Girls Meet Results Report
Meet Name Crossover I Conferences 1&6 Location Suffolk Community
12/11/2007
Event 1000 M
Level Frosh/Soph
Round Final
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 3:28.1 2237 Shannon Farrell - 10 Oceanside HS No I
2 3:31.3 2161 Caitlin Breen - 10 Mineola HS No II
3 3:31.6 2225 Rebecca Rothman - 9 Oceanside HS No I
4 3:31.9 6068 Kira Garry - 9 Friends Academy No II
5 3:33.0 5654 Lucia Moneta - 9 Valley Stream North HS No I
6 3:33.7 1060 Jessica Wiking - 9 Farmingdale HS No I
7 3:34.1 5653 Tara McElroy - 8 Valley Stream North HS No I
8 3:34.9 5860 Amanda Rocchio - 10 Levittown HS No I
Level Open
Round Final
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 3:13.5 1742 Charlene Lipsey - 11 Hempstead HS No I
2 3:15.6 1610 Lucia Montefusco - 10 Levittown HS No I
3 3:17.6 1614 Lisa Page - 12 Levittown HS No I
4 3:18.4 2013 Shannon Haas - 12 Farmingdale HS No I
5 3:19.4 1432 Brianna Cano - 11 Valley Stream North HS No I
6 3:21.8 1468 Nicole Wissler - 12 Mineola HS No II
7 3:28.3 5622 Emily DeVito - 11 Cold Spring Harbor HS No II
8 3:29.3 1054 Katie Wiking - 12 Farmingdale HS No I
9 3:33.1 1057 Melissa Bonilla - 11 Farmingdale HS No I
10 3:34.1 1159 Jenny Bodi - 11 Cold Spring Harbor HS No II
11 3:36.5 2254 Juliana Speroni - 11 Oceanside HS No I
Event 1500 M
Level Frosh/Soph
Round Final
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 5:22.3 1352 Amanda Schmidt - 9 Massapequa HS No I
2 5:25.4 2237 Shannon Farrell - 10 Oceanside HS No I
3 5:25.8 2225 Rebecca Rothman - 9 Oceanside HS No I
4 5:26.8 1731 Kristen Adorno - 10 Seaford HS No I
5 5:27.8 6068 Kira Garry - 9 Friends Academy No II
6 5:33.6 1060 Jessica Wiking - 9 Farmingdale HS No I
7 5:33.8 1429 Danielle Berman - 9 Valley Stream North HS No I
8 5:38.1 5653 Tara McElroy - 8 Valley Stream North HS No I
9 5:38.7 1071 Michelle Chin - 10 Wheatley HS No II
10 5:39.3 5828 Marianne Kramer - 10 Massapequa HS No I
11 5:39.9 1267 Michelle lally - 10 Oceanside HS No I
12 5:41.5 1605 Courtney Livoti - 9 Levittown HS No I
13 5:42.4 2038 Kelly Grzinic - 10 Farmingdale HS No I
14 5:47.8 1051 Jacklyn McKnight - 10 Farmingdale HS No I
Level Open
Round Final
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 5:06.9 1610 Lucia Montefusco - 10 Levittown HS No I
2 5:10.0 1758 Esther Lok - 11 Syosset HS No I
3 5:12.4 1432 Brianna Cano - 11 Valley Stream North HS No I
4 5:15.7 1614 Lisa Page - 12 Levittown HS No I
5 5:16.7 1054 Katie Wiking - 12 Farmingdale HS No I
6 5:18.0 1767 Katelyn Collins - 11 Oyster Bay HS No II
7 5:22.1 1409 Caitlin Coor - 10 Manhasset HS No II
8 5:23.4 1339 Kelly Kramer - 12 Massapequa HS No I
9 5:23.6 1336 Liz Henry - 11 Massapequa HS No I
10 5:28.4 1748 Rebecca Alizzi - 11 Syosset HS No I
11 5:31.7 1345 Paige McAtee - 11 Massapequa HS No I
12 5:33.0 1191 Karissa Chiantella - 10 Locust Valley HS No II
13 5:35.7 1615 Caitlin Smith - 11 Levittown HS No I
14 5:36.9 1159 Jenny Bodi - 11 Cold Spring Harbor HS No II
15 5:38.4 1749 Sophia Arzoumanidis - 11 Syosset HS No I
16 5:41.3 2254 Juliana Speroni - 11 Oceanside HS No I
17 5:46.9 1044 Codie Weber - 12 Farmingdale HS No I
