73 | Relay Team | Archbishop Molloy |
4x55 Meter Shuttle Hurdle Relay Finals | 31.73 | Relay Team | St. Benedict's Prep |
4x800 Meter Relay Finals | 8:01.76 | Relay Team | Ridge HS |
4x800 Meter Relay Finals | 8:06.21 | Relay Team | Arlington |
4x800 Meter Relay Finals | 8:19.14 | Relay Team | Norwich Free Academy |
55 Meter Hurdles Finals | 7.47 | Kenneth Wei | Mt. Sinai |
55 Meter Hurdles Prelims | 7.48 | Kenneth Wei | Mt. Sinai |
55 Meter Hurdles Finals | 7.52 | Sincere Rhea | St. Augustine Prep |
55 Meter Hurdles Finals | 7.59 | Ryan Curtis | North Rockland |
55 Meter Hurdles Prelims | 7.62 | Sincere Rhea | St. Augustine Prep |
55 Meter Hurdles Prelims | 7.64 | Jaheim Dotson | Longwood |
55 Meter Hurdles Finals | 7.66 | Jaheim Dotson | Longwood |
55 Meter Hurdles Finals | 7.73 | Emanuel Joseph | North Rockland |
55 Meter Dash Finals | 6.55 | Chris Balthazar | Fordham Prep |
55 Meter Dash Finals | 6.56 | Julio Rodriguez | Brentwood |
55 Meter Dash Finals | 6.59 | Eric Kirk | Coatesville |
55 Meter Dash Finals | 6.61 | Eric Conant | Norwich High School |
600 Meter Run Finals | 1:20.26 | Alfred Chawonza | St. Benedict's Prep |
600 Meter Run Finals | 1:21.38 | Kevon O'brien Smith | Freeport |
600 Meter Run Finals | 1:22.16 | Jackson Burnett | St. Benedict's Prep |
600 Meter Run Finals | 1:22.27 | Erik Brown | Kellenberg Memorial |
600 Meter Run Finals | 1:25.27 | Jadon Tepie-Gilbert | Xaverian |
600 Meter Run Finals | 1:25.70 | Colin Hall | Regis |
600 Meter Run Finals | 1:25.79 | Aleksandar Zdravkovic | Smithtown West |
600 Meter Run Finals | 1:25.84 | Kyler Pizzo | Bellport |
600 Meter Run Finals | 1:25.87 | Nicholas Muellers | Smithtown West |
600 Meter Run Finals | 1:25.94 | Nathan Collins | Montclair HS |
600 Meter Run Finals | 1:26.01 | Paul Dibari | North Rockland |
600 Meter Run Finals | 1:26.45 | Alexander Mejia | Garden City |
600 Meter Run Finals | 1:26.50 | Justice Remar | West Orange HS |
High Jump Finals | 6-0 | Justin Wei | Mt. Sinai |
High Jump Finals | 6-0 | Donovan Hart | Coatesville |
High Jump Finals | 6-0 | Isaac Snider | Arlington |
High Jump Finals | 6-0 | Dylan Louis-elias | Brentwood |
High Jump Finals | 6-4 | Jack Meigel | Westhampton Beach |
High Jump Finals | 6-4 | Zaire Haynes | North Rockland |
High Jump Finals | 6-4 | Peter Meehan | Archbishop Molloy |
Long Jump Finals | 24-0 | Kenneth Wei | Mt. Sinai |
One Mile Run Finals | 4:23.27 | Kal Lewis | Shelter Island |
One Mile Run Finals | 4:25.24 | RJ Pleasants | Half Hollow Hills East (HHH) |
One Mile Run Finals | 4:27.73 | Andrew TRAPP | North Hunterdon HS |
One Mile Run Finals | 4:28.08 | Bryan Villafuerte | East Meadow |
Pole Vault Finals | 14-10 | Louis Logsdail | Iona Preparatory School |
Pole Vault Finals | 14-10 | Miguel Negrete | Fordham Prep |