05/17/08 Women's Track & Field Meet Results PAGE 1
S. CAYUGA INVITATIONAL AT SOUTHERN CAYUGA 05/17/08 OUTDOOR
Southern Cayuga Invitational
*** FINAL SCORING ***
1. Candor High School 0.00 11. Odessa-Montour 0.00
2. Dryden Central School 0.00 12. Southern Cayuga CS 0.00
3. Elmira Notre Dame Crusaders 0.00 13. Spencer-Van Etten 0.00
4. Groton 0.00 14. Thomas A Edison 0.00
5. Jordan-Elbridge 0.00 15. Trumansburg 0.00
6. Marathon 0.00 16. Tioga Center 0.00
7. Moravia 0.00 17. Tyburn Academy 0.00
8. Mynderse Academy 0.00 18. Union Springs 0.00
9. Newfield 0.00 19. Watkins Glen 0.00
10. Newark Valley 0.00 20. Whitney Point HS 0.00
EVENT RESULTS
1. 400 METER RELAY FINAL HEAT 1 (FAT) 1. Candor High School (A) 1:01.16
(Makenzie Douglas(12),Jeanette Whatley(11),
Tiffany Pettis(10),Sarah Fitch(8 ))
2. Elmira Notre Dame Crusaders (A) 1:03.80
(Julia Hannon(9 ),Gina Pucci(11),
Laura Stewart(9 ),Emily Morgan(9 ))
3. Mynderse Academy (A) NF
(Corrinne Giller(10),Guine Thompson(11)
,Cydney Blong(11),Sydney Sawyer(10))
FINAL HEAT 2 (FAT) 1. Newfield (A) 55.08
2. Union Springs (A) 55.18
(Katie Stolz(11),Jessica Maltese(10),
Ashley Salato(9 ),Alyssa Dean(12))
3. Tioga Center (A) 58.96
(Kali Harper(9 ),Laura Yost(11),Rachel Cox(9 ),
Samantha Wojcuich(10))
4. Whitney Point HS (A) 1:01.72
(Gretchen Barett(10),Mandi Brown(10),
Megan Merritt(11),Angela Martin(10))
FINAL HEAT 3 (FAT) 1. Dryden Central School (A) 52.96
(Tara Brenner(11),Samantha Engel(10),
Cierra Jensen(09),Kaitlyn DeGaetano(11))
2. Odessa-Montour (A) 52.98
(Michele Kenney(12),Ariel Naylor(12),
Desi Roberts(12),Brooke Gardner(12))
3. Jordan-Elbridge (A) 53.10
(Lyndsay Hollis(12),Katie Darling(12),
Tia Segretto(09),McKenzie Williams(09))
4. Moravia (A) 54.75
(Aimee Glenister(10),Alicia McLaughlin(11),
Julia Babcock(09),Emily Dusseau(12))
5. Southern Cayuga CS (A) 55.26
(Emily Heslop(9 ),Nicole Hoey(12),
Theresa Miller(9 ),Megan Lawrence(12))
6. Trumansburg (A) 56.06
FINAL (FAT) 1. Dryden Central School (A) 52.96
(Tara Brenner(11),Samantha Engel(10),
Cierra Jensen(09),Kaitlyn DeGaetano(11))
2. Odessa-Montour (A) 52.98
(Michele Kenney(12),Ariel Naylor(12),
Desi Roberts(12),Brooke Gardner(12))
3. Jordan-Elbridge (A) 53.10
(Lyndsay Hollis(12),Katie Darling(12),
Tia Segretto(09),McKenzie Williams(09))
4. Moravia (A) 54.75
(Aimee Glenister(10),Alicia McLaughlin(11),
Julia Babcock(09),Emily Dusseau(12))
5. Newfield (A) 55.08
6. Union Springs (A) 55.18
(Katie Stolz(11),Jessica Maltese(10),
Ashley Salato(9 ),Alyssa Dean(12))
7. Southern Cayuga CS (A) 55.26
(Emily Heslop(9 ),Nicole Hoey(12),
Theresa Miller(9 ),Megan Lawrence(12))
8. Trumansburg (A) 56.06
9. Tioga Center (A) 58.96
(Kali Harper(9 ),Laura Yost(11),
Rachel Cox(9 ),Samantha Wojcuich(10))
10. Candor High School (A) 1:01.16
(Makenzie Douglas(12),Jeanette Whatley(11),
Tiffany Pettis(10),Sarah Fitch(8 ))
11. Whitney Point HS (A) 1:01.72
(Gretchen Barett(10),Mandi Brown(10),
Megan Merritt(11),Angela Martin(10))
12. Elmira Notre Dame Crusaders (A) 1:03.80
(Julia Hannon(9 ),Gina Pucci(11),
Laura Stewart(9 ),Emily Morgan(9 ))
13. Mynderse Academy (A) NF
(Corrinne Giller(10),Guine Thompson(11),
Cydney Blong(11),Sydney Sawyer(10))
2. 3200 METER RELAY FINAL (FAT) 1. Dryden Central School (A) 10:35.03
(Devin Joyce(10),Beth Schwab(10),
Kelsey Foote(9 ),Brenna O'Brien(12))
2. Elmira Notre Dame Crusaders (A) 10:41.85
(Brittany Camilo(09),Heidi Musshafen(11),
Kathleen Bahomey(10),Kelsie Foster(11))
3. Union Springs (A) 10:43.26
(Danielle Lyndaker(11),Michelle Wilmot(9 ),
Annie O'Hara(11),Monica Sacco(12))
4. Mynderse Academy (A) 10:47.93
(Liz Havelin(10),Isabella Baxter(9 ),
