Elite Performances
37 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
1000 Meter Run Finals | 3:04.80 | Julia Flower | Schalmont |
1000 Meter Run Finals | 3:07.10 | Amelia Mahoney | Saratoga Springs |
1500 Meter Run Finals | 4:50.30 | Amelia Mahoney | Saratoga Springs |
1500 Meter Run Finals | 4:52.20 | Julia Flower | Schalmont |
1500 Meter Run Finals | 4:54.70 | Spencer Hayes | Saratoga Springs |
1500 Meter Run Finals | 4:59.40 | Courtney Breiner | Emma Willard |
1500 Meter Run Finals | 5:01.70 | Amanda Chambers | Colonie |
1500 Meter Run Finals | 5:03.90 | Mari Ellen Penzer | Saratoga Springs |
1500 Meter Run Finals | 5:04.20 | Gabby Robens | Saratoga Springs |
1500 Meter Run Finals | 5:04.40 | Carly Vetter | Saratoga Springs |
1500 Meter Run Finals | 5:04.80 | Caroline Starace | Saratoga Springs |
1500 Meter Run Finals | 5:04.80 | Emily Burns | Guilderland |
1500 Meter Run Finals | 5:06.20 | Kaitie Schillaci | Colonie |
1500 Meter Run Finals | 5:06.80 | Alexis Scott | Burnt Hills-Ballston Lake |
1500 Meter Run Finals | 5:09.10 | Carolyn Pellegrini | Colonie |
3000 Meter Run Finals | 10:38.30 | Paris Fenoff | Saratoga Springs |
3000 Meter Run Finals | 10:42.80 | Samantha Vetter | Saratoga Springs |
3000 Meter Run Finals | 10:45.00 | Emily Burns | Guilderland |
3000 Meter Run Finals | 10:45.40 | Emily Digman | Burnt Hills-Ballston Lake |
3000 Meter Run Finals | 10:55.20 | Peyton Engborg | Saratoga Springs |
300 Meter Dash Finals | 43.14 h | Ellery Bianco | Saratoga Springs |
600 Meter Run Finals | 1:42.50 | Emily Crounse | Shenendehowa |
600 Meter Run Finals | 1:42.70 | Kirsten Kaminski | Colonie |
600 Meter Run Finals | 1:42.80 | Caroline Rusch | Shenendehowa |
High Jump Finals | 5-0 | Chelsea Lablanc | Broadalbin-Perth |
High Jump Finals | 5-6 | Grace Smith | Bethlehem Central |
Long Jump Finals | 17-10 | Leah Moran | Academy of the Holy Names |
Shot Put Finals | 39-4.5 | Jillian Shippee | Shenendehowa |
Shot Put Finals | 40-3.5 | Grayce French | Saratoga Springs |
Triple Jump Finals | 37-8.75 | Leah Moran | Academy of the Holy Names |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1000 Meter Run Finals | 2:34.90 | Jake Johnson | Colonie |
1000 Meter Run Finals | 2:37.20 | Jeremy Spiezio | Greenwich Central |
1000 Meter Run Finals | 2:38.30 | Aidan Tooker | Saratoga Springs |
1600 Meter Run Finals | 4:21.60 | Aidan Tooker | Saratoga Springs |
High Jump Finals | 6-0 | Alex Escada | Columbia (Sec 2) |
High Jump Finals | 6-0 | Ryan Manlapaz-cox | Saratoga Springs |
Triple Jump Finals | 45-7.75 | Ronel Forde | Shaker |