Elite Performances

229 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
200 Meter Dash Finals 24.81 Kimberely Bailey Taft Educational Campus
200 Meter Dash Finals 24.83 Valencia Hannon Elmont Memorial
200 Meter Dash Finals 24.99 Tanaya Yarde Mount Vernon
200 Meter Dash Finals 25.30 Shenika King Canarsie
200 Meter Dash Finals 25.35 Gabrielle Farquharson Williamstown HS
200 Meter Dash Finals 25.43 Olivia Hallstein Longwood
200 Meter Dash Finals 25.53 Charmaine Delotch Paul Robeson Campus High
200 Meter Dash Finals 25.56 Victoria Alexander Beacon
200 Meter Dash Finals 25.96 Tymerah Burgess Simon Gratz
200 Meter Dash Finals 26.03 Tishauna Francis Young Women's Leadership Jamaica
200 Meter Dash Finals 26.10 Tacquaya Tobias Our Lady of Mercy Academy
200 Meter Dash Finals 26.14 Nicole Grasty Abington
200 Meter Dash Finals 26.14 Victoria Lundin St. John the Baptist
200 Meter Dash Finals 26.18 Loraine Cruickshank Frank J. Macchiarola Educ
200 Meter Dash Finals 26.19 Alexis Stroman Bishop McNamara High School
200 Meter Dash Finals 26.28 Shakea Mercer Suitland High School
200 Meter Dash Finals 26.34 Jahlisa Williams Frank J. Macchiarola Educ
3000 Meter Run Finals 9:44.03 Aisling Cuffe Cornwall
3000 Meter Run Finals 10:02.91 Jenny Guidera Central Bucks East
3000 Meter Run Finals 10:20.93 Keelin Hollowood Saratoga Springs
3000 Meter Run Finals 10:27.45 Dina Iacone Washington Twp HS
3000 Meter Run Finals 10:28.30 Meaghan Ventarola Monroe-Woodbury
3000 Meter Run Finals 10:28.81 Kira Garry Friends Academy (LI)
3000 Meter Run Finals 10:36.53 Molly Shine Pearl River
3000 Meter Run Finals 10:44.79 Megan McGarrity Saint Basil Academy
3000 Meter Run Finals 10:52.79 Elena Jay Hall High School
3000 Meter Run Finals 10:59.70 Veronica Eder Central Bucks East
3000 Meter Run Finals 11:00.29 Ceili McMorrow Pearl River
400 Meter Dash Finals 54.55 Sandrae Farquharson Medgar Evers College Prep
400 Meter Dash Finals 55.31 Chamique Francis Benjamin N. Cardozo High
400 Meter Dash Finals 56.69 Nyanka Joseph Medgar Evers College Prep
400 Meter Dash Finals 57.06 Jordan Matthews Abington
400 Meter Dash Finals 57.44 Nicole Tiernan Washington Twp HS
400 Meter Dash Finals 58.02 Danielle Martin Freeport
400 Meter Dash Finals 58.11 Paulette Fogle Bishop McNamara High School
400 Meter Dash Finals 58.14 Megan Tiernan Washington Twp HS
400 Meter Dash Finals 58.62 Shenika King Canarsie
400 Meter Dash Finals 58.82 Deon Phillips Elmont Memorial
400 Meter Dash Finals 59.80 Taryn Schmelzinger Garden City
400 Meter Dash Finals 59.81 Cassidy Driscoll Saratoga Springs
4x200 Meter Relay Finals 1:41.94 Relay Team Medgar Evers College Prep
4x200 Meter Relay Finals 1:44.89 Relay Team Benjamin N. Cardozo High
4x200 Meter Relay Finals 1:45.02 Relay Team Winslow Township HS
4x200 Meter Relay Finals 1:45.16 Relay Team Bay Shore
4x200 Meter Relay Finals 1:45.67 Relay Team Central Bucks East
4x200 Meter Relay Finals 1:46.20 Relay Team Washington Twp HS
4x200 Meter Relay Finals 1:48.18 Relay Team Suffern
4x200 Meter Relay Finals 1:48.23 Relay Team Mount Vernon
4x200 Meter Relay Finals 1:48.23 Relay Team Transit Tech CTE High Sch
4x200 Meter Relay Finals 1:48.27 Relay Team Manhasset
4x200 Meter Relay Finals 1:48.66 Relay Team Camden HS
4x200 Meter Relay Finals 1:48.70 Relay Team Pope John XXIII HS
4x200 Meter Relay Finals 1:48.88 Relay Team Chester
4x400 Meter Relay Finals 3:58.11 Relay Team Benjamin N. Cardozo High