Amy Lee(10),Shea Oleksa(9 ))
5. Candor High School (A) 10:53.34
(Katie Ahart(12),Sydney O'Konsky(11),
Aubrie Russel(8 ),Emily VanScoy(8 ))
6. Watkins Glen (A) 10:53.42
(Sophie Peters(12),Jaclyn Conklin(12),
Andrea Witiaz(12),Somer Pettet(10))
7. Trumansburg (A) 11:05.96
8. Moravia (A) 11:06.34
(Emily Dusseau(12),Aimee Glenister(10),
Claire Hunsinger(11),Alicia McLaughlin(11))
9. Spencer-Van Etten (A) 11:31.20
10. Jordan-Elbridge 11:43.61
11. Whitney Point HS (A) 12:00.26
(Stacey Davis(9 ),Paige Monsen(9 ),
Nadiya Logvis(10),Amy Tillotson(10))
3. 100M HURDLES FINAL HEAT 1 (FAT) 1. Leah Thon(11) Marathon 20.24
2. Sheena Driscoll(10) Whitney Point HS 22.02
3. Jessica Thetga(10) Tioga Center 22.52
FINAL HEAT 2 (FAT) 1. Danielle Lyndaker(11) Union Springs 19.16
2. Laura Yost(11) Tioga Center 19.84
3. Anni Henderson(10) Groton 20.20
4. Jessica Salisbury(09) Jordan-Elbridge 20.33
5. Meghan Mcevoy(11) Marathon 20.57
6. Casey Emmett(10) Union Springs 22.08
7. Staphanie Robbins(11) Watkins Glen 27.03
FINAL HEAT 3 (FAT) 1. Andrea Remec(11) Elmira Notre Dame Crusad 17.21
2. Alexa Yaskulski(JR) Watkins Glen 17.26
3. Lisa Kimak(10) Jordan-Elbridge 17.63
4. Ariel Regnier(10) Trumansburg 17.71
5. Ariel Naylor(12) Odessa-Montour 17.84
6. Erin Carney(09) Newfield 17.89
7. Cati Elberty(11) Dryden Central School 19.22
8. Michele Volpini(12) Newfield NF
FINAL (FAT) 1. Andrea Remec(11) Elmira Notre Dame Crusad 17.21
2. Alexa Yaskulski(JR) Watkins Glen 17.26
3. Lisa Kimak(10) Jordan-Elbridge 17.63
4. Ariel Regnier(10) Trumansburg 17.71
5. Ariel Naylor(12) Odessa-Montour 17.84
6. Erin Carney(09) Newfield 17.89
7. Danielle Lyndaker(11) Union Springs 19.16
8. Cati Elberty(11) Dryden Central School 19.22
9. Laura Yost(11) Tioga Center 19.84
10. Anni Henderson(10) Groton 20.20
11. Leah Thon(11) Marathon 20.24
12. Jessica Salisbury(09) Jordan-Elbridge 20.33
13. Meghan Mcevoy(11) Marathon 20.57
14. Sheena Driscoll(10) Whitney Point HS 22.02
15. Casey Emmett(10) Union Springs 22.08
16. Jessica Thetga(10) Tioga Center 22.52
17. Staphanie Robbins(11) Watkins Glen 27.03
18. Michele Volpini(12) Newfield NF
4. 100 METER DASH FINAL HEAT 1 (FAT) 1. Maggie Lucero(10) Odessa-Montour 15.54
2. Corrinne Giller(10) Mynderse Academy 16.29
3. Jessica Buckley(9 ) Whitney Point HS 16.96
4. Amber Miller(10) Whitney Point HS 17.40
FINAL HEAT 2 (FAT) 1. Sarah Fitch(8 ) Candor High School 15.41
2. Chelsea Lombardo(9 ) Mynderse Academy 15.49
3. Leah Gregrow(10) Newark Valley 15.85
4. Emily Williams(10) Marathon 16.21
5. Alexis Bancroft(12) Groton 16.22
6. Laura Flood(9 ) Watkins Glen 16.34
FINAL HEAT 3 (FAT) 1. Julia Babcock(09) Moravia 14.31
2. Meghan Stokes(11) Spencer-Van Etten 14.65
3. Kayla Backes(11) Jordan-Elbridge 14.70
4. Melanie Wheeler(9 ) Newark Valley 14.73
5. Emily Heslop(9 ) Southern Cayuga CS 14.80
6. Nikki Gould(10) Thomas A Edison 14.90
7. Audrey Arnold(9 ) Spencer-Van Etten 14.95
8. Kali Harper(9 ) Tioga Center 15.59
FINAL HEAT 4 (FAT) 1. Alexa Yaskulski(JR) Watkins Glen 13.58
2. Erin Carney(09) Newfield 13.66
3. Kelly Doud(9 ) Thomas A Edison 13.83
4. Livia Farina-Geiger(9 )Trumansburg 13.96
5. McKenzie Williams(09) Jordan-Elbridge 13.98
6. Ali Diemecke(11) Newfield 14.17
7. Felicia Whatley(9 ) Candor High School 14.41
8. Jessica Maltese(10) Union Springs 14.50
FINAL HEAT 5 (FAT) 1. Olivia Weeks(11) Elmira Notre Dame Crusad 12.82
2. Emily Dusseau(12) Moravia 13.18
3. Kaitlyn DeGaetano(11) Dryden Central School 13.39
4. Samantha Wojcuich(10) Tioga Center 13.45
5. Cierra Jensen(09) Dryden Central School 13.49
6. Desi Roberts(12) Odessa-Montour 13.69
7. Alyssa Dean(12) Union Springs 13.87
