Elite Performances

87 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1000 Meter Run Finals 2:55.90 Brianne Bellon Saratoga Springs
1000 Meter Run Finals 2:56.30 Amanda Borroughs Saratoga Springs
1000 Meter Run Finals 2:57.60 Danika Simonson Shenendehowa
1000 Meter Run Finals 3:01.70 Bailey Kowalczyk Ballston Spa
1000 Meter Run Finals 3:03.30 Kerri Valero Niskayuna
1500 Meter Run Finals 4:44.40 Keelin Hollowood Saratoga Springs
1500 Meter Run Finals 4:44.90 Lizzie Predmore Shenendehowa
1500 Meter Run Finals 4:49.50 Catherine Maloy Academy of the Holy Names
1500 Meter Run Finals 4:50.40 Rachael Cyrus Burnt Hills-Ballston Lake
1500 Meter Run Finals 4:50.40 Becky Celorio Scotia-Glenville
1500 Meter Run Finals 4:54.10 Katie Treichel Saratoga Springs
1500 Meter Run Finals 4:55.70 Nicole Irving Shenendehowa
1500 Meter Run Finals 4:59.60 Brianna Freestone Saratoga Springs
1500 Meter Run Finals 5:03.00 Lexi Brannigan Colonie
1500 Meter Run Finals 5:03.40 Caroline Hampton Shenendehowa
1500 Meter Run Finals 5:04.60 Meredith Hungerford Saratoga Springs
1500 Meter Run Finals 5:05.00 Grace Hungerford Saratoga Springs
1500 Meter Run Finals 5:05.30 Rachel Keller Colonie
1500 Meter Run Finals 5:07.30 Alex Finocchio Ballston Spa
1500 Meter Run Finals 5:07.30 Jordan Westcott Shenendehowa
3000 Meter Run Finals 10:07.80 Nicole Irving Shenendehowa
3000 Meter Run Finals 10:14.60 Roxanne Henningson Greenwich Central
3000 Meter Run Finals 10:17.20 Sydney King Saratoga Springs
3000 Meter Run Finals 10:30.50 Cassie Goutos Saratoga Springs
3000 Meter Run Finals 10:41.00 Jordan Westcott Shenendehowa
3000 Meter Run Finals 10:45.90 Kaylee Scott Columbia (Sec 2)
3000 Meter Run Finals 10:54.40 Leah Triller Academy of the Holy Names
3000 Meter Run Finals 10:54.50 Taylor Driscoll Saratoga Springs
3000 Meter Run Finals 10:59.90 Erin Macbeth Schenectady
300 Meter Dash Finals 40.04 h Kyle Plante Colonie
300 Meter Dash Finals 42.44 h Kathleen Klein Shenendehowa
300 Meter Dash Prelims 42.64 h Kyle Plante Colonie
300 Meter Dash Prelims 43.14 h Kathleen Klein Shenendehowa
4x200 Meter Relay Finals 1:49.10 Relay Team Saratoga Springs
4x400 Meter Relay Finals 4:07.30 Relay Team Colonie
4x400 Meter Relay Finals 4:11.00 Relay Team Shenendehowa
4x800 Meter Relay Finals 9:19.00 Relay Team Shenendehowa
4x800 Meter Relay Finals 9:25.90 Relay Team Saratoga Springs
4x800 Meter Relay Finals 9:54.90 Relay Team Academy of the Holy Names
55 Meter Hurdles Prelims 8.14 h Madalayne Smith Saratoga Springs
55 Meter Hurdles Semis 8.24 h Madalayne Smith Saratoga Springs
55 Meter Hurdles Finals 8.24 h Madalayne Smith Saratoga Springs
55 Meter Dash Finals 7.04 h Klarrisa Ricks Academy of the Holy Names
55 Meter Dash Finals 7.04 h Madalayne Smith Saratoga Springs
55 Meter Dash Semis 7.14 h Klarrisa Ricks Academy of the Holy Names
55 Meter Dash Semis 7.24 h Madalayne Smith Saratoga Springs
55 Meter Dash Prelims 7.34 h Madalayne Smith Saratoga Springs
600 Meter Run Finals 1:37.20 Margaret Macdonald Saratoga Springs
600 Meter Run Finals 1:37.80 Anna Boughtwood Columbia (Sec 2)
600 Meter Run Finals 1:38.20 Laura Isabelle Academy of the Holy Names
600 Meter Run Finals 1:38.90 Samantha Crisafulli Shenendehowa
600 Meter Run Finals 1:40.40 Kaleigh Higgins Niskayuna
600 Meter Run Finals 1:40.60 Katie Farley Niskayuna
600 Meter Run Finals 1:42.00 Christine Coughlin Shaker
600 Meter Run Finals 1:42.70 Justine Kozubel Schuylerville
High Jump Finals 5-4 Theresa Kennedy Academy of the Holy Names
High Jump Finals 5-5 Sarah Palmer Schuylerville
Shot Put Finals 40-1.5 Megan Seeley Hudson Falls
Shot Put Finals 40-1.75 Kolbi Smith Academy of the Holy Names
Weight Throw Finals 40-3.75 Savannah Gordon Shenendehowa
HS Boys Mark Athlete Team
1000 Meter Run Finals 2:30.60 Patrick Peterson Gloversville
1000 Meter Run Finals 2:31.60 Alney Tobias Lansingburgh
1000 Meter Run Finals 2:33.30 Devin Bennett Ballston Spa
1000 Meter Run Finals 2:34.00 Dave Marthy Shaker
1000 Meter Run Finals 2:35.70 James Doran LaSalle Institute (Troy)
1600 Meter Run Finals 4:23.50 Dan Harris Shenendehowa
1600 Meter Run Finals 4:24.20 Scott Maughan Burnt Hills-Ballston Lake
1600 Meter Run Finals 4:25.30 Ryan Egan Shaker
1600 Meter Run Finals 4:25.40 Yousef Zaid Bethlehem Central
1600 Meter Run Finals 4:25.40 Samuel Place Saratoga Springs
3200 Meter Run Finals 9:31.10 Otis Ubriaco Burnt Hills-Ballston Lake
3200 Meter Run Finals 9:39.20 Max Groves Ballston Spa
3200 Meter Run Finals 9:39.80 Kyle Wegner Saratoga Springs
4x400 Meter Relay Finals 3:30.50 Relay Team Shaker
4x800 Meter Relay Finals 8:10.80 Relay Team Burnt Hills-Ballston Lake
4x800 Meter Relay Finals 8:13.90 Relay Team Ballston Spa
55 Meter Dash Finals 6.54 h John Drabik Colonie
600 Meter Run Finals 1:24.00 Matt Conti Shaker
600 Meter Run Finals 1:24.20 Chris Herman Shaker
600 Meter Run Finals 1:24.50 Chris Fernandez Burnt Hills-Ballston Lake
600 Meter Run Finals 1:26.40 Matt Crawford Bethlehem Central
600 Meter Run Finals 1:26.40 Giancarlo Sainato Colonie
Long Jump Finals 22-4.5 Paul Buehler Bethlehem Central
Long Jump Finals 22-7.75 Kareem Morris Albany High School
Pole Vault Finals 14-6 Alex Schettino Albany High School
Shot Put Finals 57-9 Shane Smith Fonda-Fultonville
Weight Throw Finals 62-2.75 Tyler Prendergast Shenendehowa