Elite Performances
152 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
1000 Meter Run Finals | 3:01.37 | Kaitlyn Chandrika | Mt. Sinai |
1000 Meter Run Finals | 3:02.70 | Jackie Amato | Westhampton Beach |
1000 Meter Run Finals | 3:03.22 | Briana Grant | Ward Melville |
1000 Meter Run Finals | 3:03.51 | Sarah Connelly | Mt. Sinai |
1000 Meter Run Finals | 3:05.20 | Gianna Marquez | Deer Park |
1000 Meter Run Finals | 3:05.82 | Sarah Newman | Sayville |
1000 Meter Run Finals | 3:07.19 | Jenna D'Onofrio | West Babylon |
1000 Meter Run Finals | 3:07.50 | Savannah Haushalter | Eastport-South Manor |
1000 Meter Run Finals | 3:07.75 | Christina Yakaboski | Riverhead |
1000 Meter Run Finals | 3:08.04 | Julia Bell | Ward Melville |
1500 Meter Run Finals | 4:45.63 | Sarah Connelly | Mt. Sinai |
1500 Meter Run Finals | 4:47.11 | Nicole Garcia | Shoreham-Wading River |
1500 Meter Run Finals | 4:49.14 | Taylor Totevski | Sayville |
1500 Meter Run Finals | 4:51.18 | Roshni Singh | Bay Shore |
1500 Meter Run Finals | 4:54.84 | Lauren Trejo | Sachem East |
1500 Meter Run Finals | 4:56.48 | Briana Grant | Ward Melville |
1500 Meter Run Finals | 4:57.66 | Christina Yakaboski | Riverhead |
1500 Meter Run Finals | 4:57.73 | Grace Weigele | Walt Whitman |
1500 Meter Run Finals | 5:00.29 | Jackie Amato | Westhampton Beach |
1500 Meter Run Finals | 5:00.65 | Sierra Gray | Miller Place |
1500 Meter Run Finals | 5:01.10 | Penelope Greene | East Hampton |
1500 Meter Run Finals | 5:01.91 | Danelle Rose | Miller Place |
1500 Meter Run Finals | 5:03.21 | Allison Reid | Northport |
1500 Meter Run Finals | 5:03.91 | Victoria Laguerre | Ward Melville |
1500 Meter Run Finals | 5:04.22 | Rebecca Clackett | Hauppauge |
1500 Meter Run Finals | 5:06.27 | Molly Ramirez | Sachem North |
3000 Meter Run Finals | 10:01.06 | Sarah Connelly | Mt. Sinai |
3000 Meter Run Finals | 10:15.53 | Nicole Garcia | Shoreham-Wading River |
3000 Meter Run Finals | 10:22.48 | Emily LaMena | Elwood / John Glenn |
3000 Meter Run Finals | 10:27.34 | Roshni Singh | Bay Shore |
3000 Meter Run Finals | 10:37.69 | Fiona McLoughlin | Commack |
3000 Meter Run Finals | 10:45.85 | Victoria Laguerre | Ward Melville |
3000 Meter Run Finals | 10:46.95 | Alexis Violi | Sachem East |
3000 Meter Run Finals | 10:47.27 | Ava Capone | Deer Park |
3000 Meter Run Finals | 10:53.83 | Kaitlyn Iocca | Connetquot |
3000 Meter Run Finals | 10:56.27 | Amanda Probst | Ward Melville |
3000 Meter Run Finals | 10:56.96 | Carli Sheiffele | Mt. Sinai |
3000 Meter Run Finals | 10:59.58 | Emily Ginty | Smithtown East |
300 Meter Dash Finals | 41.14 | Michele Daye | West Half Hollow Hills |
300 Meter Dash Prelims | 41.79 | Michele Daye | West Half Hollow Hills |
300 Meter Dash Prelims | 42.05 | Brianna Davis | Brentwood |
300 Meter Dash Prelims | 42.35 | Kyra Franks | Mt. Sinai |
300 Meter Dash Prelims | 42.42 | Miasha Pittman | Riverhead |
300 Meter Dash Finals | 42.54 | Caroline Mullady | Kings Park |
300 Meter Dash Prelims | 42.75 | Caroline Mullady | Kings Park |
300 Meter Dash Finals | 42.90 | Kyra Franks | Mt. Sinai |
300 Meter Dash Finals | 43.02 | Isabella Masotti | Mattituck |
300 Meter Dash Prelims | 43.02 | Jada Hodge | Middle Country |
300 Meter Dash Prelims | 43.10 | Isabella Masotti | Mattituck |
