Elite Performances

40 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1500 Meter Run Finals 4:35.96 Charlene Lipsey Hempstead
1500 Meter Run Finals 4:38.62 Samantha Nadel North Shore
1500 Meter Run Finals 4:38.64 Emily Menges Garden City
1500 Meter Run Finals 4:39.05 Rachel Ngu Syosset
1500 Meter Run Finals 4:41.26 Emily Lipari Roslyn
1500 Meter Run Finals 4:45.47 Emily Marchini Massapequa
1500 Meter Run Finals 4:45.75 Brianna Welch North Shore
3000 Meter Run Finals 9:56.80 Emily Lipari Roslyn
3000 Meter Run Finals 9:56.82 Samantha Nadel North Shore
3000 Meter Run Finals 10:17.92 Emily Marchini Massapequa
400 Meter Hurdles Finals 1:03.73 Regine Lazard Baldwin
400 Meter Dash Finals 55.17 Donna-Lee Hylton Hempstead
400 Meter Dash Finals 56.10 Emily Menges Garden City
400 Meter Dash Finals 56.81 Jasmine Blocker Manhasset
400 Meter Dash Finals 57.18 Kyla Ridley Elmont Memorial
400 Meter Dash Finals 57.23 Cara Rostant Valley Stream South
400 Meter Dash Finals 57.53 Kristen Stuart Division Avenue
400 Meter Dash Finals 57.57 Shanice Johnson Valley Stream North
4x800 Meter Relay Finals 9:41.30 Relay Team Syosset
800 Meter Run Finals 2:17.37 Donna-Lee Hylton Hempstead
800 Meter Run Finals 2:17.42 Rachel Ngu Syosset
Discus Finals 122-5 Joanna Koronios Carle Place
High Jump Finals 5-4 Joanne Imbert Valley Stream Central
Long Jump Finals 17-11.5 Patricia McNish Manhasset
Triple Jump Finals 36-2.5 Atinuke Adebowale Valley Stream Central
Triple Jump Finals 36-9.75 Lauren Kappleman Massapequa
Triple Jump Finals 38-10.5 Marlene Ricketts Westbury
HS Boys Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 4:24.57 Thomas Clark Wantagh
3200 Meter Run Finals 9:29.40 Arquimede Delacruz Wantagh
3200 Meter Run Finals 9:39.07 Harvey Kevin Sanford H. Calhoun
400 Meter Dash Finals 49.01 Terrance Livingston Great Neck South
4x400 Meter Relay Finals 3:23.00 Relay Team Freeport
4x800 Meter Relay Finals 8:07.66 Relay Team Wantagh
4x800 Meter Relay Finals 8:09.87 Relay Team Sanford H. Calhoun
800 Meter Run Finals 1:57.68 Michael Rossi Valley Stream North
800 Meter Run Finals 1:57.84 Jordan Ashley JFK Bellmore
Long Jump Finals 22-7.5 Alix Lamarre Wellington C. Mepham
Pole Vault Finals 14-0 Robert Brower Massapequa
Shot Put Finals 53-2.5 Michael Jang Lynbrook
Shot Put Finals 53-3 Joshua Haghighi Wheatley School