Boys 5000 Meter Run
==================================================================================================
Athlete Year Team Time Tully
==================================================================================================
1 1 Thomas Arcuri SR 1 Sauquoit Valley 16:59.7 5:29 C 165.1 165
2 2 Will Reis SR 2 Cooperstown 17:04.6 5:30 D 163.5 163
3 3 Noah Huff SR 3 Sherburne-Earlville 17:46.7 5:44 C 149.4 149
4 4 Austin Hirsch JR 1 Hamilton 17:52.7 5:46 C 147.4 147
5 5 Desi Gialanella SO 1 Cooperstown 18:11.0 5:52 D 141.3 141
6 6 Nicholas Spina FR 1 Sauquoit Valley 18:20.3 5:55 C 138.2 138
7 Jacob Murray SO 2 Waterville 18:31.1 5:58 D 134.6 135
8 7 Domenic Pedulla JR 2 Sauquoit Valley 18:32.7 5:59 C 134.1 134
9 8 Dan Palmiter SR 4 Sherburne-Earlville 18:41.7 6:02 C 131.1 131
10 9 Danny Jacobs SR 5 Hamilton 18:45.1 6:03 C 130.0 130
11 10 Dakota Nelson SR 6 Sherburne-Earlville 18:49.7 6:04 C 128.4 128
12 11 Kyle Waldeck JR 3 Sauquoit Valley 18:54.6 6:06 C 126.8 127
13 12 Connor Marley JR 4 Ilion 19:00.0 6:07 C 125.0 125
14 13 Brandon Rawson SO 3 Ilion 19:00.3 6:07 C 124.9 125
15 14 Christian Whalen JR 5 West Canada Valley 19:03.7 6:09 D 123.8 124
16 15 Zachary Fanion JR 6 Cooperstown 19:04.9 6:09 D 123.4 123
17 16 Damien Curreri SR 7 Oriskany 19:05.7 6:09 D 123.1 123
18 17 Matt Kennedy JR 7 Cooperstown 19:08.5 6:10 D 122.2 122
19 18 Geno Velardi SO 4 Oriskany 19:10.3 6:11 D 121.6 122
20 19 Lee Height SO 5 Oriskany 19:19.2 6:14 D 118.6 119
21 20 Chad Riley SR 8 Ilion 19:19.9 6:14 C 118.4 118
22 21 Ryan Stalker JR 8 Sauquoit Valley 19:21.8 6:14 C 117.7 118
23 22 Tommy Bodnar SR 9 Hamilton 19:24.7 6:15 C 116.8 117
24 23 Jack Siegel SO 6 Cooperstown 19:33.4 6:18 D 113.9 114
25 24 Alex Blaise SR 10 Ilion 19:37.8 6:20 C 112.4 112
26 25 Dallas Robinson 8 1 Oriskany 19:40.0 6:20 D 111.7 112
27 Markus Sykes SR 11 Remsen 19:40.9 6:21 D 111.4 111
28 26 Taylor Bottorff SR 12 Herkimer 19:46.8 6:22 C 109.4 109
29 27 Andrew Burch SO 7 Ilion 19:51.8 6:24 C 107.7 108
30 28 Jesse Peckham JR 9 Sauquoit Valley 19:52.8 6:24 C 107.4 107
31 29 Jacob Yallowitz SR 13 Little Falls 19:56.2 6:25 C 106.3 106
32 Zach Sterling FR 2 Mt. Markham 19:56.5 6:26 C 106.2 106
33 Edward Pugh SO 8 Adirondack 20:05.3 6:28 C 103.2 103
34 30 Jeff Verry JR 10 Sherburne-Earlville 20:09.6 6:30 C 101.8 102
35 31 Trey Demeree FR 3 Little Falls 20:13.5 6:31 C 100.5 101
36 32 Ryan Palmiter FR 4 Sherburne-Earlville 20:19.6 6:33 C 98.5 98
37 33 Sean Turner SO 9 Herkimer 20:22.4 6:34 C 97.5 98
38 34 Andrew LaPorte SR 14 Ilion 20:25.2 6:35 C 96.6 97
39 35 Oliver Alex SR 15 Cooperstown 20:28.9 6:36 D 95.4 95
40 36 Grant Whittaker FR 5 Sauquoit Valley 20:29.4 6:36 C 95.2 95
41 37 Tom Murn FR 6 Poland 20:29.7 6:36 D 95.1 95