4x400 Meter Relay Finals 4:03.82 Relay Team St. John the Baptist
4x400 Meter Relay Finals 4:07.65 Relay Team Saint Catherine's
4x400 Meter Relay Finals 4:07.93 Relay Team Northport
4x400 Meter Relay Finals 4:08.36 Relay Team Boys and Girls
4x400 Meter Relay Finals 4:09.51 Relay Team New Rochelle
4x400 Meter Relay Finals 4:10.61 Relay Team Teaneck HS
4x800 Meter Relay Finals 9:22.14 Relay Team Northport
4x800 Meter Relay Finals 9:35.12 Relay Team Ward Melville
4x800 Meter Relay Finals 9:37.32 Relay Team Hunterdon Central HS
4x800 Meter Relay Finals 9:43.91 Relay Team St. John Villa Academy
4x800 Meter Relay Finals 9:44.31 Relay Team Massapequa
4x800 Meter Relay Finals 9:45.74 Relay Team Washington Twp HS
4x800 Meter Relay Finals 9:52.39 Relay Team Bayport-Blue Point
4x800 Meter Relay Finals 9:53.31 Relay Team Ursuline School
4x800 Meter Relay Finals 9:54.78 Relay Team Morris Hills HS
4x800 Meter Relay Finals 10:01.27 Relay Team Bay Shore
55 Meter Hurdles Finals 7.90 Lateisha Philson Benjamin N. Cardozo High
55 Meter Hurdles Finals 8.17 Alexis Stroman Bishop McNamara High School
55 Meter Hurdles Finals 8.23 Ste'yce McNeil Winslow Township HS
55 Meter Hurdles Prelims 8.30 Ste'yce McNeil Winslow Township HS
55 Meter Hurdles Finals 8.33 Akayla Anderson Benjamin N. Cardozo High
55 Meter Hurdles Finals 8.36 Aeisha McDavid Ursuline School
55 Meter Hurdles Finals 8.44 Emerald Walden Plymouth Whitemarsh
55 Meter Hurdles Finals 8.45 Patrycja Dziekonska West Windsor-Plainsboro North HS
55 Meter Hurdles Prelims 8.47 Patrycja Dziekonska West Windsor-Plainsboro North HS
55 Meter Hurdles Finals 8.52 Megan Clark James I. O'Neill
55 Meter Dash Finals 6.85 Myasia Jacobs Paramus Catholic HS
55 Meter Dash Finals 7.03 Valencia Hannon Elmont Memorial
55 Meter Dash Finals 7.11 Sheniece Daphness Medgar Evers College Prep
55 Meter Dash Finals 7.19 Victoria Alexander Beacon
55 Meter Dash Finals 7.23 Khadijah Cudjoe Frank J. Macchiarola Educ
55 Meter Dash Finals 7.28 Gabrielle Farquharson Williamstown HS
55 Meter Dash Finals 7.28 Shakea Mercer Suitland High School
55 Meter Dash Finals 7.31 Sabrina Cammock Mary Louis Academy
55 Meter Dash Finals 7.38 Ashley Mccarthy Elmont Memorial
800 Meter Run Finals 2:10.00 Claudia Francis Benjamin N. Cardozo High
800 Meter Run Finals 2:14.36 Emma Gallagher Garden City
800 Meter Run Finals 2:18.41 Jhanee Sterrett Boys and Girls
800 Meter Run Finals 2:20.90 Sabrina Southerland Benjamin N. Cardozo High
800 Meter Run Finals 2:22.15 Alyssa Dorney St. John the Baptist
800 Meter Run Finals 2:22.37 Danielle Rowe Bay Shore
Long Jump Finals 17-9.5 Camille Edwards Medgar Evers College Prep
Long Jump Finals 18-3.5 Sarah Bowens Suffern
One Mile Run Finals 4:53.35 Ajee' Wilson Neptune HS
One Mile Run Finals 4:54.28 Haley Pierce Tatnall
One Mile Run Finals 5:01.97 Sara Sargent Pennsbury
One Mile Run Finals 5:03.46 Angel Piccirillo Homer Center
One Mile Run Finals 5:09.56 Reagan Anderson Tatnall
One Mile Run Finals 5:10.48 Mary Cain Bronxville
One Mile Run Finals 5:10.92 Molly Pezzulo Saratoga Springs
One Mile Run Finals 5:12.65 Felicia O'Donnell Delsea Regional HS
One Mile Run Finals 5:13.25 Alexis Panisse Benjamin N. Cardozo High
One Mile Run Finals 5:13.56 Taylor Driscoll Saratoga Springs
One Mile Run Finals 5:15.32 Taylor Clevinger Saint Catherine's
One Mile Run Finals 5:17.32 Amanda Borroughs Saratoga Springs
One Mile Run Finals 5:18.63 Jillian Williams Dalton School
One Mile Run Finals 5:19.09 Julie Williams Tatnall