8. Cat Lambert(11) Elmira Notre Dame Crusad 13.92
FINAL (FAT) 1. Olivia Weeks(11) Elmira Notre Dame Crusad 12.82
2. Emily Dusseau(12) Moravia 13.18
3. Kaitlyn DeGaetano(11) Dryden Central School 13.39
4. Samantha Wojcuich(10) Tioga Center 13.45
5. Cierra Jensen(09) Dryden Central School 13.49
6. Alexa Yaskulski(JR) Watkins Glen 13.58
7. Erin Carney(09) Newfield 13.66
8. Desi Roberts(12) Odessa-Montour 13.69
9. Kelly Doud(9 ) Thomas A Edison 13.83
10. Alyssa Dean(12) Union Springs 13.87
11. Cat Lambert(11) Elmira Notre Dame Crusad 13.92
12. Livia Farina-Geiger(9 )Trumansburg 13.96
13. McKenzie Williams(09) Jordan-Elbridge 13.98
14. Ali Diemecke(11) Newfield 14.17
15. Julia Babcock(09) Moravia 14.31
16. Felicia Whatley(9 ) Candor High School 14.41
17. Jessica Maltese(10) Union Springs 14.50
18. Meghan Stokes(11) Spencer-Van Etten 14.65
19. Kayla Backes(11) Jordan-Elbridge 14.70
20. Melanie Wheeler(9 ) Newark Valley 14.73
21. Emily Heslop(9 ) Southern Cayuga CS 14.80
22. Nikki Gould(10) Thomas A Edison 14.90
23. Audrey Arnold(9 ) Spencer-Van Etten 14.95
24. Sarah Fitch(8 ) Candor High School 15.41
25. Chelsea Lombardo(9 ) Mynderse Academy 15.49
26. Maggie Lucero(10) Odessa-Montour 15.54
27. Kali Harper(9 ) Tioga Center 15.59
28. Leah Gregrow(10) Newark Valley 15.85
29. Emily Williams(10) Marathon 16.21
30. Alexis Bancroft(12) Groton 16.22
31. Corrinne Giller(10) Mynderse Academy 16.29
32. Laura Flood(9 ) Watkins Glen 16.34
33. Jessica Buckley(9 ) Whitney Point HS 16.96
34. Amber Miller(10) Whitney Point HS 17.40
5. Novice 1500m Run FINAL (FAT) 1. Capri Moseley(11) Newfield 5:30.26
2. Kelsey Foote(9 ) Dryden Central School 5:54.14
3. Shannon Hazlitt(9 ) Watkins Glen 5:56.16
4. Marissa Eccleston(12) Newfield 6:00.16
5. Kate Driscoll(10) Southern Cayuga CS 6:01.73
6. Abby Comstock(10) Jordan-Elbridge 6:03.74
7. Erin Castle(10) Elmira Notre Dame Crusad 6:05.65
8. Rachel Hare(10) Jordan-Elbridge 6:10.96
9. Heidi Chamberlain(11) Groton 6:12.41
10. Elizabeth Short(11) Whitney Point HS 6:14.21
11. Kelsey Barber(11) Marathon 6:17.61
12. Mackenzi Sawyer(10) Jordan-Elbridge 6:21.92
13. Elizabeth Rhodes(11) Tioga Center 6:27.30
14. Sarah Norton(9 ) Union Springs 6:29.06
15. Guine Thompson(11) Mynderse Academy 7:16.11
16. Chelsea Dedrick(9 ) Whitney Point HS 7:23.22
17. Aubrey Predham(12) Whitney Point HS 7:54.21
18. Mackenzie Rice(8 ) Thomas A Edison NF
6. 1500 METER RUN FINAL (FAT) 1. Beth Schwab(10) Dryden Central School 5:10.05
2. Zoe Anderson(10) Trumansburg 5:12.09
3. Rachel Lance(11) Newfield 5:20.76
4. Sophie Peters(12) Watkins Glen 5:29.98
5. Brooke Winter-potter(11Marathon 5:33.53
6. Isabella Baxter(9 ) Mynderse Academy 5:36.65
7. Amber Summers(10) Thomas A Edison 5:36.68
8. Mary Miller(10) Southern Cayuga CS 5:39.27
9. Annie O'Hara(11) Union Springs 5:45.13
10. Sydney O'Konsky(11) Candor High School 5:45.69
11. Danielle Peck(9 ) Trumansburg 5:48.32
12. Allison Stamp(9 ) Odessa-Montour 5:55.62
13. Michelle Larkin(11) Marathon 6:06.61
14. Cydney Blong(11) Mynderse Academy 6:30.87
15. Aimee Glenister(10) Moravia NF
16. Heidi Musshafen(11) Elmira Notre Dame Crusad NF
7. Fr/So Sprint Medley FINAL (FAT) 1. Jordan-Elbridge (A) 4:44.37
(Kim Foltz(10),Maggie Nuber(09),
Tia Segretto(09),McKenzie Williams(09))
2. Southern Cayuga CS (A) 5:20.49
(Kathryn Carter(9 ),Kate Driscoll(10),
Nellie Slocum(9 ),Allyson Murphy(9 ))
3. Elmira Notre Dame Crusaders (A) 5:40.65
(Emily Morgan(9 ),Julia Hannon(9 ),
Laura Stewart(9 ),Erin Castle(10))
4. Whitney Point HS (A) 6:07.70
(Tonya Ellis(9 ),Amber Martin(10),
Amanda Miller(10),Chelsea Dedrick(9 ))
5. Groton (A) NF
