Elite Performances
45 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
1000 Meter Run Finals | 3:06.14 | Briana Grant | Ward Melville |
1000 Meter Run Finals | 3:06.49 | Nicole Garcia | Shoreham-Wading River |
1500 Meter Run Finals | 4:41.45 | Sarah Connelly | Mt. Sinai |
1500 Meter Run Finals | 4:49.16 | Gabrielle Schneider | Smithtown East |
1500 Meter Run Finals | 4:49.32 | Kaitlyn Chandrika | Mt. Sinai |
1500 Meter Run Finals | 4:51.66 | Danelle Rose | Miller Place |
1500 Meter Run Finals | 4:52.94 | Fiona McLoughlin | Commack |
1500 Meter Run Finals | 4:53.85 | Jenna Newman | Sayville |
1500 Meter Run Finals | 5:02.18 | Sofia Condron | Elwood / John Glenn |
1500 Meter Run Finals | 5:04.74 | Josephine Critchley | West Babylon |
1500 Meter Run Finals | 5:05.03 | Gianna Rinaldi | Commack |
1500 Meter Run Finals | 5:08.62 | Emma Rathburn | Ward Melville |
1500 Meter Run Finals | 5:09.64 | Victoria Laguerre | Ward Melville |
1500 Meter Run Finals | 5:09.81 | Bridget Roell | Kings Park |
3000 Meter Run Finals | 10:27.50 | Fiona McLoughlin | Commack |
3000 Meter Run Finals | 10:38.02 | Jackie Amato | Westhampton Beach |
3000 Meter Run Finals | 10:40.81 | Ava Vaccarella | Mattituck |
3000 Meter Run Finals | 10:50.59 | Ava Engstrom | East Hampton |
3000 Meter Run Finals | 10:53.39 | Emily Ginty | Smithtown East |
3000 Meter Run Finals | 10:53.46 | Marcie Hogan | Eastport-South Manor |
3000 Meter Run Finals | 10:56.56 | Kaitlyn Iocca | Connetquot |
300 Meter Dash Finals | 42.09 | Analisse Batista | Huntington |
4x200 Meter Relay Finals | 1:48.58 | Relay Team | West Half Hollow Hills |
55 Meter Dash Finals | 7.35 | Brianna Davis | Brentwood |
55 Meter Dash Finals | 7.36 | Cherish Love | North Babylon |
600 Meter Run Finals | 1:38.20 | Donisha Jeanty | Brentwood |
600 Meter Run Finals | 1:39.66 | Gianna Paul | Walt Whitman |
High Jump Finals | 5-0 | Bryanna Holguin | Connetquot |
High Jump Finals | 5-0 | Angie Guevara | Miller Place |
High Jump Finals | 5-0 | Courtney Forberg | Harborfields |
High Jump Finals | 5-2 | Soledad Jean | Half Hollow Hills East (HHH) |
Long Jump Finals | 17-0.5 | Nadja Ashley | West Babylon |
Long Jump Finals | 17-2.25 | Tasheyana Richard | West Half Hollow Hills |
Triple Jump Finals | 38-10 | Arianna McLeod | Longwood |
Triple Jump Finals | 40-0 | Alissa Braxton | Commack |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1000 Meter Run Finals | 2:38.72 | RJ Pleasants | Half Hollow Hills East (HHH) |
300 Meter Dash Finals | 36.49 | Johnathan Smith | Huntington |
4x200 Meter Relay Finals | 1:33.55 | Relay Team | Central Islip |
600 Meter Run Finals | 1:24.10 | Kal Lewis | Shelter Island |
600 Meter Run Finals | 1:26.55 | Aleksandar Zdravkovic | Smithtown West |
High Jump Finals | 6-0 | Justin Wei | Mt. Sinai |
High Jump Finals | 6-2 | Blake Wehr | Shoreham-Wading River |
High Jump Finals | 6-4 | Jack Meigel | Westhampton Beach |
Long Jump Finals | 22-4.25 | Kenneth Wei | Mt. Sinai |
Triple Jump Finals | 45-8.5 | Kenneth Wei | Mt. Sinai |