18 5:47.5 1356 Lisa Totino - 12 Massapequa HS No I
19 5:49.5 1197 Rachel Nicholson - 11 Locust Valley HS No II
Event 1500 Walk
Level Open
Round Final
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 7:30.5 1444 Emiija Vaskyte - 10 Valley Stream North HS No I
2 8:53.5 1434 Helen Crosley - 11 Valley Stream North HS No I
3 8:58.9 5625 Mattie Solinger - 11 Cold Spring Harbor HS No II
4 9:33.1 1329 Olivia Coiro - 12 Massapequa HS No I
5 9:40.7 5846 Allyson Kiernan - 12 Levittown HS No I
6 9:43.1 1068 Elizabeth Jacob - 11 Wheatley HS No
7 9:46.5 2238 Erin Fitzpatrick - 10 Oceanside HS No I
8 9:53.1 6262 Jackie Hsia - 10 Wheatley HS No II
9 9:54.9 5861 Lauren Stansfield - 10 Levittown HS No I
Event 300 M
Level Open
Round Final
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 :45.2 1742 Charlene Lipsey - 11 Hempstead HS No I
2 :45.3 5688 Nina Kucharczyk - 11 Manhasset HS No II
3 :45.7 2059 Chelsea Fulton-Lawrence - 11 Freeport HS No I
3 :45.7 2328 Christina DiBernardo - 9 Syosset HS No I
5 :45.9 1345 Paige McAtee - 11 Massapequa HS No I
6 :46.0 5635 Kyra McAndrew - 11 Cold Spring Harbor HS No II
7 :46.3 6359 Monica Mitry - 11 Locust Valley HS No II
8 :46.5 1741 Natasha Kennedy - 12 Hempstead HS No I
9 :46.7 1344 Keri Marks - 11 Massapequa HS No I
10 :46.9 1739 Suhailah Abdul-Wali - 12 Hempstead HS No I
11 :47.1 1600 Amanda Conroy - 11 Levittown HS No I
12 :47.2 2131 Lawson Sasha - 11 Hempstead HS No I
12 :47.2 2140 Carlean McCrimmon - 10 Hempstead HS No I
12 :47.2 5629 Leah Deitch - 11 Cold Spring Harbor HS No II
12 :47.2 5673 Catherine Avallone - 9 Manhasset HS No II
16 :47.3 2037 Kaitlyn DeStefano - 9 Farmingdale HS No I
17 :47.4 5858 Gina Nocerino - 10 Levittown HS No I
18 :48.0 1751 Rosanna Gutierrez - 12 Syosset HS No I
19 :48.1 1360 Maya Viner - 12 Massapequa HS No I
20 :48.2 5843 Amanda Bravo - 12 Massapequa HS No I
21 :48.4 1429 Danielle Berman - 9 Valley Stream North HS No I
22 :48.5 1309 Shanel Scarlett - 11 Freeport HS No I
Event 55 HH
Level Frosh/Soph
Round Final
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 :09.7 5820 Meredith Dic - 10 Massapequa HS No I
2 :10.3 5818 Kelly Burke - 10 Massapequa HS No I
3 :10.4 1759 Nicole Pisani - 10 Syosset HS No I
4 :10.4 2006 Susan Aguirre - 9 Farmingdale HS No I
5 :10.5 5655 Jessica Monteiro - 10 Valley Stream North HS No I
6 :10.7 2368 Linda Tell - 9 Syosset HS No I
6 :10.7 5651 Shanice Johnson - 8 Valley Stream North HS No I
Level Open
Round Final
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 :09.3 1416 Patricia McNish - 11 Manhasset HS No II
2 :10.0 2321 Casey Bergin - 11 Syosset HS No I
3 :10.3 1439 Samantha Leonardi - 12 Valley Stream North HS No I
4 :10.4 1341 Nicole Lipari - 12 Massapequa HS No I
5 :10.9 6244 Hannah Pfadenhauer - 11 Wheatley HS No II
6 :11.0 1441 Nathalie Miranda - 12 Valley Stream North HS No I
Event 55 M
Level Frosh/Soph
Round Final
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 :07.8 5858 Gina Nocerino - 10 Levittown HS No I
2 :08.0 5873 Maria Montefusco - 9 Levittown HS No I
2 :08.0 2134 Espeut Charmaine - 10 Hempstead HS No I
2 :08.0 2034 Jennifer Cajou - 9 Farmingdale HS No I