42 Ryder Welch SR 16 Mt. Markham 20:38.5 6:39 C 92.2 92
43 38 Ben Parfitt 8 2 Hamilton 20:40.5 6:40 C 91.5 92
44 39 Tristan Hamm FR 7 Oriskany 20:41.6 6:40 D 91.1 91
45 40 Theo Wind FR 8 Little Falls 20:46.2 6:42 C 89.6 90
46 41 Nick Orr JR 11 New York Mills 20:50.9 6:43 D 88.0 88
47 42 Nicholas Fanion FR 9 Cooperstown 20:55.7 6:45 D 86.4 86
48 43 David Morrissey SO 10 New York Mills 21:02.1 6:47 D 84.3 84
49 Steve Maio JR 12 Canastota 21:05.1 6:48 C 83.3 83
50 44 Tyler Baumeister SO 11 Little Falls 21:10.5 6:49 C 81.5 82
51 45 Sam Yallowitz FR 10 Little Falls 21:13.7 6:50 C 80.4 80
52 Tyler Gate SO 12 Mt. Markham 21:14.3 6:51 C 80.2 80
53 46 Kyle Turner SR 17 Herkimer 21:14.8 6:51 C 80.1 80
54 47 Steven Guttuso JR 13 Hamilton 21:18.6 6:52 C 78.8 79
55 48 Josh Keeler SR 18 Little Falls 21:18.8 6:52 C 78.7 79
56 49 Mitchell Baumeister FR 11 Little Falls 21:29.0 6:55 C 75.3 75
57 50 Dan Bruce SO 13 New York Mills 21:30.8 6:56 D 74.7 75
58 Cody Carpenter SO 14 Adirondack 21:32.8 6:57 C 74.1 74
59 51 Mark Shelhamer SO 15 Poland 21:36.6 6:58 D 72.8 73
60 Andrew Rapasadi SO 16 Canastota 21:41.2 6:59 C 71.3 71
61 52 Anthony Jones JR 14 Oriskany 21:46.9 7:01 D 69.4 69
62 53 Parker Morris SR 19 Herkimer 21:50.4 7:02 C 68.2 68
63 54 Aaron Dashnaw SO 17 Westmoreland 21:52.5 7:03 C 67.5 68
64 55 Alan Schult JR 15 Hamilton 22:17.0 7:11 C 59.3 59
65 56 Mark Laible SR 20 Ilion 22:27.4 7:14 C 55.9 56
66 57 Matt Borner SR 21 Poland 22:29.1 7:15 D 55.3 55
67 58 McCulley Crossett JR 16 West Canada Valley 22:31.4 7:15 D 54.5 55
68 59 Bryan Harper JR 17 Westmoreland 22:33.8 7:16 C 53.7 54
69 60 Dominick Desiato SR 22 Poland 22:46.4 7:20 D 49.5 50
70 61 Andrew Taverne FR 12 Poland 22:48.2 7:21 D 48.9 49
71 62 Dustin Dorsino FR 13 Oriskany 22:56.9 7:24 D 46.0 46
72 63 Matt Piazzi SR 23 Sherburne-Earlville 23:05.6 7:26 C 43.1 43
73 64 Robert Muggeo JR 18 Westmoreland 23:05.8 7:27 C 43.1 43
74 65 Spencer Hawes JR 19 Herkimer 23:12.2 7:29 C 40.9 41
75 66 Brad Dorville JR 20 Westmoreland 23:17.0 7:30 C 39.3 39
76 67 Nick Netti FR 14 Herkimer 23:19.8 7:31 C 38.4 38
77 Marshall Peck JR 21 Waterville 23:29.3 7:34 D 35.2 35
78 Jarred Bonney FR 15 Adirondack 23:40.6 7:38 C 31.5 31
79 Matt Rose SO 18 Canastota 23:47.3 7:40 C 29.2 29
80 68 Joe Topa FR 16 New York Mills 23:50.7 7:41 D 28.1 28
81 Cody Atwell FR 17 Mt. Markham 23:57.6 7:43 C 25.8 26
82 69 Richard Matrassi JR 22 New York Mills 24:03.2 7:45 D 23.9 24
83 Damen MacDougall JR 23 Adirondack 24:03.4 7:45 C 23.9 24
84 70 Mike Combes SR 24 Sherburne-Earlville 24:14.0 7:48 C 20.3 20
85 Connor McDonald SO 19 Canastota 24:26.4 7:52 C 16.2 16
86 71 Sean Rickard SO 20 Poland 24:31.2 7:54 D 14.6 15
87 72 Steve Bergstrom JR 24 Poland 24:38.7 7:56 D 12.1 12