4x200 Meter Relay Finals | 1:45.13 | Relay Team | Middle Country |
4x200 Meter Relay Finals | 1:48.91 | Relay Team | North Babylon |
4x400 Meter Relay Finals | 4:10.04 | Relay Team | Huntington |
4x400 Meter Relay Finals | 4:10.69 | Relay Team | Miller Place |
4x400 Meter Relay Finals | 4:10.96 | Relay Team | Sachem East |
4x800 Meter Relay Finals | 9:53.73 | Relay Team | West Babylon |
4x800 Meter Relay Finals | 9:56.03 | Relay Team | Ward Melville |
4x800 Meter Relay Finals | 9:57.45 | Relay Team | East Islip |
4x800 Meter Relay Finals | 9:58.49 | Relay Team | Sayville |
4x800 Meter Relay Finals | 9:58.56 | Relay Team | Bay Shore |
55 Meter Hurdles Finals | 8.26 | Aniyah Walters | Walt Whitman |
55 Meter Hurdles Prelims | 8.30 | Aniyah Walters | Walt Whitman |
55 Meter Dash Prelims | 7.20 | Brianna Davis | Brentwood |
55 Meter Dash Finals | 7.20 | Brianna Davis | Brentwood |
55 Meter Dash Prelims | 7.22 | Alicia Brooks | Huntington |
55 Meter Dash Finals | 7.22 | Alicia Brooks | Huntington |
55 Meter Dash Prelims | 7.23 | Adaliz Hunt | Middle Country |
55 Meter Dash Finals | 7.23 | Adaliz Hunt | Middle Country |
55 Meter Dash Finals | 7.26 | Jada Hodge | Middle Country |
55 Meter Dash Prelims | 7.27 | Jada Hodge | Middle Country |
55 Meter Dash Finals | 7.27 | Cherish Love | North Babylon |
55 Meter Dash Prelims | 7.32 | Cherish Love | North Babylon |
55 Meter Dash Prelims | 7.37 | Trinity Roberts | Walter G. O'Connell-Copiague |
55 Meter Dash Finals | 7.39 | Trinity Roberts | Walter G. O'Connell-Copiague |
600 Meter Run Finals | 1:35.72 | Analisse Batista | Huntington |
600 Meter Run Finals | 1:37.27 | Ja'lenrose DeFilippis | West Babylon |
600 Meter Run Finals | 1:39.15 | Kaitlyn Chandrika | Mt. Sinai |
600 Meter Run Finals | 1:40.56 | Donisha Jeanty | Brentwood |
600 Meter Run Finals | 1:41.11 | Jessica Faustin | Middle Country |
600 Meter Run Finals | 1:41.71 | Shannel Sibblies | North Babylon |
600 Meter Run Finals | 1:41.84 | Kristina Deraveniere | Riverhead |
600 Meter Run Finals | 1:41.93 | Sabrina Donoghue | Comsewogue |
600 Meter Run Finals | 1:42.90 | Maureen Duffy | Westhampton Beach |
High Jump Finals | 5-1 | Anjelina Guevara | Miller Place |
High Jump Finals | 5-1 | Alexandra Trischetti | West Babylon |
High Jump Finals | 5-1 | Lauryn Piccirelli | Bay Shore |
High Jump Finals | 5-2 | Leeann Redlo | Bayport-Blue Point |
High Jump Finals | 5-4 | Mia Grassia | Bay Shore |
High Jump Finals | 5-5 | Soledad Jean | Half Hollow Hills East (HHH) |
Long Jump Finals | 17-1.5 | Abby Larsson | Bayport-Blue Point |
Long Jump Finals | 17-2.5 | Ejim Nnate | Comsewogue |
Long Jump Finals | 17-4 | Kerrice Harrison | Walter G. O'Connell-Copiague |
Long Jump Finals | 17-4.5 | Erin Mcloughlin | Connetquot |
Long Jump Finals | 17-4.5 | Alicia Brooks | Huntington |
Long Jump Finals | 17-7.5 | Alexandra Kelly | Rocky Point |
Long Jump Finals | 17-9 | Soledad Jean | Half Hollow Hills East (HHH) |
Long Jump Finals | 17-9 | Shariyah Wallace | Longwood |
Long Jump Finals | 19-0.5 | Alissa Braxton | Commack |
Shot Put Finals | 41-4.25 | Megan Wood | Ward Melville |
Triple Jump Finals | 36-5 | Soledad Jean | Half Hollow Hills East (HHH) |
Triple Jump Finals | 37-1.25 | Sarah Gunasekera | Mt. Sinai |
Triple Jump Finals | 37-1.5 | Jahnia Hodge | Half Hollow Hills East (HHH) |