8. 400 METER DASH FINAL HEAT 1 (FAT) 1. Alison Guyle(9 ) Union Springs 1:14.45
2. Caitlin Murphy(12) Newfield 1:15.46
3. Mandi Brown(10) Whitney Point HS 1:16.97
4. Mary Kate Delary(10) Elmira Notre Dame Crusad 1:26.39
FINAL HEAT 2 (FAT) 1. Olivia Duell(10) Dryden Central School 1:10.40
2. Crystal Tolan(12) Candor High School 1:11.05
3. Melanie Oman(10) Jordan-Elbridge 1:11.59
4. Amy Tillotson(10) Whitney Point HS 1:12.55
5. Jeanette Whatley(11) Candor High School 1:13.50
6. Rachel Hare(10) Jordan-Elbridge 1:18.74
FINAL HEAT 3 (FAT) 1. Anna Pausch(10) Trumansburg 1:05.15
2. Alicia McLaughlin(11) Moravia 1:06.97
3. Audra Jenne(9 ) Dryden Central School 1:07.35
4. Audrey Arnold(9 ) Spencer-Van Etten 1:07.62
5. Hasniyah Larayos(11) Watkins Glen 1:08.90
6. Shannon Finnerty(12) Groton 1:11.79
FINAL HEAT 4 (FAT) 1. Kelsie Foster(11) Elmira Notre Dame Crusad 1:00.73
2. Hilary Swartwood(10) Trumansburg 1:03.88
3. Shea Oleksa(9 ) Mynderse Academy 1:04.46
4. Nicole Hoey(12) Southern Cayuga CS 1:04.60
5. Capri Moseley(11) Newfield 1:06.05
6. Michelle Wilmot(9 ) Union Springs 1:08.25
FINAL (FAT) 1. Kelsie Foster(11) Elmira Notre Dame Crusad 1:00.73
2. Hilary Swartwood(10) Trumansburg 1:03.88
3. Shea Oleksa(9 ) Mynderse Academy 1:04.46
4. Nicole Hoey(12) Southern Cayuga CS 1:04.60
5. Anna Pausch(10) Trumansburg 1:05.15
6. Capri Moseley(11) Newfield 1:06.05
7. Alicia McLaughlin(11) Moravia 1:06.97
8. Audra Jenne(9 ) Dryden Central School 1:07.35
9. Audrey Arnold(9 ) Spencer-Van Etten 1:07.62
10. Michelle Wilmot(9 ) Union Springs 1:08.25
11. Hasniyah Larayos(11) Watkins Glen 1:08.90
12. Olivia Duell(10) Dryden Central School 1:10.40
13. Crystal Tolan(12) Candor High School 1:11.05
14. Melanie Oman(10) Jordan-Elbridge 1:11.59
15. Shannon Finnerty(12) Groton 1:11.79
16. Amy Tillotson(10) Whitney Point HS 1:12.55
17. Jeanette Whatley(11) Candor High School 1:13.50
18. Alison Guyle(9 ) Union Springs 1:14.45
19. Caitlin Murphy(12) Newfield 1:15.46
20. Mandi Brown(10) Whitney Point HS 1:16.97
21. Rachel Hare(10) Jordan-Elbridge 1:18.74
22. Mary Kate Delary(10) Elmira Notre Dame Crusad 1:26.39
9. 200 METER DASH FINAL HEAT 1 (FAT) 1. Miranda Lombardo(11) Mynderse Academy 31.62
2. Nicole Lamoureaux(12) Jordan-Elbridge 32.19
3. Amber Yesalusky(9 ) Whitney Point HS 33.99
4. Alexis Bancroft(12) Groton 34.41
5. Emily Williams(10) Marathon 34.65
6. Tera Ribble(12) Candor High School 34.90
FINAL HEAT 2 (FAT) 1. Ashley Martin(9 ) Groton 31.07
2. Rachel Cox(9 ) Tioga Center 31.16
3. Rebecca Dygert(11) Mynderse Academy 31.34
4. Nicole Holbrook(9 ) Newark Valley 32.00
5. Tonya Ellis(9 ) Whitney Point HS 32.65
6. Mayae Lachman(9 ) Newark Valley 34.03
FINAL HEAT 3 (FAT) 1. Theresa Miller(9 ) Southern Cayuga CS 29.42
2. Meghan Stokes(11) Spencer-Van Etten 30.87
3. Melissa McCann(10) Trumansburg 31.25
4. Amanda Adams(10) Thomas A Edison 31.29
5. Amber Adams(10) Thomas A Edison 31.42
6. Ali Diemecke(11) Newfield NF
FINAL HEAT 4 (FAT) 1. Cat Lambert(11) Elmira Notre Dame Crusad 28.82
2. Desi Roberts(12) Odessa-Montour 29.18
3. Katie Stolz(11) Union Springs 29.43
4. Beth Brokaw(9 ) Dryden Central School 29.55
5. Hasniyah Larayos(11) Watkins Glen 31.19
6. Ashley Salato(9 ) Union Springs NF
FINAL HEAT 5 (FAT) 1. Olivia Weeks(11) Elmira Notre Dame Crusad 26.39
2. Katie Darling(12) Jordan-Elbridge 26.73
3. Chelsea. Gallup(11) Trumansburg 26.75
4. Samantha Wojcuich(10) Tioga Center 27.88
5. Erin Carney(09) Newfield 28.34
6. Kaitlyn DeGaetano(11) Dryden Central School 28.65
FINAL (FAT) 1. Olivia Weeks(11) Elmira Notre Dame Crusad 26.39
2. Katie Darling(12) Jordan-Elbridge 26.73
3. Chelsea. Gallup(11) Trumansburg 26.75