88 73 Dan Marsden JR 25 West Canada Valley 24:40.0 7:57 D 11.7 12
89 74 Steven Kinsella JR 26 West Canada Valley 25:27.0 8:12 D
90 75 Owen Moffett SO 21 New York Mills 26:00.0 8:23 D
91 76 Gary Lesniak JR 27 West Canada Valley 26:37.9 8:35 D
92 Michael Getti SR 25 Remsen 27:42.3 8:56 D
93 77 Dan Guglielmo SR 26 Westmoreland 27:45.1 8:56 C
94 78 Michael Allcorn SR 27 Herkimer 29:41.7 9:34 C
95 William Johnson FR 18 Old Forge 34:39.8 11:10 D
Girls 5000 Meter Run
==================================================================================================
Athlete Year Team Time Tully
==================================================================================================
1 Sage Hurta 7 1 Hamilton 20:08.4 6:29 D 104.2 104
2 1 Susan Prichard SR 1 Sauquoit Valley 20:41.4 6:40 C 93.2 93
3 2 MaKenna Cooley FR 1 Remsen 21:12.8 6:50 D 82.7 83
4 3 Francesca LoRusso SO 1 Cooperstown 21:19.8 6:52 D 80.4 80
5 4 Lindsay Jae Skiechs SR 2 Sauquoit Valley 21:27.2 6:55 C 77.9 78
6 5 Shelby McIntyre SO 2 Ilion 21:31.5 6:56 C 76.5 77
7 Maddie Phaneuf SO 3 Old Forge 21:32.2 6:56 D 76.3 76
8 6 Lizzy McGough SR 3 Remsen 21:41.7 6:59 D 73.1 73
9 7 Andrea Szewczyk JR 1 Ilion 21:49.9 7:02 C 70.4 70
10 8 Lindsey Hogel JR 2 Sauquoit Valley 21:59.0 7:05 C 67.3 67
11 9 Sofeia Eddy SR 4 Sherburne-Earlville 21:59.9 7:05 C 67.0 67
12 10 Anna Roberts FR 2 Remsen 22:01.5 7:06 D 66.5 67
13 11 Maria Roberts JR 3 Remsen 22:04.2 7:07 D 65.6 66
14 12 Emily Runninger JR 4 Remsen 22:22.2 7:12 D 59.6 60
15 13 Jessica Scoones FR 3 Waterville 22:24.3 7:13 D 58.9 59
16 14 Lindsay Eisinger SO 4 Sauquoit Valley 22:48.0 7:21 C 51.0 51
17 15 Nicole Latvis JR 5 Adirondack 22:55.7 7:23 C 48.4 48
18 16 Lauren Belfast SO 5 Ilion 22:58.2 7:24 C 47.6 48
19 Mary Kathryn Connol SO 6 Little Falls 23:00.1 7:25 C 47.0 47
20 17 Emily Greenberg FR 4 Cooperstown 23:03.2 7:26 D 45.9 46
21 Stacey Hensley JR 6 West Canada Valley 23:06.0 7:27 D 45.0 45
22 18 Rita Stein SO 7 Adirondack 23:10.2 7:28 C 43.6 44
23 19 Jaime Zoltick FR 5 Cooperstown 23:11.6 7:28 D 43.1 43
24 20 Gianna Latella SO 8 Sauquoit Valley 23:17.8 7:30 C 41.1 41
25 21 Skyler Wysocki SR 5 Adirondack 23:20.7 7:31 C 40.1 40
26 22 Jessica Riesel JR 7 Westmoreland 23:22.9 7:32 C 39.4 39
27 23 Taylor Seymour FR 6 Ilion 23:32.2 7:35 C 36.3 36
28 24 Renee Henck FR 7 Sauquoit Valley 23:36.3 7:36 C 34.9 35
29 25 Kortney Conley SR 6 Sauquoit Valley 23:40.7 7:38 C 33.4 33
30 26 Erin O'Connor SO 9 Remsen 23:48.0 7:40 D 31.0 31
31 27 Dana Juby FR 8 Ilion 23:49.7 7:41 C 30.4 30
32 Lauren Holt FR 9 Old Forge 23:53.0 7:42 D 29.3 29
33 28 Elise Soper SR 7 Canastota 23:54.6 7:42 C 28.8 29
34 29 Katie Brown JR 8 Waterville 24:24.6 7:52 D 18.8 19
35 30 Ashley O'Connor SO 10 Remsen 24:26.8 7:53 D 18.1 18