Triple Jump Finals | 37-5 | Alexandra Kelly | Rocky Point |
Triple Jump Finals | 37-11.5 | Aniyah Walters | Walt Whitman |
Triple Jump Finals | 40-4.5 | Alissa Braxton | Commack |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1000 Meter Run Finals | 2:35.92 | Michael Danzi | Smithtown West |
1000 Meter Run Finals | 2:36.30 | Thomas Fodor | Northport |
1000 Meter Run Finals | 2:36.68 | Nick Scheiner | Longwood |
1000 Meter Run Finals | 2:38.84 | Harrison Bassin | Ward Melville |
1000 Meter Run Finals | 2:39.27 | Jake Rabin | Bay Shore |
1600 Meter Run Finals | 4:28.25 | Kal Lewis | Shelter Island |
300 Meter Dash Prelims | 35.79 | Nicholas Lavazoli | Middle Country |
300 Meter Dash Finals | 35.85 | Nicholas Lavazoli | Middle Country |
300 Meter Dash Finals | 35.85 | Khalil Chester | Walter G. O'Connell-Copiague |
300 Meter Dash Finals | 35.87 | Anthony Joseph | Huntington |
300 Meter Dash Prelims | 35.96 | Tyriek Mays-McKoy | Huntington |
300 Meter Dash Prelims | 36.17 | Khalil Chester | Walter G. O'Connell-Copiague |
300 Meter Dash Finals | 36.17 | Tyriek Mays-McKoy | Huntington |
300 Meter Dash Finals | 36.23 | Evan Parise | Babylon |
300 Meter Dash Finals | 36.25 | Pierson Faldetta | Eastport-South Manor |
300 Meter Dash Prelims | 36.42 | Lucas Plaia | Smithtown West |
300 Meter Dash Prelims | 36.50 | Samuel Monastero | Smithtown West |
300 Meter Dash Finals | 36.64 | Samuel Monastero | Smithtown West |
3200 Meter Run Finals | 9:37.28 | Gavin Ehlers | Westhampton Beach |
3200 Meter Run Finals | 9:38.97 | Michael Silveri | Eastport-South Manor |
3200 Meter Run Finals | 9:43.81 | Christian Berberich | Sachem East |
3200 Meter Run Finals | 9:46.69 | Brayden Vassilas | Smithtown West |
4x200 Meter Relay Finals | 1:32.82 | Relay Team | Sachem East |
4x400 Meter Relay Finals | 3:28.07 | Relay Team | Huntington |
4x800 Meter Relay Finals | 8:19.67 | Relay Team | Commack |
55 Meter Hurdles Finals | 7.55 | Tyreek Parker | Riverhead |
55 Meter Hurdles Finals | 7.62 | Justin Wei | Mt. Sinai |
55 Meter Hurdles Finals | 7.64 | Ryan Bailey | Comsewogue |
55 Meter Hurdles Finals | 7.66 | Michael Muir | William Floyd |
55 Meter Hurdles Prelims | 7.72 | Justin Wei | Mt. Sinai |
55 Meter Dash Finals | 6.51 | Christian Fils-aime | North Babylon |
600 Meter Run Finals | 1:24.05 | Justin Stevens | Huntington |
600 Meter Run Finals | 1:24.24 | Cj Kiviat | Huntington |
600 Meter Run Finals | 1:24.92 | Isaiah James | Huntington |
600 Meter Run Finals | 1:24.98 | Jaden Singleton | Sachem North |
600 Meter Run Finals | 1:25.29 | James Martinez | Hauppauge |
600 Meter Run Finals | 1:25.62 | Mario Xerri | Mt. Sinai |
600 Meter Run Finals | 1:25.90 | Dominic Kartivanos | Connetquot |
600 Meter Run Finals | 1:26.00 | Alejandro Paez | Longwood |
600 Meter Run Finals | 1:26.45 | Darin Cofield | Bay Shore |
High Jump Finals | 6-0 | Phoenix Wynter | Eastport-South Manor |
High Jump Finals | 6-0 | Kharlin Watkins | Longwood |
High Jump Finals | 6-0 | Nile Love | Half Hollow Hills East (HHH) |
High Jump Finals | 6-2 | Blake Wehr | Shoreham-Wading River |
High Jump Finals | 6-2 | Christian Albright | Patchogue-Medford |
High Jump Finals | 6-2 | Jack Meigel | Westhampton Beach |
Long Jump Finals | 22-0 | Anthony Joseph | Huntington |
Shot Put Finals | 56-5.5 | Quinn Smith | Hampton Bays |