St. Anthony's Invitational 2018 vs St. Anthony's Invitational 2017

Aggregate Data Points
Difference This Meet That Meet
Overall Athletes +510 1149 639
Overall Average +54.64 23:44.59 22:49.95
1st-10th Place +1.46 16:59.25 16:57.79
1st-25th Place +2.73 17:23.23 17:20.51
1st-50th Place +2.69 17:43.96 17:41.27
1st-100th Place -4.56 18:07.03 18:11.59
Common Athletes -- -- 152
Ran Faster 44 98 54
Ran Season Best 11 16 5
Average Time -23.86 22:25.77 22:49.63
Median Time -48.24 21:20.18 22:08.42
Middle 80% Times -27.60 21:55.86 22:23.46
Top 10% Times -34.85 17:41.14 18:15.99
Top 25% Times -27.14 18:32.82 18:59.96
Top 50% Times -29.60 19:30.17 19:59.78
Bottom 50% Times -18.12 25:21.37 25:39.49
Bottom 25% Times -7.07 28:08.73 28:15.81
Bottom 10% Times +20.67 31:44.36 31:23.68
Average Difference -23.86 -- --
Median Difference +30.89 -- --
Middle 80% Difference -29.20 -- --
Top 10% Difference -29.17 -- --
Top 50% Difference -23.79 -- --
Top 25% Difference -26.05 -- --
Top 50% Difference -23.79 -- --
Bottom 50% Difference -23.93 -- --
Bottom 25% Difference -8.57 -- --
Bottom 10% Difference +32.34 -- --

Performances of Common Athletes
Athlete Team Difference This Meet That Meet
Matthew Payamps Saint Anthony's -2:24.40 16:30.89 18:55.29
Connor Visnic Amity High School -55.01 16:39.21 17:34.22
Jack Rosencrans North Shore -32.13 16:45.56 17:17.69
Christian Cicilia Valley Stream North -1:11.54 17:20.92 18:32.46
Chris Nienburg Ward Melville +12.48 17:39.58 17:27.10
Spencer Paragas Amity High School +1:06.38 18:41.72 17:35.34
Michael Disalvo Kings Park -1:11.77 17:36.28 18:48.05
Andrew Paules West Islip -20.22 17:36.77 17:56.99
Constantinos Athanailos St. Francis Prep -20.99 17:47.93 18:08.92
Patrick Castellano Tappan Zee -38.16 17:57.05 18:35.21
Riley Corcoran* The Stony Brook School (HS) -53.59 17:59.38 18:52.97
Ryan Mecca Ward Melville -1:43.72 18:03.66 19:47.38
Liam Hehir Tappan Zee -24.96 18:05.84 18:30.80
Justin Hu Great Neck South -2:00.80 18:06.14 20:06.94
Diego llanos St. Francis Prep -1:32.68 18:11.63 19:44.31
Danel Mardkha Kings Park -1:29.64 18:14.41 19:44.05
Maor Amar Great Neck North +8.80 18:25.78 18:16.98
Napoleon Stardellis Amity High School -16.46 18:23.06 18:39.52
Jonathan Engelhardt Kings Park -1:34.65 18:24.24 19:58.89
Brendan Moehringer Wellington C. Mepham -13.30 18:28.71 18:42.01
Matt Marrone Valley Stream North -46.32 18:30.97 19:17.29
Brennan Lopez Saint Anthony's +1:53.68 20:29.94 18:36.26
Daniel Finning South Side -2:04.94 18:40.53 20:45.47
Kyle Perez Kings Park +8.20 18:49.56 18:41.36
Nicholas Mangiamele West Islip +8.92 19:05.93 18:57.01
Charles LaMassa Massapequa -27.76 18:57.06 19:24.82
Nicholas Monaco West Islip +44.22 19:41.85 18:57.63
Luis Carrillo Rubio Hicksville +56.09 19:55.90 18:59.81
David Cheque Valley Stream North -1:06.32 19:01.82 20:08.14
Matthew Liu Elwood / John Glenn -16.60 19:06.93 19:23.53
Max Hujik West Islip +1:22.61 20:38.57 19:15.96
Tyler Goldstein Plainview-Old Bethpage / JFK -14.85 19:21.57 19:36.42
Alexandra Thomas Tappan Zee -28.29 19:27.34 19:55.63
Jack Lynch St. Francis Prep -10.50 19:30.37 19:40.87
James Pizaro Division Avenue -2:33.55 19:32.16 22:05.71
Peter Martorana Wellington C. Mepham +10.53 19:42.84 19:32.31
