Section 10 Championships 2015

Massena, NY

Section 10 Championships 2015 vs Section 10 Championships 2016

Aggregate Data Points
Difference This Meet That Meet
Overall Athletes -18 129 147
Overall Average -2:43.75 21:50.74 24:34.49
1st-10th Place -1:39.01 17:00.29 18:39.30
1st-25th Place -1:43.30 17:56.94 19:40.24
1st-50th Place -1:46.62 18:55.82 20:42.44
1st-100th Place -1:53.02 20:31.58 22:24.60
Common Athletes -- -- 72
Ran Faster 48 60 12
Ran Season Best 62 63 1
Average Time -1:26.18 21:58.13 23:24.32
Median Time -1:12.50 21:59.50 23:12.00
Middle 80% Times -1:25.41 22:00.09 23:25.50
Top 10% Times -1:06.22 17:26.28 18:32.50
Top 25% Times -1:09.42 18:20.36 19:29.78
Top 50% Times -1:16.79 19:34.08 20:50.86
Bottom 50% Times -1:35.58 24:22.19 25:57.78
Bottom 25% Times -1:37.35 25:58.87 27:36.22
Bottom 10% Times -1:47.80 27:22.58 29:10.38
Average Difference -1:26.18 -- --
Median Difference -2:19.10 -- --
Middle 80% Difference -1:21.54 -- --
Top 10% Difference -53.25 -- --
Top 50% Difference -1:03.58 -- --
Top 25% Difference -58.30 -- --
Top 50% Difference -1:03.58 -- --
Bottom 50% Difference -1:48.79 -- --
Bottom 25% Difference -2:07.40 -- --
Bottom 10% Difference -2:34.69 -- --