4. Samantha Wojcuich(10) Tioga Center 27.88
5. Erin Carney(09) Newfield 28.34
6. Kaitlyn DeGaetano(11) Dryden Central School 28.65
7. Cat Lambert(11) Elmira Notre Dame Crusad 28.82
8. Desi Roberts(12) Odessa-Montour 29.18
9. Theresa Miller(9 ) Southern Cayuga CS 29.42
10. Katie Stolz(11) Union Springs 29.43
11. Beth Brokaw(9 ) Dryden Central School 29.55
12. Meghan Stokes(11) Spencer-Van Etten 30.87
13. Ashley Martin(9 ) Groton 31.07
14. Rachel Cox(9 ) Tioga Center 31.16
15. Hasniyah Larayos(11) Watkins Glen 31.19
16. Melissa McCann(10) Trumansburg 31.25
17. Amanda Adams(10) Thomas A Edison 31.29
18. Rebecca Dygert(11) Mynderse Academy 31.34
19. Amber Adams(10) Thomas A Edison 31.42
20. Miranda Lombardo(11) Mynderse Academy 31.62
21. Nicole Holbrook(9 ) Newark Valley 32.00
22. Nicole Lamoureaux(12) Jordan-Elbridge 32.19
23. Tonya Ellis(9 ) Whitney Point HS 32.65
24. Amber Yesalusky(9 ) Whitney Point HS 33.99
25. Mayae Lachman(9 ) Newark Valley 34.03
26. Alexis Bancroft(12) Groton 34.41
27. Emily Williams(10) Marathon 34.65
28. Tera Ribble(12) Candor High School 34.90
29. Ali Diemecke(11) Newfield NF
30. Ashley Salato(9 ) Union Springs NF
10. 400 METER HURDLES FINAL HEAT 1 (FAT) 1. Aubrie Russel(8 ) Candor High School 1:23.43
2. Anni Henderson(10) Groton 1:24.09
3. Felicia Whatley(9 ) Candor High School 1:25.98
4. Cheyenne Edgett(9 ) Watkins Glen NF
FINAL HEAT 2 (FAT) 1. Marissa Eccleston(12) Newfield 1:19.75
2. Meghan Mcevoy(11) Marathon 1:21.80
3. Rebecca Cleere(12) Mynderse Academy 1:21.95
4. Andrea Bellavigna(9 ) Watkins Glen 1:23.12
5. Abby Comstock(10) Jordan-Elbridge 1:23.98
6. Casey Emmett(10) Union Springs 1:24.58
FINAL HEAT 3 (FAT) 1. Ashley Bryington(9 ) Odessa-Montour 1:15.22
2. Sierra Yaple(11) Newfield 1:16.93
3. Danielle Lyndaker(11) Union Springs 1:17.53
4. Maria Milanesi(12) Mynderse Academy 1:17.74
5. Ella Pearson(9 ) Southern Cayuga CS 1:19.01
6. Kali Harper(9 ) Tioga Center NF
FINAL HEAT 4 (FAT) 1. Lauren. Nelson(12) Trumansburg 1:07.37
2. Lyndsay Hollis(12) Jordan-Elbridge 1:09.71
3. Lindsay Barnes(10) Thomas A Edison 1:11.53
4. Ashley.. Smith(11) Trumansburg 1:16.68
5. Bridget Dawson(12) Elmira Notre Dame Crusad 1:18.78
6. Sam Davis(11) Odessa-Montour NF
FINAL (FAT) 1. Lauren. Nelson(12) Trumansburg 1:07.37
2. Lyndsay Hollis(12) Jordan-Elbridge 1:09.71
3. Lindsay Barnes(10) Thomas A Edison 1:11.53
4. Ashley Bryington(9 ) Odessa-Montour 1:15.22
5. Ashley.. Smith(11) Trumansburg 1:16.68
6. Sierra Yaple(11) Newfield 1:16.93
7. Danielle Lyndaker(11) Union Springs 1:17.53
8. Maria Milanesi(12) Mynderse Academy 1:17.74
9. Bridget Dawson(12) Elmira Notre Dame Crusad 1:18.78
10. Ella Pearson(9 ) Southern Cayuga CS 1:19.01
11. Marissa Eccleston(12) Newfield 1:19.75
12. Meghan Mcevoy(11) Marathon 1:21.80
13. Rebecca Cleere(12) Mynderse Academy 1:21.95
14. Andrea Bellavigna(9 ) Watkins Glen 1:23.12
15. Aubrie Russel(8 ) Candor High School 1:23.43
16. Abby Comstock(10) Jordan-Elbridge 1:23.98
17. Anni Henderson(10) Groton 1:24.09
18. Casey Emmett(10) Union Springs 1:24.58
19. Felicia Whatley(9 ) Candor High School 1:25.98
20. Cheyenne Edgett(9 ) Watkins Glen NF
21. Kali Harper(9 ) Tioga Center NF
22. Sam Davis(11) Odessa-Montour NF
11. 800 METER RUN FINAL HEAT 1 (FAT) 1. Sara Wolfe(11) Spencer-Van Etten 2:45.14
2. Paige Monsen(9 ) Whitney Point HS 2:46.34
3. Kay Pfleghardt(9 ) Tioga Center 2:48.14
4. Brooke Winter-potter(11Marathon 2:49.19
5. Isabella Baxter(9 ) Mynderse Academy 2:50.27
6. Stacey Davis(9 ) Whitney Point HS 2:50.75
7. Kathleen Bahomey(10) Elmira Notre Dame Crusad 2:52.44
8. Sydney O'Konsky(11) Candor High School 2:54.10
