Licensed to Marathon High School Sect IV
HY-TEK's Meet Manager 4/23/2019 07:20 PM
Southern Cayuga Dual-Marathon, Trumansburg
Southern Caygua High School - 4/23/2019
Results
Event 1 Girls 4x800 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
Finals
1 Trumansburg 'B' 12:03.50 x12:06.24
2 Trumansburg 12:03.50 12:57.20
Event 2 Boys 4x800 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Trumansburg 8:56.50 10:43.21
Event 3 Girls 100 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Morse, Isabel 9 Trumansburg 19.14 18.86
2 Chaney, Hailey 9 Trumansburg 19.04 18.92
3 Van Amburgh, Anna 9 Southern Cay 22.64 22.61
Event 4 Boys 110 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Davis, Eric 10 Trumansburg 20.84 17.69
2 Sherman, Steven 10 Southern Cay 20.34 19.69
3 Andrew, Robert 10 Trumansburg 22.01 20.06
4 Schechter, Elijah 9 Trumansburg 22.04 20.92
5 Hjortshoj, Robin 9 Trumansburg 22.94 23.41
Event 5 Girls 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Van Amburgh, Emma 11 Southern Cay 13.94 13.84 2
2 Gloss, Julia 9 Southern Cay 15.40 15.20 2
3 Keller, Brenna 11 Marathon 15.39 15.47 2
4 Jennison, Riley 11 Marathon 16.45 16.07 2
5 Torres, Ashley 11 Trumansburg 17.14 17.38 1
6 Teal, Elijahlee 9 Marathon 16.42 17.76 2
-- VanDee, Carissa 9 Marathon 18.00 DNF 1
-- Raymundo, Sandra 10 Southern Cay 16.48 DNF 1
Event 6 Boys 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Roberts, Darrian 12 Marathon 11.73 11.54 2
2 Sheerer, Dean 10 Trumansburg 12.14 11.87 2
3 Malone, Isaiah 10 Trumansburg 11.93 12.06 2
4 Skinner, Kamar 12 Southern Cay 12.84 12.23 2
5 Pixley, Jacob 10 Marathon 12.31 12.29 2
6 Alexander, Aden 9 Trumansburg 12.94 12.41 2
7 Larsen, Alex 10 Southern Cay 12.89 12.82 2
8 Mitchell, Alex 11 Trumansburg 13.44 13.34 1
9 Dunne, Liam 9 Trumansburg 13.00 13.96 1
10 Haff, Dylan 10 Southern Cay 14.74 14.04 1
11 Watkins, Scott 9 Trumansburg 17.34 16.31 1
12 Hasenjager, Louie 9 Southern Cay 16.54 16.41 1
Event 7 Girls 1500 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Hastings, Bridget 10 Southern Cay 5:33.17 5:34.07
2 Wiemann, Marissa 9 Southern Cay 5:55.37 5:49.58
3 Feely, Kaitlyn 11 Trumansburg 5:56.14 5:50.43
4 Gloss, Betsy 11 Southern Cay 5:41.22 5:52.20
5 Howard, Aliesha 11 Marathon 5:51.74 5:56.33
6 Zoner, Alex 9 Trumansburg 5:56.14 6:08.32
7 VanNess, Blythe 9 Trumansburg 7:37.10 7:56.37
Event 8 Boys 1600 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Baker, Lucas 12 Marathon 4:33.77 4:48.47
2 Wofford, John 12 Trumansburg 5:13.90 5:10.73
3 Schmitt, Jacob 11 Southern Cay 5:16.06 5:22.57
4 Brown, Aidan 9 Southern Cay 5:30.00 5:29.62
5 Andrew, Robert 10 Trumansburg 5:12.00 5:36.44
6 White, Thomas 10 Marathon 5:43.71 5:42.71
