Elite Performances

42 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
400 Meter Dash Finals 56.41 Ellen Byrnes Sacred Heart Academy
400 Meter Dash Finals 57.08 Leah Anderson Cardinal Spellman
800 Meter Run Finals 2:18.29 Ariella Garcia Notre Dame Academy
800 Meter Run Finals 2:18.84 MaryKate Drennan McKee/Staten Island Tech
Discus Finals 143-8 Olivia Seifert Saint Anthony's
Hammer Throw Finals 123-7 Samantha Smith Connetquot
Hammer Throw Finals 155-0 Monae Cooper New Rochelle
Hammer Throw Finals 165-11 Jillian Shippee Shenendehowa
Hammer Throw Finals 169-4 Olivia Seifert Saint Anthony's
Long Jump Finals 18-2 Alicia Zhou Marlboro HS
One Mile Run Finals 4:56.34 Ella Ketchum Poly Prep Country Day
One Mile Run Finals 5:05.85 Lily Flynn Ursuline School
One Mile Run Finals 5:12.03 Anna Flynn Ursuline School
One Mile Run Finals 5:16.85 Susanna Weir Notre Dame Academy
Shot Put Finals 38-3.5 Antoinette Gyles Marlboro HS
Sprint Medley Relay Finals 4:23.49 Relay Team Somers
Sprint Medley Relay Finals 4:26.11 Relay Team Notre Dame Academy
Sprint Medley Relay Finals 4:26.16 Relay Team Ursuline School
Triple Jump Finals 38-8 Denisha West Westbury
HS Boys Mark Athlete Team
400 Meter Hurdles Finals 55.14 Robert Walker Newburgh Free Academy
400 Meter Dash Finals 48.68 Denzel Villaman Franklin K. Lane Campus
400 Meter Dash Finals 48.72 Onyedikachi Ohia-Enyia Hackley School
400 Meter Dash Finals 48.75 Ekrem Ayhan Blair Academy
4x1600 Meter Relay Finals 18:04.41 Relay Team St. Joseph by the Sea
4x1600 Meter Relay Finals 18:05.45 Relay Team Xavier
4x1600 Meter Relay Finals 18:10.60 Relay Team Cardinal O'Hara
4x200 Meter Relay Finals 1:29.11 Relay Team Hackley School
800 Meter Run Finals 1:55.44 Byron Simmons St. Benedict's Prep
800 Meter Run Finals 1:55.84 Dylan Welch North Shore
800 Meter Run Finals 1:56.13 Brian Camillieri Nanuet
800 Meter Run Finals 1:56.67 Kevin Lafleche Christian Brothers Academy (CBA Albany)
800 Meter Run Finals 1:57.72 Matthew Payamps Saint Anthony's
Hammer Throw Finals 140-9 Austin Georgakis Syosset
Hammer Throw Finals 185-4 Jason Wright Saint Anthony's
Hammer Throw Finals 221-2 Cameron Thompson Lakeland/Panas
One Mile Run Finals 4:23.16 Ryan Kutch Saint Anthony's
One Mile Run Finals 4:24.80 Aidan Ryan Trinity School
Pole Vault Finals 14-9 Charles Crispi Monsignor Farrell
Sprint Medley Relay Finals 3:39.96 Relay Team Cardinal Spellman
Sprint Medley Relay Finals 3:41.12 Relay Team Xavier
Sprint Medley Relay Finals 3:41.87 Relay Team Westbury
Sprint Medley Relay Finals 3:42.18 Relay Team Pawling High School