9. Jessica Lepianka(12) Union Springs 2:58.77
10. Kelsey Barber(11) Marathon 3:10.94
FINAL HEAT 2 (FAT) 1. Nicole Darling(11) Jordan-Elbridge 2:25.04
2. Katie Ahart(12) Candor High School 2:26.13
3. Monica Sacco(12) Union Springs 2:30.59
4. Rachel Lance(11) Newfield 2:33.07
5. Shea Oleksa(9 ) Mynderse Academy 2:37.84
6. Brittany Camilo(09) Elmira Notre Dame Crusad 2:37.85
7. Erin Terry(8 ) Odessa-Montour 2:38.17
8. Kaci Rogers(12) Spencer-Van Etten 2:41.23
9. Aimee Newman(11) Groton 2:43.35
10. Brenna O'Brien(12) Dryden Central School NF
FINAL (FAT) 1. Nicole Darling(11) Jordan-Elbridge 2:25.04
2. Katie Ahart(12) Candor High School 2:26.13
3. Monica Sacco(12) Union Springs 2:30.59
4. Rachel Lance(11) Newfield 2:33.07
5. Shea Oleksa(9 ) Mynderse Academy 2:37.84
6. Brittany Camilo(09) Elmira Notre Dame Crusad 2:37.85
7. Erin Terry(8 ) Odessa-Montour 2:38.17
8. Kaci Rogers(12) Spencer-Van Etten 2:41.23
9. Aimee Newman(11) Groton 2:43.35
10. Sara Wolfe(11) Spencer-Van Etten 2:45.14
11. Paige Monsen(9 ) Whitney Point HS 2:46.34
12. Kay Pfleghardt(9 ) Tioga Center 2:48.14
13. Brooke Winter-potter(11Marathon 2:49.19
14. Isabella Baxter(9 ) Mynderse Academy 2:50.27
15. Stacey Davis(9 ) Whitney Point HS 2:50.75
16. Kathleen Bahomey(10) Elmira Notre Dame Crusad 2:52.44
17. Sydney O'Konsky(11) Candor High School 2:54.10
18. Jessica Lepianka(12) Union Springs 2:58.77
19. Kelsey Barber(11) Marathon 3:10.94
20. Brenna O'Brien(12) Dryden Central School NF
12. 3000 METER RUN FINAL (FAT) 1. Amy Lee(10) Mynderse Academy 11:47.89
2. Sarah Danner(9 ) Trumansburg 12:50.22
3. Zoe Anderson(10) Trumansburg 12:51.23
4. Bethann Parmelee(12) Tioga Center 13:30.50
5. Michelle Larkin(11) Marathon 13:41.53
6. Cydney Blong(11) Mynderse Academy 13:55.33
7. Tess Fahey(10) Marathon 15:49.00
13. 1600 METER RELAY FINAL HEAT 1 (FAT) 1. Southern Cayuga CS (A) 4:37.34
(Megan Lawrence(12),Theresa Miller(9 ),
Emily Heslop(9 ),Nicole Hoey(12))
2. Candor High School (A) 4:49.36
(Crystal Tolan(12),Aubrie Russel(8 ),
Emily VanScoy(8 ),Sarah Fitch(8 ))
3. Mynderse Academy (A) 4:51.27
(Maria Milanesi(12),Rebecca Cleere(12),
Chelsea Lombardo(9 ),Rebecca Dygert(11))
4. Groton (A) 4:54.46
5. Whitney Point HS (A) 5:18.71
(Gretchen Barett(10),Mandi Brown(10),
Nadiya Logvis(10),Cassandra Parker(10))
6. Thomas A Edison (A) NF
FINAL HEAT 2 (FAT) 1. Trumansburg (A) 4:14.04
2. Jordan-Elbridge (A) 4:16.03
(Katie Darling(12),Nicole Darling(11),
Kim Foltz(10),Lyndsay Hollis(12))
3. Dryden Central School (A) 4:26.73
(Devin Joyce(10),Brenna O'Brien(12),
Audra Jenne(9 ),Kaitlyn DeGaetano(11))
4. Elmira Notre Dame Crusaders (A) 4:33.56
(Cat Lambert(11),Brittany Camilo(09),
Kathleen Bahomey(10),Bridget Dawson(12))
5. Newfield (A) 4:35.00
6. Spencer-Van Etten (A) 4:37.12
FINAL (FAT) 1. Trumansburg (A) 4:14.04
2. Jordan-Elbridge (A) 4:16.03
(Katie Darling(12),Nicole Darling(11),
Kim Foltz(10),Lyndsay Hollis(12))
3. Dryden Central School (A) 4:26.73
(Devin Joyce(10),Brenna O'Brien(12),
Audra Jenne(9 ),Kaitlyn DeGaetano(11))
4. Elmira Notre Dame Crusaders (A) 4:33.56
(Cat Lambert(11),Brittany Camilo(09),
Kathleen Bahomey(10),Bridget Dawson(12))
5. Newfield (A) 4:35.00
6. Spencer-Van Etten (A) 4:37.12
7. Southern Cayuga CS (A) 4:37.34
(Megan Lawrence(12),Theresa Miller(9 ),
Emily Heslop(9 ),Nicole Hoey(12))
8. Candor High School (A) 4:49.36
(Crystal Tolan(12),Aubrie Russel(8 ),
Emily VanScoy(8 ),Sarah Fitch(8 ))
9. Mynderse Academy (A) 4:51.27
(Maria Milanesi(12),Rebecca Cleere(12),
Chelsea Lombardo(9 ),Rebecca Dygert(11))
10. Groton (A) 4:54.46
11. Whitney Point HS (A) 5:18.71
(Gretchen Barett(10),Mandi Brown(10),
Nadiya Logvis(10),Cassandra Parker(10))
