Section 5 Championships 2020 vs Section 5 Championships 2017

Aggregate Data Points
Difference This Meet That Meet
Overall Athletes -218 635 853
Overall Average -1:17.30 22:06.60 23:23.90
1st-10th Place -1:11.38 16:12.70 17:24.08
1st-25th Place -1:12.45 16:32.44 17:44.89
1st-50th Place -1:11.59 16:53.08 18:04.67
1st-100th Place -1:03.36 17:25.04 18:28.40
Common Athletes -- -- 64
Ran Faster 48 56 8
Ran Season Best -4 -- 4
Average Time -1:48.20 21:05.61 22:53.81
Median Time -1:31.10 20:56.00 22:27.10
Middle 80% Times -1:38.46 21:09.81 22:48.27
Top 10% Times -2:15.16 16:59.14 19:14.30
Top 25% Times -2:07.61 17:49.25 19:56.86
Top 50% Times -1:55.67 18:54.47 20:50.13
Bottom 50% Times -1:40.73 23:16.75 24:57.48
Bottom 25% Times -2:00.06 24:41.63 26:41.69
Bottom 10% Times -2:41.16 25:42.43 28:23.59
Average Difference -1:48.20 -- --
Median Difference -1:04.80 -- --
Middle 80% Difference -1:41.11 -- --
Top 10% Difference -1:46.73 -- --
Top 50% Difference -1:32.37 -- --
Top 25% Difference -1:46.80 -- --
Top 50% Difference -1:32.37 -- --
Bottom 50% Difference -2:04.03 -- --
Bottom 25% Difference -2:40.48 -- --
Bottom 10% Difference -2:57.44 -- --

Performances of Common Athletes
Athlete Team Difference This Meet That Meet
Austin Schoen Webster Thomas -3:05.40 16:22.00 19:27.40
Jon Sullo Webster Schroeder -3:12.60 16:44.00 19:56.60
Zack Hall Oakfield-Alabama -1:39.20 16:50.00 18:29.20
Mack Brewington Marion -1:57.00 17:05.00 19:02.00
Broden Haltiner Newark -3:09.50 17:07.00 20:16.50
Collin Sauter Penfield -1:28.50 17:17.00 18:45.50
Ben Skalny Notre Dame (Batavia) -2:52.40 17:29.00 20:21.40
Taylor Vanderwark Honeoye Central -2:04.20 18:03.00 20:07.20
Andrew Ricupito Notre Dame (Batavia) -2:36.00 18:08.00 20:44.00
Quinn Olsen Honeoye Central -2:38.40 18:22.00 21:00.40
Jasper Owen Pittsford Sutherland -1:18.10 18:23.00 19:41.10
Owen Hensler Livonia -5:06.30 18:24.00 23:30.30
Mitchel Felix Warsaw -4:09.00 18:27.00 22:36.00
Tylor Brabant Caledonia-Mumford -3:47.10 18:40.00 22:27.10
Trinity Wells Newark -1:56.80 18:52.00 20:48.80
Marcos Dela Osa Cruz Marion -2:35.00 18:55.00 21:30.00
Ryan Lewis Bishop Kearney (Rochester) -1:51.50 18:57.00 20:48.50
Chase Peacock Midlakes -2:21.00 19:10.00 21:31.00
Matthew Burritt Wayland-Cohocton -3:56.90 19:11.00 23:07.90
Clay Battle Honeoye Central +13.70 19:32.00 19:18.30
Dylan Amidon Waterloo -1:16.10 19:33.00 20:49.10
Jack Norkus Red Jacket -1:53.90 19:35.00 21:28.90
Dylan Clemons Holley Central -2:36.10 19:36.00 22:12.10
Carter Puylara Mynderse Academy -7.90 20:00.00 20:07.90
Josh Fleming Byron-Bergen -2:21.80 20:07.00 22:28.80
Brock Hill Red Jacket -7.30 20:19.00 20:26.30
Audrey Gillette Honeoye Central -2:50.70 20:32.00 23:22.70
Joe Debell Geneseo HS -4:11.50 20:33.00 24:44.50
Owen Saxby Bloomfield -4:33.40 20:38.00 25:11.40
Adeline Capel Geneseo HS -2:16.00 20:39.00 22:55.00
Cameron Deisering Midlakes -43.10 20:46.00 21:29.10
Joshua Vandrlike Midlakes -1:55.70 20:47.00 22:42.70
Isabel Marzec Avon -1:28.90 20:56.00 22:24.90
MacNeil Ruston Alexander Central -31.90 21:00.00 21:31.90
Parker Remington Attica -4:02.70 21:01.00 25:03.70
Ryan Parsons Pavilion -38.50 21:06.00 21:44.50
Riley Lich Palmyra-Macedon -2:43.00 21:21.00 24:04.00
Chance Rice Porter Waterloo +59.00 22:21.00 21:22.00
Joel Vanskiver Campbell-Savona +2:21.80 23:48.00 21:26.20
Hailey Kumpf Cuba-Rushford -1:04.80 21:27.00 22:31.80
Cooper Davis Alexander Central +5.00 21:39.00 21:34.00
Sean McKenna Campbell-Savona +6.80 21:59.00 21:52.20
Carter Browne Hornell +1:48.70 23:47.00 21:58.30
Alison Sawyer Red Creek -18.40 22:02.00 22:20.40
Luke Otto Wheatland-Chili -2:21.60 22:02.00 24:23.60
Molly Smith Canandaigua -3.60 22:05.00 22:08.60
Gracie Murphy Penn Yan Academy -20.70 22:12.00 22:32.70
Jaina Doyle Penn Yan Academy -1.40 22:33.00 22:34.40
Jillian Genthner Livonia -2:25.20 22:37.00 25:02.20
Kelsea Greenthal Hornell -55.90 23:29.00 24:24.90
Julia Schlenker-Stephens Byron-Bergen -3:23.30 23:33.00 26:56.30
Carson Denny Red Creek -2:15.60 23:36.00 25:51.60
Emily Frech Greece Arcadia +32.20 24:18.00 23:45.80
Alaura Rehwaldt Byron-Bergen -1:00.40 23:50.00 24:50.40
Taylor Champlin Geneva -3:25.70 23:55.00 27:20.70
Dayanara Caballero Byron-Bergen +41.30 24:46.00 24:04.70
Emily Peters Pembroke -2:06.90 24:06.00 26:12.90
Marissa Wilson Livonia -22.00 24:16.00 24:38.00
Ava Flores Oakfield-Alabama -2:11.20 24:36.00 26:47.20
Siobhan Costello Keshequa -1:59.10 24:56.00 26:55.10
Paige Watkins Jasper-Troupsburg -5:07.30 25:01.00 30:08.30
Alyssa Lafferty Alexander Central -1:22.30 26:14.00 27:36.30
Anna Penird Red Jacket -3:06.50 26:27.00 29:33.50
Emma Cline Alexander Central -2:17.90 27:57.00 30:14.90