Matthew Cerrato Elwood / John Glenn +2.35 19:35.23 19:32.88
Maggie Maier Sacred Heart Academy +0.67 19:40.21 19:39.54
Michael Lu Great Neck South -17.67 19:40.06 19:57.73
Andrew Bacile St. Francis Prep -2:11.82 19:40.79 21:52.61
Gabrielle Schneider Smithtown XC -43.95 19:43.21 20:27.16
Catherine Farrell Smithtown XC -7.09 19:44.66 19:51.75
Daniel Sedgh Great Neck North -2:41.51 19:44.79 22:26.30
Christian Snyder Massapequa +17.30 20:04.13 19:46.83
Thomas Moeller Kings Park -37.42 19:48.03 20:25.45
Jack McGowan South Side +0.80 19:51.23 19:50.43
Brian Cho Great Neck South +6.47 19:57.45 19:50.98
Bobby Elias Walter G. O'Connell-Copiague -17.05 19:57.76 20:14.81
Carly Woelfel South Side +9.10 20:06.99 19:57.89
Eric Taveras Walter G. O'Connell-Copiague -1:22.23 20:06.43 21:28.66
William Villatoro Walter G. O'Connell-Copiague -37.37 20:07.21 20:44.58
Matt Ferrara Plainview-Old Bethpage / JFK -16.67 20:07.27 20:23.94
Charles Ohanian South Side -45.59 20:08.92 20:54.51
Aryes Garrett Walter G. O'Connell-Copiague +3:00.26 23:16.43 20:16.17
Andrew Babstock Middle Country +13.41 20:31.44 20:18.03
Tyler Hanratty Elwood / John Glenn -2:04.54 20:20.01 22:24.55
Richard Chen Valley Stream North -7:07.24 20:20.42 27:27.66
Ben Liu Great Neck South +15.88 20:40.14 20:24.26
Olivia Duca South Side -1:41.80 20:26.62 22:08.42
Deanna Martin Valley Stream South -49.68 20:27.81 21:17.49
Bridget Roell Kings Park -26.75 20:28.32 20:55.07
Tori Fears Tappan Zee -5.76 20:32.18 20:37.94
Thomas Bodendorf Wellington C. Mepham -8.72 20:32.73 20:41.45
Helen Moloney Sacred Heart Academy -53.34 20:34.70 21:28.04
Nick Reyes Middle Country -2:01.00 20:34.87 22:35.87
Alexandra Smith Shoreham-Wading River -2.61 20:35.89 20:38.50
Shannon Thieke Sacred Heart Academy -2:41.25 20:39.09 23:20.34
Antonio Vasquiz Middle Country +37.83 21:20.18 20:42.35
Steven Bailey Glen Cove -2:14.03 20:46.81 23:00.84
Micah Moore Walter G. O'Connell-Copiague -21.45 20:46.93 21:08.38
Joseph Crofts Middle Country -1:49.97 20:47.56 22:37.53
Katherine Marsh East Meadow -16.88 20:53.98 21:10.86
Michael Sensale Friends Academy (LI) -16.87 20:55.66 21:12.53
Eli Pullaro South Side +11.72 21:12.77 21:01.05
Samuel Daly Kings Park +0.69 21:05.76 21:05.07
Anna Kavanagh Sacred Heart Academy -1.71 21:05.93 21:07.64
Isabella Rogler West Islip -1:04.45 21:06.40 22:10.85
Jan Kaluta Great Neck North -3:10.72 21:10.55 24:21.27
Maddy Roth Tappan Zee +56.11 22:10.05 21:13.94
Emmanuel Ajewole* The Stony Brook School (HS) +29.58 21:45.35 21:15.77
Bridget Rosso Sacred Heart Academy -1:39.66 21:26.73 23:06.39
Dillon Pekoff Wellington C. Mepham +19.53 21:52.77 21:33.24
Kelly Parker Saint Anthony's -2:02.57 21:35.50 23:38.07
Marissa Degni Middle Country -3:15.81 21:40.32 24:56.13
Ryan Devitt Elwood / John Glenn -25.77 21:40.48 22:06.25
Valerie Rogel Huntington -1:19.79 21:40.62 23:00.41
Eriks Zamurs Locust Valley -33.56 21:46.45 22:20.01
Isabel Marsh East Meadow -1:09.51 21:48.75 22:58.26
Kaitlyn Mohr South Side -9.15 21:49.04 21:58.19
Danielle Perez Tappan Zee +30.89 22:20.14 21:49.25
Matthew Devitt Elwood / John Glenn -13.16 21:58.43 22:11.59
Melissa O'leary Kings Park +40.38 22:40.80 22:00.42
Shannon Horan West Islip +4:23.95 26:31.87 22:07.92
Justin Ahye Valley Stream South -51.12 22:09.23 23:00.35