7 Swanson, Jayden 9 Trumansburg 5:54.20 5:45.91
8 Teeter, Gabriel 10 Marathon 5:54.84 5:46.39
Event 9 Girls 4x100 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Southern Cayuga 56.14 58.62
2 Marathon 1:05.43 1:04.69
Event 10 Boys 4x100 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Trumansburg 'B' 50.00 x47.94
2 Marathon 50.51 51.83
Event 11 Girls 400 Meter Run
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Wright, Gracie 10 Trumansburg 1:04.42 1:03.18 3
2 Wright, Emma 10 Trumansburg 1:04.42 1:04.34 3
3 Edmonds, Finley 12 Trumansburg 1:04.42 1:04.90 3
4 Parker, Glenn 10 Trumansburg 1:04.42 1:05.23 3
5 Hjortshoj, Maggie 9 Trumansburg 1:09.14 1:12.42 3
6 Tallman, Abigail 10 Marathon 1:11.19 1:13.00 3
7 Holland, Eilie 11 Marathon 1:19.42 1:15.13 2
8 McKeough, Evelyn 9 Trumansburg 1:12.84 1:15.50 2
9 Rodriguez, Isabel 10 Southern Cay 1:16.33 1:19.32 2
10 Vallely, Claire 11 Trumansburg 1:12.12 1:21.03 2
11 Davis, Bethany 9 Southern Cay 1:19.74 1:21.05 1
12 Struempfler, Emily 10 Marathon 1:24.55 1
13 Muschkowitz, Marlene 12 Marathon 1:21.49 1:25.38 1
Event 12 Boys 400 Meter Run
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Davis, Eric 10 Trumansburg 1:00.10 59.15 2
2 Stewart, Kyle 10 Southern Cay 58.15 1:00.94 2
3 Marion, Greg 11 Trumansburg 59.34 1:01.23 2
4 Coffin, Kuyler 9 Trumansburg 1:04.00 1:01.51 1
5 Sherry, Jack 11 Trumansburg 58.94 1:01.67 2
6 Thurston, Nate 8 Southern Cay 57.55 1:01.90 2
7 Jacob, Foster 9 Marathon 1:05.00 1:05.79 1
8 Miller, Jordan 12 Trumansburg 59.34 1:08.45 2
Event 13 Girls 400 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Morse, Isabel 9 Trumansburg 1:16.84 1:23.38
2 Mann, Ella 9 Trumansburg 1:23.34 1:26.32
3 Howard, Aliesha 11 Marathon 1:28.30
4 Lonsky, Scarlett 12 Southern Cay 1:45.24 1:44.04
Event 14 Boys 400 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Sellen, Colby 9 Southern Cay 1:07.34 1:07.67
2 Lampman, Kevin 12 Trumansburg 1:06.84 1:07.86
3 Schechter, Elijah 9 Trumansburg 1:15.24 1:11.80
4 Andrew, Robert 10 Trumansburg 1:15.00 1:13.31
5 Bennett, Conner 12 Southern Cay 1:10.90 1:16.81
6 Cox, Timothy 9 Southern Cay 1:21.24 1:21.12
Event 15 Girls 800 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Bennett, Sophia 9 Southern Cay 2:47.37 2:59.52
2 Feely, Kaitlyn 11 Trumansburg 2:56.23 3:03.80
3 Coyle, Jazlyn 9 Trumansburg 3:04.00 3:29.89
4 VanNess, Blythe 9 Trumansburg 3:30.24 3:55.75
Event 16 Boys 800 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Head, Noah 12 Trumansburg 1:59.07 2:07.23
2 Morris, Chris 12 Southern Cay 2:10.74 2:09.79
3 Baker, Lucas 12 Marathon 2:10.00 2:09.97
4 Begeal, Aiden 12 Trumansburg 2:24.73 2:20.44
5 Wofford, John 12 Trumansburg 2:27.00 2:24.72
6 Gentry, Luke 8 Southern Cay 2:28.00 2:36.53