12. Thomas A Edison (A) NF
14. DISCUS FINAL 1. Miriam Larson-Koester (Southern Cayuga CS 104'03.00"
2. Laura Streeter(9 ) Dryden Central School 80'11.00"
3. Stephanie Hagin(11) Trumansburg 78'00.00"
4. Capri Moseley(11) Newfield 77'08.00"
5. Brandi Cain(11) Newfield 77'00.00"
6. Jessica Heider(09) Marathon 76'03.00"
7. Britteny McIntyre(12) Mynderse Academy 74'03.00"
8. Sarah Teed(10) Watkins Glen 72'06.00"
9. Sydney Sawyer(10) Mynderse Academy 70'08.00"
10. Tia Segretto(09) Jordan-Elbridge 70'05.00"
11. Meghan Kraus(10) Trumansburg 69'08.00"
12. Ashley Morey(10) Spencer-Van Etten 69'00.00"
13. Melanie Wheeler(9 ) Newark Valley 67'10.00"
14. Ashley Camilo(11) Elmira Notre Dame Crusad 67'07.00"
15. Nellie Slocum(9 ) Southern Cayuga CS 67'02.00"
16. Brittany Parr(12) Groton 67'02.00"
17. Sarah Mahler(12) Watkins Glen 66'11.00"
18. Vera Sundquist(10) Spencer-Van Etten 64'05.00"
19. Christina Musshafen(9 )Elmira Notre Dame Crusad 64'05.00"
20. Amy Tillotson(10) Whitney Point HS 64'04.00"
21. Maggie Lucero(10) Odessa-Montour 63'07.00"
22. Crystal Tolan(12) Candor High School 63'00.00"
23. Eloise Rogers(12) Jordan-Elbridge 59'03.00"
24. Ashley Pinckney(10) Union Springs 56'11.00"
25. Carly DiPietro(11) Newark Valley 56'01.00"
26. Tera Ribble(12) Candor High School 55'04.00"
27. Kim Turner(11) Marathon 53'08.00"
28. Sarah Schweiger(12) Tioga Center 53'03.00"
29. Stephanie Timchak(12) Tioga Center 45'05.00"
30. Jessica Lepianka(12) Union Springs 44'07.00"
31. Aubrey Predham(12) Whitney Point HS 35'08.00"
32. Kathy Havens(11) Odessa-Montour NF
33. Kelsi Root(9 ) Thomas A Edison NF
15. SHOT PUT FINAL 1. Miriam Larson-Koester (Southern Cayuga CS 33'07.75"
2. Bethany White(12) Candor High School 31'09.25"
3. Sydney Sawyer(10) Mynderse Academy 28'02.00"
4. Eloise Rogers(12) Jordan-Elbridge 28'01.50"
5. Heidi Musshafen(11) Elmira Notre Dame Crusad 27'10.25"
6. Jaclyn Conklin(12) Watkins Glen 27'07.25"
7. Stephanie Hagin(11) Trumansburg 27'06.50"
8. Laura Streeter(9 ) Dryden Central School 27'06.50"
9. Sam Stevenson(11) Trumansburg 27'03.00"
10. Melanie Wheeler(9 ) Newark Valley 26'05.75"
11. Katie Stolz(11) Union Springs 25'09.50"
12. Alicia McCauley(11) Odessa-Montour 25'08.00"
13. Ashley Camilo(11) Elmira Notre Dame Crusad 25'07.00"
14. Britteny McIntyre(12) Mynderse Academy 25'04.50"
15. Rachel Baccile(JR) Watkins Glen 24'11.00"
16. Ashley Morey(10) Spencer-Van Etten 24'03.00"
17. Jessica Heider(09) Marathon 23'11.00"
18. Raelene Halik(09) Newfield 23'04.00"
19. Alex Maynard(10) Spencer-Van Etten 23'01.50"
20. Brittany Parr(12) Groton 22'05.75"
21. Megan Merritt(11) Whitney Point HS 22'00.50"
22. Lisa Kimak(10) Jordan-Elbridge 21'08.50"
23. Ashley Pinckney(10) Union Springs 21'03.75"
24. Allyson Murphy(9 ) Southern Cayuga CS 21'02.25"
25. Amber Martin(10) Whitney Point HS 20'05.00"
26. Stephanie Timchak(12) Tioga Center 19'09.50"
27. Tera Ribble(12) Candor High School 19'01.50"
28. Sarah Schweiger(12) Tioga Center 19'01.00"
29. Taylor Sherman(11) Marathon 18'02.25"
30. Carly DiPietro(11) Newark Valley 17'06.00"
31. Libby Eccleston(12) Odessa-Montour 16'08.50"
16. LONG JUMP FINAL 1. Andrea Remec(11) Elmira Notre Dame Crusad 15'00.00"
2. Nadiya Logvis(10) Whitney Point HS 14'08.00"
3. Alyssa Dean(12) Union Springs 14'06.00"
4. Cassy Sherwood(10) Trumansburg 14'05.50"
5. Ariel Regnier(10) Trumansburg 14'04.50"
6. Alexa Yaskulski(JR) Watkins Glen 14'04.50"
7. Chelsea Klinger(12) Tioga Center 14'00.50"
8. Megan Lawrence(12) Southern Cayuga CS 14'00.00"
9. Maggie Nuber(09) Jordan-Elbridge 13'09.50"
10. Brandi Cain(11) Newfield 13'00.50"