2 :08.0 2140 Carlean McCrimmon - 10 Hempstead HS No I
6 :08.1 2243 Tess Ytuarte - 10 Oceanside HS No I
Level Open
Round Final
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 :07.3 2187 Rebecca Kaplan - 12 Oyster Bay HS No II
2 :07.4 2050 Nedinma Blount-Jibuike - 11 Freeport HS No I
3 :07.5 5688 Nina Kucharczyk - 11 Manhasset HS No II
4 :07.7 6267 Lauren Gray - 10 Carle Place HS No II
5 :07.9 1741 Natasha Kennedy - 12 Hempstead HS No I
6 :08.0 1430 Chelsie Burchett - 11 Valley Stream North HS No I
6 :08.0 1309 Shanel Scarlett - 11 Freeport HS No I
8 :08.0 6242 Megan McHugh - 12 Carle Place HS No II
9 :08.1 5616 Ashley Rooney - 10 Cold Spring Harbor HS No II
Round Semi 1
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 :07.7 2187 Rebecca Kaplan - 12 Oyster Bay HS No II
2 :08.0 1309 Shanel Scarlett - 11 Freeport HS No I
3 :08.1 2190 Maria Moreno - 10 Oyster Bay HS No II
Round Semi 2
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 :07.7 6267 Lauren Gray - 10 Carle Place HS No II
2 :08.1 5616 Ashley Rooney - 10 Cold Spring Harbor HS No II
Round Semi 3
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 :07.6 5688 Nina Kucharczyk - 11 Manhasset HS No II
2 :07.8 1741 Natasha Kennedy - 12 Hempstead HS No I
3 :07.9 6242 Megan McHugh - 12 Carle Place HS No II
4 :08.0 2077 Juaneita Byfield - 11 Freeport HS No I
5 :08.1 5647 Jasmine Cuebas - 11 Valley Stream North HS No I
Round Semi 4
Place Time Number NameGrade School SQ SC
1 :07.4 2050 Nedinma Blount-Jibuike - 11 Freeport HS No I
2 :07.8 1430 Chelsie Burchett - 11 Valley Stream North HS No I
3 :08.0 1285 Jenna Siegel - 11 Oceanside HS No I
Event High Jump
Level Open
Round Final
Place Performance NameGrade School SQ SC
1 4 Ft 08.0 In. Treyanna McKinney - Valley Stream North HS No I
10
2 4 Ft 08.0 In. Caitlin Flanagan - 12 Cold Spring Harbor HS No II
3 4 Ft 06.0 In. Kateln Spadalik - 9 Farmingdale HS No I
4 4 Ft 06.0 In. Keely Lang - 12 Wheatley HS No II
5 4 Ft 06.0 In. Kaitlyn DeStefano - 9 Farmingdale HS No I
6 4 Ft 04.0 In. Danya Shabi - 10 Great Neck South HS No I
7 4 Ft 04.0 In. Yasmine Bendris - 10 Cold Spring Harbor HS No II
Event Long Jump
Level Open
Round Final
Place Performance NameGrade School SQ SC
1 16 Ft 03.0 In. Patricia McNish - 11 Manhasset HS No II
2 15 Ft 05.5 In. Devon Lawrence - 11 Manhasset HS No II
3 14 Ft 03.25 In. Jennifer Cajou - 9 Farmingdale HS No I
4 14 Ft 03.0 In. Jasmine Cuebas - 11 Valley Stream North HS No I
5 14 Ft 02.5 In. Chelsie Burchett - 11 Valley Stream North HS No I
6 14 Ft 00.5 In. Amanda Bravo - 12 Massapequa HS No I
Event Shot Put
Level Open
Round Final
Place Performance NameGrade School SQ SC
1 32 Ft 07.25 In. Debbie Pearsall - 12 Oceanside HS No I
2 31 Ft 04.5 In. Brittany Dukes - 12 Hempstead HS No I
3 28 Ft 03.25 In. Francine Orekoya - Malverne HS No II
11
4 27 Ft 09.5 In. Jill Hsia - 11 Wheatley HS No II
5 27 Ft 05.25 In. Sarah Craig - 9 Valley Stream North HS No I
6 27 Ft 04.5 In. Jeanette Kaiser - 12 Wheatley HS No II
7 26 Ft 04.0 In. Gabrielle Mitchell - 12 Malverne HS No II
8 26 Ft 01.25 In. Janique Young - 11 Hempstead HS No I