Event 17 Girls 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Wright, Gracie 10 Trumansburg 27.35 27.30 4
2 Parker, Glenn 10 Trumansburg 26.94 27.40 4
3 Van Amburgh, Emma 11 Southern Cay 29.94 29.67 4
4 Holland, Eilie 11 Marathon 31.61 30.93 4
5 Gloss, Julia 9 Southern Cay 32.35 31.26 3
6 Flood, Faith 9 Trumansburg 32.14 31.73 3
7 Hjortshoj, Maggie 9 Trumansburg 32.94 31.78 3
8 McKeough, Evelyn 9 Trumansburg 32.94 31.80 3
9 Keller, Brenna 11 Marathon 32.10 32.07 3
10 Thayer, Rhiannon 10 Southern Cay 32.24 32.09 3
11 Valdez, Evelyn 10 Southern Cay 33.47 32.73 2
12 Vallely, Claire 11 Trumansburg 33.45 33.01 2
13 Struempfler, Emily 10 Marathon 34.55 34.13 2
14 Jennison, Riley 11 Marathon 35.90 34.87 1
15 Marsden, Sadie 10 Trumansburg 37.34 37.26 1
16 Teal, Elijahlee 9 Marathon 37.07 38.19 1
Event 18 Boys 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Sherman, Steven 10 Southern Cay 25.44 25.45 4
2 Alexander, Aden 9 Trumansburg 27.00 25.72 4
3 O'Neil, Trenton 10 Marathon 26.85 25.73 4
4 Skinner, Kamar 12 Southern Cay 27.07 25.91 3
5 Munoz, Dante 11 Trumansburg 27.14 26.12 3
6 Marion, Greg 11 Trumansburg 28.44 26.89 2
7 Larsen, Alex 10 Southern Cay 27.20 26.92 3
8 Koeng, Noah. 10 Trumansburg 27.54 27.12 3
9 Miller, Jordan 12 Trumansburg 27.00 28.10 3
10 Grove, Colby 9 Trumansburg 28.34 28.88 2
11 Jacob, Foster 9 Marathon 27.96 28.91 3
12 Haff, Dylan 10 Southern Cay 29.94 29.05 1
13 Ghazanfari, Masih 9 Southern Cay 30.68 30.00 1
14 Hjortshoj, Robin 9 Trumansburg 29.24 30.36 2
15 Wiggins, Ashton 9 Trumansburg 27.00 30.39 4
16 Jones-Daugherty, Shawn 10 Marathon 31.96 31.51 1
Event 19 Girls 3000 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Gentile, Brianna 11 Southern Cay 12:40.00 12:59.76
2 Zoner, Violet 9 Trumansburg 13:53.80 13:41.27
3 Van Ness, Evelyn 11 Trumansburg 14:08.44 14:36.51
Event 20 Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Head, Noah 12 Trumansburg 10:30.00 11:32.31
2 Begeal, Aiden 12 Trumansburg 10:23.51 11:33.50
3 Kennedy, Sean 10 Southern Cay 11:30.00 11:59.36
4 White, Thomas 10 Marathon 13:33.03 12:57.68
5 Mcintyre, Seth 10 Trumansburg 11:00.00 13:19.83
Event 23 Girls 4x400 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Trumansburg 4:35.24 4:56.72
2 Southern Cayuga 4:50.00 5:06.20
3 Trumansburg 'B' 4:56.24 x5:25.99
Event 24 Boys 4x400 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Trumansburg 4:00.90 3:59.28
2 Southern Cayuga 3:52.00 4:03.69
3 Southern Cayuga 'B' 4:02.00 x4:09.70
4 Marathon 4:00.20 4:11.77
Event 25 Boys Shot Put
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Whitford, Zeb 12 Trumansburg 40-01.50 37-11.50
2 Grove, Bryce 9 Trumansburg 33-04.00 31-10.25
3 Stephans, Daniel 11 Trumansburg 33-05.00 31-03.75