Pole Vault Finals 11-6 Megan Clark James I. O'Neill
Triple Jump Finals 36-7.75 Brielyn Rogers Bishop McNamara High School
Triple Jump Finals 38-1.75 Iana Amsterdam Newark Tech - Essex
Triple Jump Finals 38-6 Tsian Haywood Dewitt Clinton
HS Boys Mark Athlete Team
200 Meter Dash Finals 21.28 Ronald Darby Potomac High School
200 Meter Dash Finals 21.86 Zamir Thomas Snyder HS
200 Meter Dash Finals 21.87 Michael Blake Mount Vernon
200 Meter Dash Finals 22.05 Davion Wint Christopher Columbus Camp
200 Meter Dash Finals 22.17 Devin Lee Frank J. Macchiarola Educ
200 Meter Dash Finals 22.27 Jaquan Smith Elmont Memorial
200 Meter Dash Finals 22.44 Andy Nicolas Midwood
200 Meter Dash Finals 22.59 Richmond Ahadzi Frank J. Macchiarola Educ
200 Meter Dash Finals 22.60 Tyquan Dukes Erasmus Hall Campus
200 Meter Dash Finals 22.65 Zaid Al-Doori Harrison
200 Meter Dash Finals 22.94 Mark Thompson Cheltenham
200 Meter Dash Finals 22.98 Omari Marshall Canarsie
Two Mile Run Finals 9:23.42 Eddie Owens Packer Collegiate
Two Mile Run Finals 9:36.06 Kris Moran North Babylon
Two Mile Run Finals 9:38.15 Paul Szulewski Williamstown HS
Two Mile Run Finals 9:42.09 Zack Krause Connetquot
Two Mile Run Finals 9:45.60 Nick Ward Indian Hills HS
Two Mile Run Finals 9:48.42 William Slattery Chaminade
400 Meter Dash Finals 48.52 Matt Gilmore Cheltenham
400 Meter Dash Finals 48.89 Ryan Brennan Monroe-Woodbury
400 Meter Dash Finals 49.23 Robert Rhodes Boys and Girls
400 Meter Dash Finals 49.28 Davion Wint Christopher Columbus Camp
400 Meter Dash Finals 49.28 Strymar Livingston Christopher Columbus Camp
400 Meter Dash Finals 49.44 Lemanuel Mosley Middletown
400 Meter Dash Finals 50.14 Andre Jordan Medgar Evers College Prep
400 Meter Dash Finals 50.15 Tyler Gallen Cardinal O'Hara
400 Meter Dash Finals 50.17 Macey Watson Abington
400 Meter Dash Finals 50.24 Will Taylor Abington
400 Meter Dash Finals 50.53 Owen Calib East Hampton
400 Meter Dash Finals 50.55 Tevin Smith Abington
400 Meter Dash Finals 50.71 Daryl Ansley Ewing HS
400 Meter Dash Finals 50.77 Steven Gayle Mount Vernon
400 Meter Dash Finals 50.78 Adrian Lewis Medgar Evers College Prep
400 Meter Dash Finals 50.85 Martin Turner Chester
400 Meter Dash Finals 50.87 Sheldon Derenoncourt Bellport
400 Meter Dash Finals 51.01 Zamir Thomas Snyder HS
400 Meter Dash Finals 51.13 Malik Crossdale Fordham Prep
400 Meter Dash Finals 51.24 Diamere Nabinett Tatnall
400 Meter Dash Finals 51.33 Brian Hamilton Cardinal O'Hara
400 Meter Dash Finals 51.34 Ibrahim Abubakar Brentwood
400 Meter Dash Finals 51.36 Evan Johnson Ewing HS
4x200 Meter Relay Finals 1:27.79 Relay Team Suitland High School
4x200 Meter Relay Finals 1:30.05 Relay Team Cheltenham
4x200 Meter Relay Finals 1:30.26 Relay Team Mount Vernon
4x200 Meter Relay Finals 1:31.67 Relay Team Middletown
4x200 Meter Relay Finals 1:32.46 Relay Team Washington Twp HS
4x200 Meter Relay Finals 1:32.46 Relay Team Paul D. Schrieber / Port Washington
4x200 Meter Relay Finals 1:32.72 Relay Team Bay Shore
4x200 Meter Relay Finals 1:32.99 Relay Team Camden HS
4x200 Meter Relay Finals 1:33.11 Relay Team Wallkill
4x200 Meter Relay Finals 1:33.17 Relay Team Holy Cross
4x200 Meter Relay Finals 1:33.30 Relay Team Bishop McNamara High School
4x200 Meter Relay Finals 1:33.43 Relay Team Holy Ghost Preparatory School
4x200 Meter Relay Finals 1:33.74 Relay Team Harrison
4x200 Meter Relay Finals 1:33.75 Relay Team Abington
4x200 Meter Relay Finals 1:34.06 Relay Team Great Valley