11. Meghan Stokes(11) Spencer-Van Etten 12'11.50"
12. Miranda Lombardo(11) Mynderse Academy 12'09.50"
13. Olivia Duell(10) Dryden Central School 12'09.50"
14. Nikki Gould(10) Thomas A Edison 12'09.00"
15. Emily Stevenson(9 ) Newfield 12'08.50"
16. Shelby Olafson(9 ) Watkins Glen 12'08.00"
17. Kay Pfleghardt(9 ) Tioga Center 12'06.75"
18. Audra Jenne(9 ) Dryden Central School 12'04.50"
19. Emily Morgan(9 ) Elmira Notre Dame Crusad 11'08.00"
20. Kayla Backes(11) Jordan-Elbridge 11'06.00"
21. Leah Gregrow(10) Newark Valley 10'10.00"
22. Angela Martin(10) Whitney Point HS 10'06.50"
23. Nicole Holbrook(9 ) Newark Valley 9'04.25"
24. Makenzie Douglas(12) Candor High School NF
25. Hayley Perreault(9 ) Groton NF
26. Ashley Salato(9 ) Union Springs NF
27. Michele Kenney(12) Odessa-Montour NF
17. TRIPLE JUMP FINAL 1. Olivia Weeks(11) Elmira Notre Dame Crusad 37'00.00"
2. Chelsea. Gallup(11) Trumansburg 34'03.50"
3. Samantha Engel(10) Dryden Central School 33'10.00"
4. Claire Hunsinger(11) Moravia 33'05.50"
5. Cassy Sherwood(10) Trumansburg 30'11.50"
6. Brooke Gardner(12) Odessa-Montour 30'11.00"
7. Chelsea Klinger(12) Tioga Center 29'07.00"
8. Mackenzi Sawyer(10) Jordan-Elbridge 28'09.50"
9. Laura Yost(11) Tioga Center 28'01.50"
10. Gina Pucci(11) Elmira Notre Dame Crusad 27'10.00"
11. Olivia Duell(10) Dryden Central School 27'10.00"
12. Shelby Olafson(9 ) Watkins Glen 27'09.00"
13. Brandi Cain(11) Newfield 27'08.00"
14. Liz Havelin(10) Mynderse Academy 27'06.00"
15. Sierra Yaple(11) Newfield 27'02.50"
16. Miranda Lombardo(11) Mynderse Academy 27'02.50"
17. Emily VanScoy(8 ) Candor High School 25'04.00"
18. Melanie Oman(10) Jordan-Elbridge 25'02.50"
19. Allison Stamp(9 ) Odessa-Montour 24'11.00"
20. Stacey Davis(9 ) Whitney Point HS 24'11.00"
21. Leah Thon(11) Marathon 24'10.00"
22. Paige Monsen(9 ) Whitney Point HS 24'00.00"
23. Brooke Winter-potter(11Marathon 22'05.50"
18. HIGH JUMP FINAL 1. Kelsie Foster(11) Elmira Notre Dame Crusad 5'00.00"
2. Shelby Olafson(9 ) Watkins Glen 4'10.00"
3. Claire Hunsinger(11) Moravia 4'08.00"
4. Lisa Kimak(10) Jordan-Elbridge 4'08.00"
5. Ariel Naylor(12) Odessa-Montour 4'06.00"
6.T Devin Joyce(10) Dryden Central School 4'06.00"
.T Meghan Mcevoy(11) Marathon 4'06.00"
.T Brooke Gardner(12) Odessa-Montour 4'06.00"
9. Kayla Prochnow(9 ) Trumansburg 4'06.00"
10. Kerri Rhodes(9 ) Groton 4'06.00"
11. Andrea Remec(11) Elmira Notre Dame Crusad 4'06.00"
12. Felicia Whatley(9 ) Candor High School 4'04.00"
13. Marissa Eccleston(12) Newfield 4'04.00"
14. Ella Pearson(9 ) Southern Cayuga CS 4'04.00"
15. Amy Lee(10) Mynderse Academy 4'04.00"
16. Lindsay Barnes(10) Thomas A Edison 4'04.00"
17. Julia Babcock(09) Moravia 4'02.00"
18. Sheena Driscoll(10) Whitney Point HS 4'00.00"
19. Chelsea Klinger(12) Tioga Center 4'00.00"
20. Jordan Evans(9 ) Newark Valley 3'10.00"
21. Mayae Lachman(9 ) Newark Valley 3'10.00"
22. Emily Davis(11) Tioga Center NF
23. Michele Volpini(12) Newfield NF
19. POLE VAULT FINAL 1. Tara Brenner(11) Dryden Central School 11'06.00"
*** Section 4 Record ***
2. Kayla Radin(12) Spencer-Van Etten 8'00.00"
3. Anna Pausch(10) Trumansburg 7'06.00"
4.T Katie Ahart(12) Candor High School 7'00.00"
.T Andrea Bellavigna(9 ) Watkins Glen 7'00.00"
6. Rachel Cox(9 ) Tioga Center 6'06.00"
7. Makenzie Douglas(12) Candor High School 6'00.00"
8. Jordan Evans(9 ) Newark Valley 5'06.00"
9. Sarah Danner(9 ) Trumansburg 5'06.00"
10. Sara Clark(11) Newark Valley NF
11. Michalia Root(9 ) Tioga Center NF
12. Courtney Rosing(10) Thomas A Edison NF
13. Becky Schlickbernd(10) Thomas A Edison NF
14. Liz Havelin(10) Mynderse Academy NF
15. Emile Merwin(12) Dryden Central School