Performances of Common Athletes
Athlete Team Difference This Meet That Meet
Kyle Fulk Norwood-Norfolk -43.10 16:03.90 16:47.00
Curtis Landry Franklin Academy -46.60 17:01.40 17:48.00
Darren Ricalton Canton -50.00 17:06.00 17:56.00
Tyler Shorette Salmon River -2:28.20 17:22.80 19:51.00
Brandon Lavoie Franklin Academy -1:11.90 17:34.10 18:46.00
Ben Casagrain Tupper Lake -1:07.10 18:01.90 19:09.00
Colin Benedict Salmon River -1:07.10 18:08.90 19:16.00
Rj Pearsall Franklin Academy -40.80 18:11.20 18:52.00
Tim Allen Canton -1:25.90 18:23.10 19:49.00
Tom Shafer Franklin Academy -3:49.60 18:36.40 22:26.00
Michael Labow Gouverneur -1:39.70 18:55.30 20:35.00
Riley Haas Norwood-Norfolk -1:31.20 19:00.80 20:32.00
Grace Bessette Canton -56.00 19:06.00 20:02.00
Emily Pomainville Franklin Academy -39.40 19:06.60 19:46.00
Emma Bentley-hicks Canton -1:39.00 19:20.00 20:59.00
Michael Amell Potsdam HS -1:34.90 19:20.10 20:55.00
Ryan Savage Tupper Lake -52.90 19:22.10 20:15.00
Gabby Scott Canton -3:46.20 19:25.80 23:12.00
Sose George Salmon River -2:08.50 19:26.50 21:35.00
Sydney Levison Norwood-Norfolk -17.60 19:45.40 20:03.00
Joe Soucia Franklin Academy -1:44.20 20:11.80 21:56.00
Josh Paquin Franklin Academy -1:36.40 20:12.60 21:49.00
Alex Dukette Tupper Lake -1:16.20 20:13.80 21:30.00
Isaac Mcpherson Franklin Academy +26.60 20:40.60 20:14.00
Grace Cummings Gouverneur -3:18.90 20:29.10 23:48.00
Ivan King Salmon River +1:13.50 21:46.50 20:33.00
Brad Bruso Franklin Academy -3.60 20:38.40 20:42.00
Hannah Tupper Canton -1:12.60 20:41.40 21:54.00
Carissa Robistow Franklin Academy -1:18.20 20:48.80 22:07.00
Violet Dean Potsdam HS -2:19.10 20:53.90 23:13.00
Matt Varden Tupper Lake -1:41.90 21:00.10 22:42.00
Allyson Hyde Franklin Academy -4:44.50 21:10.50 25:55.00
Elara Martin Franklin Academy -1:59.80 21:17.20 23:17.00
Aliana Hart Salmon River -1:13.50 21:32.50 22:46.00
Tess Klossner Tupper Lake -4:00.10 21:39.90 25:40.00
Dakota Breglia Gouverneur -3:32.70 21:51.30 25:24.00
Veronica Nichols Franklin Academy -2:18.50 21:59.50 24:18.00
Nathan Woods Franklin Academy -1:02.50 22:01.50 23:04.00
Evan Lamica Franklin Academy +40.00 22:44.00 22:04.00
Preston White Norwood-Norfolk -1:47.40 22:04.60 23:52.00
Lily Parmeter Norwood-Norfolk -2:18.90 22:06.10 24:25.00
Zachary Bobbie Brushton Moira -28.60 22:24.40 22:53.00
Steven Degray Potsdam HS -20.90 22:25.10 22:46.00
Tiffany Connors Salmon River -2:02.90 22:30.10 24:33.00
William Tyrell Brushton Moira +30.80 23:07.80 22:37.00
Claire Bartlett Canton +14.70 22:58.70 22:44.00
Karle Mccormick Ogdensburg Free Academy -4:30.40 22:44.60 27:15.00
Kayle Mccormick Ogdensburg Free Academy -4:40.00 22:46.00 27:26.00
Troy Sweeney Norwood-Norfolk +27.50 23:15.50 22:48.00
Jason Jemison Potsdam HS -51.80 22:48.20 23:40.00
Karlee Martin Franklin Academy -1:16.30 23:04.70 24:21.00
Skylar Fetter Norwood-Norfolk -8:14.20 23:24.80 31:39.00
Chris Cole Ogdensburg Free Academy -1:09.30 23:28.70 24:38.00
Madison Stewart Norwood-Norfolk -1:57.00 23:45.00 25:42.00
Ian Berg Ogdensburg Free Academy -43.10 23:53.90 24:37.00
Alec Lacombe Ogdensburg Free Academy -35.80 23:55.20 24:31.00
Alex Sias Ogdensburg Free Academy -1:55.40 24:08.60 26:04.00
Fred Garland Franklin Academy -1:48.10 24:14.90 26:03.00
Nicholas Lacombe Ogdensburg Free Academy +2.20 24:32.20 24:30.00
Paul Machabee Brushton Moira +34.40 25:15.40 24:41.00
Kamry Herne Franklin Academy -2:52.60 25:06.40 27:59.00
Kurt Leroux Salmon River +1:07.80 26:21.80 25:14.00
Allen Vanatter Potsdam HS +7.10 25:41.10 25:34.00
Kaila Feiman Franklin Academy -1:55.50 25:34.50 27:30.00
Jordan Sovie Ogdensburg Free Academy -12.10 26:16.90 26:29.00
Lindsay Farnsworth Norwood-Norfolk +4.90 26:31.90 26:27.00
Brianne Colbert Norwood-Norfolk +59.10 27:27.10 26:28.00
Maureen Pierce Ogdensburg Free Academy -1:12.20 26:28.80 27:41.00
Julianna Skufca Potsdam HS -2:27.90 26:57.10 29:25.00
Alison Ettinger-Delong Potsdam HS -2:16.10 27:11.90 29:28.00
Alyssa Martin Brushton Moira -43.50 28:56.50 29:40.00
Hailey Lapage Norwood-Norfolk -55.50 29:05.50 30:01.00