4 Morris, Chris 12 Southern Cay 30-08.00 30-08.00
5 Bray, Markus 12 Marathon 31-11.00 30-06.50
6 Whiting, Sullivan 12 Marathon 33-00.00 29-07.25
7 Redmond, Shawn 10 Southern Cay 27-01.00 29-06.00
8 Bennett, Conner 12 Southern Cay 30-00.00 29-03.00
9 Bonn, Logan. 12 Trumansburg 20-00.00 27-04.00
10 Potenza, Noah 10 Trumansburg 27-04.50 26-10.75
11 Munoz, Dante 11 Trumansburg 27-04.00 24-08.00
12 Wiggins, Ashton 9 Trumansburg 21-05.00 23-01.00
13 Watkins, Scott 9 Trumansburg 21-11.00 21-06.00
14 Grove, Colby 9 Trumansburg 21-05.00 21-00.00
Event 26 Girls Shot Put
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Davis, Bridget 10 Southern Cay 29-08.75 26-00.75
2 Deraiche, Lexi 11 Trumansburg 25-10.00 25-10.75
3 Weeks-purdy, Cora. 10 Trumansburg 25-00.25 24-00.00
4 Gentile, Brianna 11 Southern Cay 25-11.00 22-05.50
5 Torres, Ashley 11 Trumansburg 18-04.00 22-02.00
6 VanDee, Carissa 9 Marathon 22-07.50 22-00.25
7 Mulford, Abby 9 Trumansburg 21-00.00 20-10.00
8 Brainard, Maddy 9 Trumansburg 20-11.25 20-08.50
9 Ives, Ellie 9 Trumansburg 19-10.00 19-10.75
10 Whittaker, Violet 10 Trumansburg 18-04.00 19-03.25
11 Ives, Cassie 9 Trumansburg 19-04.00 18-10.75
12 Holcomb, Audrey 10 Trumansburg 18-06.00 17-10.25
Event 27 Boys Discus Throw
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Whitford, Zeb 12 Trumansburg 104-05 106-08
2 Grove, Bryce 9 Trumansburg 124-06 102-11
3 Whiting, Sullivan 12 Marathon 93-09 88-10
4 Munoz, Dante 11 Trumansburg 80-00 78-05
5 Potenza, Noah 10 Trumansburg 75-01 78-03
6 Bray, Markus 12 Marathon 80-08 74-07
7 Watkins, Scott 9 Trumansburg 64-11 69-09
8 Wiggins, Ashton 9 Trumansburg 82-01 68-02
9 Stewart, Kyle 10 Southern Cay 75-08 65-05
10 Stephans, Daniel 11 Trumansburg 75-07 64-11
11 Grove, Colby 9 Trumansburg 56-01 64-04
12 Redmond, Shawn 10 Southern Cay 62-07 57-07
-- Marshall, Jarred 9 Southern Cay 70-01 DNF
-- Ford, Hunter 10 Southern Cay 58-02 DNF
Event 28 Girls Discus Throw
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Brainard, Maddy 9 Trumansburg 49-03 64-10
2 Ives, Cassie 9 Trumansburg 50-03 57-00
2 Ives, Ellie 9 Trumansburg 57-01 57-00
4 Mulford, Abby 9 Trumansburg 50-09 54-06
5 Davis, Bridget 10 Southern Cay 58-03 52-11
6 VanDee, Carissa 9 Marathon 43-05 50-11
7 Deraiche, Lexi 11 Trumansburg 58-10 49-11
8 Whittaker, Violet 10 Trumansburg 57-01 38-05
9 Torres, Ashley 11 Trumansburg 45-00 35-10
Event 29 Girls Long Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Smith-Dennis, Emma 9 Southern Cay 13-01.00 13-02.75
2 Lonsky, Scarlett 12 Southern Cay 11-09.00 12-06.75
3 Richardson, Nikeya 9 Southern Cay 11-00.50 11-06.75
4 Raymundo, Sandra 10 Southern Cay 11-00.25 10-00.25
5 Valdez, Evelyn 10 Southern Cay 11-03.25 9-02.00