Aidan Donnelly Middle Country +41.54 22:50.87 22:09.33
Avery Brull South Side -1:43.01 22:15.73 23:58.74
Ella Siepel Huntington -3:13.83 22:17.83 25:31.66
Alexarae Clark Deer Park +21.81 22:41.66 22:19.85
Hadley Clayton Huntington +13.40 22:41.06 22:27.66
Larisa Dorrian Saint Anthony's +3.66 22:41.58 22:37.92
Jane Wernow Plainview-Old Bethpage / JFK -2:00.16 22:38.46 24:38.62
Alexis Namdar Great Neck North -5.84 22:39.77 22:45.61
Rebecca Holt Ward Melville -1:15.62 22:42.69 23:58.31
Olivia Falba Townsend Harris +2:54.11 25:39.36 22:45.25
Keily Rivas Huntington +29.35 23:17.06 22:47.71
Josie Muratore Smithtown XC -52.37 22:51.67 23:44.04
Emily Owenburg Smithtown XC -53.24 22:53.60 23:46.84
Maeve Smith Sacred Heart Academy +10.40 23:04.55 22:54.15
Giselle Aparicio Deer Park -0.32 23:04.53 23:04.85
Derek Castillo Hicksville +1:39.53 24:44.14 23:04.61
Nathan Agpalo Valley Stream South +1:03.03 24:12.45 23:09.42
Daniella Cambrea Tappan Zee +34.39 23:44.28 23:09.89
Julia Salatti Kings Park +47.27 24:04.25 23:16.98
Netta Mualem Great Neck North +18.65 23:37.28 23:18.63
Paige McDade Archbishop Molloy -1:27.75 23:18.94 24:46.69
Alexa Boniberger West Islip +54.12 24:15.08 23:20.96
Patriycja Lis Townsend Harris -1:58.35 23:23.30 25:21.65
Chizuruoke Onouha Valley Stream North -26.74 23:34.77 24:01.51
Ashley Eckhoff Saint Anthony's +1:42.09 25:36.41 23:54.32
Nicole Leisenring Wellington C. Mepham +8:41.35 32:44.48 24:03.13
Alexandra Ahdoot Great Neck North -1:32.79 24:07.50 25:40.29
Heather Dillon Deer Park -59.50 24:20.32 25:19.82
Juha Yoon Great Neck North +55.04 25:24.27 24:29.23
Mia Martinez Valley Stream North -35.10 24:31.41 25:06.51
Danielle Vargas Division Avenue -1:06.21 24:36.09 25:42.30
Joanna Yu Locust Valley -1:19.25 24:58.47 26:17.72
Cate Hemmer South Side +11.17 25:28.76 25:17.59
Natalie Brooke Chua Division Avenue +1:25.75 26:44.13 25:18.38
Catherine Simon Locust Valley -2:31.36 25:35.85 28:07.21
Carine He Townsend Harris +4:06.91 29:46.37 25:39.46
Jesse Natarajan Hicksville -1:41.29 25:40.47 27:21.76
Camille Charvet South Side -1:20.65 25:43.26 27:03.91
Mairead Connor East Rockaway -51.03 25:46.51 26:37.54
Nina Cialone Locust Valley -2:22.85 26:02.50 28:25.35
Samantha Cotes Middle Country -1:24.19 26:04.90 27:29.09
Elissa Velasquez East Rockaway -4:47.84 26:09.92 30:57.76
Colette Barron Huntington -17.75 26:23.75 26:41.50
Allison Oyola Valley Stream South +1:08.56 28:13.17 27:04.61
Devyn Warren Elwood / John Glenn -2:11.98 27:12.21 29:24.19
Munachi Egbuziem Middle Country +1:02.67 28:52.22 27:49.55
Alec (AJ) Rovner East Rockaway +7:05.04 36:00.75 28:55.71
Olivia Amian Locust Valley -6:22.97 29:35.80 35:58.77
Meghan Connor East Rockaway -1:59.32 29:50.29 31:49.61
Jessica Marchese Elwood / John Glenn -50.07 30:06.02 30:56.09
Taylor Cooper Division Avenue +28.47 31:10.54 30:42.07
Meena Khwaja Locust Valley +27.59 31:26.13 30:58.54
Bethany Zekraus Locust Valley +4:10.75 35:09.72 30:58.97
Gianna Ferrara Locust Valley -11.45 31:23.28 31:34.73
Nicole Mccarthy Locust Valley +3:01.89 34:39.37 31:37.48
Nitha Paulas Locust Valley -2:01.06 32:01.31 34:02.37
Samantha Rivera Elwood / John Glenn -56.63 32:52.13 33:48.76
Claire Murphy Elwood / John Glenn -3.24 33:58.11 34:01.35