4x200 Meter Relay Finals 1:34.36 Relay Team Franklin Township HS
4x200 Meter Relay Finals 1:34.36 Relay Team Kings Park
4x400 Meter Relay Finals 3:19.55 Relay Team Abington
4x400 Meter Relay Finals 3:23.04 Relay Team Dewitt Clinton
4x400 Meter Relay Finals 3:23.41 Relay Team Cheltenham
4x400 Meter Relay Finals 3:26.24 Relay Team Teaneck HS
4x400 Meter Relay Finals 3:26.38 Relay Team Erasmus Hall Campus
4x400 Meter Relay Finals 3:26.75 Relay Team Boys and Girls
4x400 Meter Relay Finals 3:27.87 Relay Team New Rochelle
4x400 Meter Relay Finals 3:29.68 Relay Team East Hampton
4x400 Meter Relay Finals 3:29.68 Relay Team Southampton
4x400 Meter Relay Finals 3:30.66 Relay Team Transit Tech CTE High Sch
4x400 Meter Relay Finals 3:30.80 Relay Team Brentwood
4x800 Meter Relay Finals 8:06.64 Relay Team Monroe-Woodbury
4x800 Meter Relay Finals 8:07.76 Relay Team Warwick Valley
4x800 Meter Relay Finals 8:12.13 Relay Team Massapequa
4x800 Meter Relay Finals 8:12.87 Relay Team Hendrick Hudson
4x800 Meter Relay Finals 8:15.92 Relay Team Pawling High School
4x800 Meter Relay Finals 8:16.14 Relay Team Holy Ghost Preparatory School
4x800 Meter Relay Finals 8:21.19 Relay Team Monsignor Farrell
55 Meter Hurdles Finals 7.42 Richmond Ahadzi Frank J. Macchiarola Educ
55 Meter Hurdles Finals 7.44 Sancho Barrett Amityville Memorial
55 Meter Hurdles Finals 7.69 Marcus Collins Msgr Bonner & Abp Prendergast HS
55 Meter Hurdles Finals 7.73 Gregory Caldwell West Windsor-Plainsboro North HS
55 Meter Dash Finals 6.28 Ronald Darby Potomac High School
55 Meter Dash Finals 6.46 Ryan Allen Suitland High School
55 Meter Dash Finals 6.46 Devin Lee Frank J. Macchiarola Educ
55 Meter Dash Finals 6.50 Jaquan Smith Elmont Memorial
55 Meter Dash Finals 6.54 Brent Jules Medgar Evers College Prep
55 Meter Dash Finals 6.56 Eddie Burgess Great Valley
55 Meter Dash Finals 6.62 Matt Smalley Father Judge
800 Meter Run Finals 1:55.09 Strymar Livingston Christopher Columbus Camp
800 Meter Run Finals 1:56.54 Angelo Melendez Elmont Memorial
800 Meter Run Finals 1:59.07 Holland Sherrer Cumberland Regional HS
800 Meter Run Finals 1:59.25 Kieran Newcomb Brooklyn Friends School
800 Meter Run Finals 1:59.25 Nick Collazo East Hampton
800 Meter Run Finals 1:59.48 Adam Civitano St. Joseph by the Sea
Long Jump Finals 22-9.75 Rolyce Boston Frank J. Macchiarola Educ
Long Jump Finals 23-4.75 Glenn Forsythe Uniondale
One Mile Run Finals 4:15.76 Miles Schoedler Ocean City HS
One Mile Run Finals 4:16.66 Thomas Awad Chaminade
One Mile Run Finals 4:17.09 Martin Hehir Washingtonville
One Mile Run Finals 4:19.79 Owen Skeete Westbury
One Mile Run Finals 4:20.63 Tyler Tate Tatnall
One Mile Run Finals 4:21.18 Kyle Moran Abington
One Mile Run Finals 4:21.66 Erik Johnson Ocean City HS
One Mile Run Finals 4:22.43 Ned Willig Great Valley
One Mile Run Finals 4:27.02 Samuel Place Saratoga Springs
One Mile Run Finals 4:29.13 Collin Frost Randolph HS
One Mile Run Finals 4:30.14 Mike Emerson Smithtown West
One Mile Run Finals 4:30.34 Brandon Camenzuli St. John the Baptist
Pole Vault Finals 14-6 Sean Burns Delaware Valley
Pole Vault Finals 15-0 John Brinkerhoff Veritas Christian Academy
Shot Put Finals 53-2.75 Dontaye Rivera Pleasantville HS
Shot Put Finals 57-4.75 CHUKWUEBUK ENEKWECHI Francis Lewis
Triple Jump Finals 47-1 Ryan Satchell Central Islip
Triple Jump Finals 47-8.5 Glenn Forsythe Uniondale
Triple Jump Finals 49-3.5 Shane Green Erasmus Hall Campus