36 31 Courtney Tabor JR 9 Poland 24:32.2 7:54 D 16.3 16
37 Nicole Graziadei SR 8 Oriskany 24:33.1 7:55 D 16.0 16
38 Kate Manion SO 11 Mt. Markham 24:37.6 7:56 C 14.5 14
39 32 Alexa McCarthy FR 10 Canastota 24:39.6 7:57 C 13.8 14
40 33 Erin Earl SR 9 Ilion 24:42.1 7:58 C 13.0 13
41 34 Erica Thompson JR 10 Adirondack 24:54.5 8:02 C 8.8 9
42 35 Christina Renodin JR 11 Poland 24:56.5 8:02 D 8.2 8
43 36 Shyah Miller SR 10 Cooperstown 25:02.3 8:04 D 6.2 6
44 37 Felicia Bernier FR 11 Canastota 25:04.0 8:05 C 5.7 6
45 Tianderah Twichell SO 12 Mt. Markham 25:07.9 8:06 C 4.4 4
46 38 Elizabeth Oczkowski SO 13 Poland 25:15.5 8:08 D 1.8 2
47 Stephanie Ciaccia SR 11 New York Mills 25:15.9 8:08 D 1.7 2
48 39 Mackenzie Stubley SO 14 Ilion 25:17.0 8:09 C 1.3 1
49 40 Sara Breiten SO 15 Cooperstown 25:27.2 8:12 D
50 41 Amber Morgan SO 16 Westmoreland 25:28.7 8:13 C
51 42 Summer Wysocki SO 17 Adirondack 25:41.1 8:17 C
52 43 Trixie Wessel SO 18 Adirondack 25:44.3 8:18 C
53 44 Brittany Green SO 19 Poland 26:04.7 8:24 D
54 45 Kaitlyn Szkolnik 8 1 Canastota 26:09.8 8:26 C
55 Victoria Voelkle JR 12 West Canada Valley 26:18.8 8:29 D
56 46 Gabby Huff SO 20 Sherburne-Earlville 26:50.2 8:39 C
57 47 Erin Mahardy JR 13 Sherburne-Earlville 26:52.7 8:40 C
58 48 Julia Robinson JR 14 Cooperstown 26:59.2 8:42 D
59 Dominque Hill SO 21 Mt. Markham 27:02.9 8:43 C
60 49 Peyton Riesel 8 2 Herkimer 27:03.2 8:43 C
61 50 Molly Miller FR 12 Herkimer 27:08.8 8:45 C
62 51 Ashley Sharlow JR 15 Westmoreland 27:10.8 8:45 C
63 52 Miranda Johnson FR 13 Waterville 27:13.1 8:46 D
64 53 McKenzie Appler SR 12 Westmoreland 27:15.8 8:47 C
65 Ashley Nichols JR 16 New York Mills 27:16.6 8:47 D
66 54 Alexa Pedersen 8 3 Canastota 27:28.0 8:51 C
67 55 Kenna Williams FR 14 Waterville 27:50.2 8:58 D
68 56 Katie Evans SO 22 Westmoreland 27:56.4 9:00 C
69 57 Kaitlyn Galinski SO 23 Westmoreland 27:57.4 9:00 C
70 58 Karlie Coe SR 13 Poland 28:10.1 9:04 D
71 59 Brianna Goggin SO 24 Poland 28:13.0 9:05 D
72 60 Cheyenne Beach JR 17 Waterville 28:29.9 9:11 D
73 61 Jennifer Archer SR 14 Herkimer 28:32.9 9:12 C
74 Jessica Hannah JR 18 Old Forge 28:41.4 9:15 D
75 Alicia Burnett SR 15 Old Forge 28:41.6 9:15 D
76 62 Blaze Kravec JR 19 Poland 28:58.8 9:20 D
77 63 Bernnadette Erlickm JR 20 Waterville 29:16.0 9:26 D
78 Hannah Parfitt SO 25 Hamilton 29:30.4 9:30 D
79 64 Katy Fortnam SR 16 Westmoreland 30:23.1 9:47 C
80 65 Clarinda Blais FR 15 Herkimer 31:00.3 9:59 C
81 66 Kaitlyn Traxel SR 17 Adirondack 31:10.5 10:03 C
82 67 Sydney Jones FR 16 Waterville 31:53.6 10:16 D
83 68 Sierra Ulrich FR 17 Sherburne-Earlville 32:20.8 10:25 C
84 69 Christina Chilelli SO 26 Herkimer 32:35.1 10:30 C
85 70 Deanna Straw FR 18 Herkimer 34:40.2 11:10 C
86 71 Jamie Shuman FR 19 Sherburne-Earlville 36:03.2 11:37 C