6 Rejman, Kelsey 10 Southern Cay 9-03.50 7-08.75
-- Chaney, Hailey 9 Trumansburg 11-04.50 FOUL
Event 30 Boys Long Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Lopez, Josiah 12 Trumansburg 22-02.75 19-09.25
2 Sheerer, Dean 10 Trumansburg 17-08.00 18-04.25
3 Sherman, Steven 10 Southern Cay 19-03.00 18-04.00
4 Pia Miller, Cristian 11 Trumansburg 16-11.50 17-06.00
5 Sellen, Colby 9 Southern Cay 17-05.75 16-02.25
6 Teeter, Gabriel 10 Marathon 14-00.75 14-02.00
7 Haff, Dylan 10 Southern Cay 13-04.00 13-11.00
8 Roberts, Darrian 12 Marathon 19-03.50 13-08.50
9 Miller, Jordan 12 Trumansburg 14-11.25 13-00.00
10 Dunne, Liam 9 Trumansburg 12-08.50 12-07.00
11 Jones-Daugherty, Shawn 10 Marathon 9-04.00 8-10.00
-- Ciccolini, Ryan. 11 Trumansburg 17-07.00 DNF
Event 31 Girls Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Morse, Rosie 9 Trumansburg 29-07.00 28-10.50
2 Holland, Eilie 11 Marathon 27-08.50 27-05.00
3 Chaney, Hailey 9 Trumansburg 26-06.50 26-11.00
4 Richardson, Nikeya 9 Southern Cay 24-07.50 25-06.00
5 Wiemann, Marissa 9 Southern Cay 24-06.00 24-07.50
6 Angulo-Stevenson, Alexia 10 Trumansburg 28-11.00 24-04.50
7 Muschkowitz, Marlene 12 Marathon 21-09.00 19-09.00
Event 32 Boys Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Brown, Aidan 9 Southern Cay 31-11.25 30-05.00
2 Dunne, Liam 9 Trumansburg 32-03.00 27-07.50
3 Hasenjager, Louie 9 Southern Cay 25-04.00 22-10.50
Event 33 Girls High Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Smith-Dennis, Emma 9 Southern Cay 4-06.00 4-04.00
2 Flood, Faith 9 Trumansburg 4-02.00 4-04.00
3 Coyle, Jazlyn 9 Trumansburg 4-02.00 4-04.00
4 Thayer, Rhiannon 10 Southern Cay 4-02.00 4-02.00
5 Valdez, Evelyn 10 Southern Cay 3-10.00 3-09.00
Event 34 Boys High Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Davis, Eric 10 Trumansburg 5-04.00 5-04.00
1 Lampman, Kevin 12 Trumansburg 5-04.00 5-04.00
3 Coffin, Kuyler 9 Trumansburg 5-06.00 5-04.00
4 Sellen, Colby 9 Southern Cay 5-06.00 5-04.00
5 Sherry, Jack 11 Trumansburg 5-02.00 5-00.00
6 Bennett, Conner 12 Southern Cay 5-02.00 4-10.00
7 Zoner, Mason 9 Trumansburg 5-04.00 4-08.00
-- Teeter, Gabriel 10 Marathon 4-06.00 NH
Event 35 Girls Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Morse, Rosie 9 Trumansburg 8-06.00 8-00.00
2 Flood, Faith 9 Trumansburg 8-00.00 8-00.00
3 Morse, Isabel 9 Trumansburg 8-06.00 8-00.00
4 Mann, Ella 9 Trumansburg 7-00.00 6-06.00
Event 36 Boys Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Koeng, Noah. 10 Trumansburg 12-00.00 11-06.00
2 Mcintyre, Seth 10 Trumansburg 9-06.00 8-06.00
3 Pixley, Jacob 10 Marathon 7-06.00 7-00.00
4 O'Neil, Trenton 10 Marathon 6-06.00 7-00.00
5 Potenza, Noah 10 Trumansburg 9-00.00 6-00.00
-- Lamaar, Qualen 10 Trumansburg 11-06.00 NH