Section 8 State Qualifier 2010

Huntington, NY

Elite Performances

51 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1000 Meter Run Finals 2:58.76 Emily Menges Garden City
1000 Meter Run Finals 3:00.08 Emma Gallagher Garden City
1000 Meter Run Finals 3:00.08 Emma Gallagher Garden City
1000 Meter Run Finals 3:00.17 Michelle Rotondo Garden City
1000 Meter Run Finals 3:00.32 Brianna Nerud North Shore
1000 Meter Run Finals 3:04.25 Kathleen Kennedy Plainedge
1000 Meter Run Finals 3:07.47 Shannon Mcbrien Massapequa
1500 Meter Run Finals 4:43.99 Emily Lipari Roslyn
1500 Meter Run Finals 4:47.05 Rachel Ngu Syosset
1500 Meter Run Finals 4:55.94 Brianna Nerud North Shore
1500 Meter Run Finals 4:57.34 Samantha Nadel North Shore
1500 Meter Run Finals 4:58.72 Katie O'Neill Garden City
1500 Meter Run Finals 5:03.06 Kathleen Kennedy Plainedge
3000 Meter Run Finals 9:59.67 Emily Lipari Roslyn
3000 Meter Run Finals 10:01.30 Samantha Nadel North Shore
3000 Meter Run Finals 10:16.10 Kira Garry Friends Academy (LI)
3000 Meter Run Finals 10:16.60 Emily Marchini Massapequa
3000 Meter Run Finals 10:39.40 Gabriella Vezza North Shore
3000 Meter Run Finals 10:48.20 Jennifer Gerland Garden City
300 Meter Dash Finals 42.05 Kyla Ridley Elmont Memorial
300 Meter Dash Finals 42.34 Jasmine Blocker Manhasset
300 Meter Dash Finals 43.06 Maria Montefusco General Douglas MacArthur
300 Meter Dash Finals 43.13 Cherrelle King Elmont Memorial
300 Meter Dash Finals 43.24 Christina Dibernardo Syosset
4x200 Meter Relay Finals 1:47.21 Relay Team Elmont Memorial
4x400 Meter Relay Finals 4:05.20 Relay Team Garden City
4x800 Meter Relay Finals 9:48.47 Relay Team Garden City
55 Meter Dash Finals 7.07 Sapphire Greene Valley Stream Central
55 Meter Dash Finals 7.22 Valencia Hannon Elmont Memorial
600 Meter Run Finals 1:37.82 Christina Dibernardo Syosset
600 Meter Run Finals 1:38.41 Jillian Lee Cold Spring Harbor
600 Meter Run Finals 1:38.68 Taylor Hennig Garden City
600 Meter Run Finals 1:38.93 Jenna DeAngleo Garden City
600 Meter Run Finals 1:39.52 Emily Osman North Shore
High Jump Finals 5-7 Joanne Imbert Valley Stream Central
Triple Jump Finals 36-9.75 Alex Baum Lawrence HS, NY
HS Boys Mark Athlete Team
1000 Meter Run Finals 2:37.90 Matt Wefer North Shore
1000 Meter Run Finals 2:38.06 Ryan Healy Syosset
1000 Meter Run Finals 2:38.81 Angelo Melendez Elmont Memorial
1000 Meter Run Finals 2:39.28 Jeff Bensch Oceanside
3200 Meter Run Finals 9:38.51 Owen Skeete Westbury
3200 Meter Run Finals 9:38.69 Andrew Valenski Massapequa
3200 Meter Run Finals 9:43.87 Harvey Kevin Sanford H. Calhoun
3200 Meter Run Finals 9:44.51 Daniel Siegel Great Neck South
600 Meter Run Finals 1:24.71 Matthew Granata General Douglas MacArthur
600 Meter Run Finals 1:25.32 Persuad Steven Valley Stream South
600 Meter Run Finals 1:25.36 Nicholas Deluna Massapequa
600 Meter Run Finals 1:26.44 David Lewis Freeport
Shot Put Finals 53-9 Joshua Haghighi Wheatley School
Triple Jump Finals 45-2 Jair Edwards Westbury
Triple Jump Finals 45-10.5 Glenn Forsythe Uniondale