Boys 1000 Meter Run
=====================================================================
Name Year Team Finals
=====================================================================
1 Stephen Persaud 11 Valley Stream South 2:46.3
2 Justin Randazzo 11 Lynbrook 2:47.7
3 Vikram Oad 12 Lynbrook 2:48.2
4 Thomas Manzione 11 Glen Cove 2:48.8
5 Andrew Choi 11 Manhasset 2:49.9
6 Alex Schifter 10 Great Neck North 2:50.2
7 Joseph Zahn 11 Manhasset 2:50.6
8 Bill Dmuchowski 12 Island Trees 2:50.9
Boys 1600 Meter Run
=====================================================================
Name Year Team Finals
=====================================================================
1 David Knowles 12 Manhasset 4:49.0
2 Daniel Trotta 11 Lynbrook 4:52.4
3 Alex Schifter 10 Great Neck North 4:54.5
4 Joseph Nassirian 11 Manhasset 4:54.8
5 John Duffy 10 Island Trees 4:55.2
6 Stephen Persaud 11 Valley Stream South 5:00.2
7 Nick DiBenedetto 12 Seaford 5:02.3
Boys 300 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals
=====================================================================
1 Daniel Hernandez 12 Valley Stream South :36.9
2 Alex Desidero 12 Clarke :37.3
3 Andrew Malordy 11 Lynbrook :38.6
4 Charlie Howell 11 Manhasset :39.3
4 Matthew Vincelli 12 Lynbrook :39.3
6 Scott Palgon 10 Great Neck North :39.5
Boys 3200 Meter Run
=====================================================================
Name Year Team Finals
=====================================================================
1 Joseph Nassirian 11 Manhasset 10:15.5
2 David Knowles 12 Manhasset 10:20.7
3 Joe Lasher 11 Seaford 10:24.1
4 Gregory Bivona 12 Lynbrook 10:43.0
5 Ryan Press 10 Great Neck North 10:51.7
6 Josh Sailor 11 Island Trees 11:00.3
Boys 55 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year Team Finals
=====================================================================
1 Chris Bourgade 12 Island Trees :08.3
2 Kevin Gannon 12 Lynbrook :08.7
3 Nick Spitaletta 12 Island Trees :08.8
3 Greg Tayco 11 Lynbrook :08.8
5 Mario Gagliano 11 Manhasset :09.0
6 Ryan Sprotte 12 Manhasset :09.1
Boys 55 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals
=====================================================================
Round Final
1 Bryan Garrett 12 Valley Stream South :06.7
2 Andreus Davis 11 Floral Park :06.8
3 Trevon Stevens 12 Floral Park :06.8
4 Anthony Tari 12 Seaford :06.9
5 Chris Bourgade 12 Island Trees :06.9
6 Terrance Yu 10 Clarke :07.0
Semi 1
1 Terrance Yu 10 Clarke :06.9
Semi 2
1 Bryan Garrett 12 Valley Stream South :06.7
Semi 3
1 Andreus Davis 11 Floral Park :06.8
2 Anthony Tari 12 Seaford :06.9
Semi 4
1 Chris Bourgade 12 Island Trees :06.9
2 Trevon Stevens 12 Floral Park :06.9
Boys 600 Meter Run
=====================================================================
Name Year Team Finals
=====================================================================
1 Daniel Hernandez 12 Valley Stream South 1:28.0
2 Tom Reilly 12 Island Trees 1:28.3
3 Matthew Vincelli 12 Lynbrook 1:28.5
4 Richard Murray 11 Valley Stream South 1:28.7
5 Peter Massey 11 Manhasset 1:34.9
6 Richard Eng 11 Clarke 1:36.5
Boys High Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals
=====================================================================
1 Dennis Donovan 12 Lynbrook 5-06.0
2 Kyle Howell 10 Manhasset 5-06.0
3 Peter Tucci 10 Island Trees 5-04.0
4 George Politidis 11 Manhasset 5-02.0
5 Billy Davis 10 Manhasset 5-02.0
6 Scott Shapiro 12 Lynbrook 5-00.0
Boys Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals
=====================================================================
1 Isaiah Corona 11 Valley Stream South 20-00.0
2 Russell Stern 12 Lynbrook 19-02.5
3 Andrew Malordy 11 Lynbrook 18-11.75
4 Chris Bourgade 12 Island Trees 18-03.5
5 Bryan Garrett 12 Valley Stream South 17-07.0
6 Tyler Blauvelt 9 Island Trees 17-03.0
7 Tom Galassi 12 Floral Park 17-02.0
Boys Shot Put
=====================================================================
Name Year Team Finals
=====================================================================
1 Mike Jang 12 Lynbrook 45-07.75
2 Jamie Hirsch 11 Lynbrook 44-01.5
3 Chris Nickel 11 Island Trees 40-00.25
4 Andrew Cacioppo 12 Lynbrook 39-00.5
5 Tiaka Nugba 12 Manhasset 38-10.0
6 Brian Morris 10 Manhasset 35-06.5
Boys Triple Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals
=====================================================================
1 Russell Stern 12 Lynbrook 40-07.25
2 Kyle Howell 10 Manhasset 39-10.0
3 Isaiah Corona 11 Valley Stream South 39-06.5
4 Gonzalo Andreani 10 Lynbrook 38-05.0
5 Stephan Barea 12 Island Trees 38-04.75
6 Ivan Zhuravkov 11 Lynbrook 37-10.0
7 Andreus Davis 11 Floral Park 37-08.5
8 Tom Galassi 12 Floral Park 35-09.75
Boys 4x200 Meter Relay
=====================================================
Team Finals
=====================================================
1 Floral Park 1:38.6
2 Lynbrook 4:49.8
3 Valley Stream South 1:45.7
4 Clarke 1:45.9
5 Manhasset 1:48.0
6 Great Neck North 1:48.8
Boys 4x400 Meter Relay
=====================================================
Team Finals
=====================================================
1 Valley Stream South 3:41.2
2 Lynbrook 3:43.3
3 Great Neck North 3:56.5
4 Manhasset 3:58.4
5 Clarke 4:51.7
Boys 4x800 Meter Relay
=====================================================
Team Finals
=====================================================
1 Manhasset 8:55.2
2 Island Trees 9:16.9
3 Lynbrook 9:20.0
4 Great Neck North 9:25.9
5 Clarke 9:35.8
6 Valley Stream South 10:00.6