Boys Invitational 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Shemar Chambers North Carolina A&T 47.96a
2 Devon Davey Columbia 48.13a
3 Jason Estrada Brown 49.23a
4 Sam Ford Maryland 49.52a
Boys Invitational 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Luciano Fiore Atlanta TC Elite 1:47.44a
2 Derek Holdsworth USA 1:47.56a
3 John Rivera Puerto Rico 1:48.25a
4 Justin O'toole Columbia 1:48.31a
5 Charlie Hunter Nike Union TC 1:49.65a
6 Shane Streich Atlanta TC Elite 1:49.71a
7 Hazem Miawad Empire Elite TC 1:50.76a
8 John Lewis Garden State TC 1:51.13a
9 Luis Peralta CPTC - Tracksmith 1:51.38a
10 Mahamed Sharif Connecticut 1:52.57a
-- Austin Rios-Colon Columbia DNF
Boys Invitational 1500 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Adam Fogg UA Mission Run Baltimor 3:38.64a
2 Casey Comber UA Mission Run Baltimor 3:38.89a
3 Charles Grethen On 3:39.13a
4 Vincent Ciattei UA Misson Run Dark Sky 3:40.23a
5 Rob Napolitano diadora 3:40.57a
6 Noah Kibet Nike Union TC 3:42.20a
7 Ben Allen Empire Elite TC 3:42.23a
8 Paul Ryan adidas 3:42.44a
9 Charlie O'Donovan Ireland 3:42.51a
10 Jack Salisbury Empire Elite TC 3:42.83a
11 Alec Basten UA Mission Run Baltimor 3:44.38a
12 Ryan Adams UA Mission Run Baltimor 3:45.17a
13 Eric Holt Empire Elite TC 3:45.47a
14 Nick Dahl Empire Elite TC 3:45.84a
15 Josh Thompson Nike Bowerman TC 3:45.95a
16 Rob Heppenstall Atlanta TC Elite 3:57.07a
-- Hazem Miawad Empire Elite TC DNF
Boys Invitational 1 Mile Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Adam Fogg UA Mission Run Baltimor 3:53.55a
2 Casey Comber UA Mission Run Baltimor 3:53.93a
3 Charles Grethen On 3:55.01a
4 Vincent Ciattei UA Misson Run Dark Sky 3:55.94a
5 Rob Napolitano diadora 3:56.46a
6 Paul Ryan adidas 3:57.60a
7 Ben Allen Empire Elite TC 3:57.95a
8 Charlie O'Donovan Ireland 3:58.22a
9 Jack Salisbury Empire Elite TC 3:58.84a
10 Noah Kibet Nike Union TC 3:59.26a
11 Alec Basten UA Mission Run Baltimor 4:00.89a
12 Nick Dahl Empire Elite TC 4:02.01a
13 Ryan Adams UA Mission Run Baltimor 4:02.22a
14 Josh Thompson Nike Bowerman TC 4:02.40a
15 Eric Holt Empire Elite TC 4:05.32a
16 Rob Heppenstall Atlanta TC Elite 4:16.24a
-- Hazem Miawad Empire Elite TC DNF
Boys Invitational High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Shelby McEwen Nike 2.28m
2 Ernie Sears USA 2.18m
3 Vernon Turner adidas 2.18m
4 Mawali Osunniyi Connecticut 2.08m
5 Damarion Potts Rowan 2.03m
6 Ja'Lil Reynolds Albany 1.98m
7 Jamile Gantt Rowan 1.98m
Boys Invitational Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Emmanuel Ihemeje Italy 15.89m
2 Joseph Oduro Brown 15.43m
3 Chris Benard USA 15.27m