EVENT RESULTS
Boys Weight Throwers 400R FINAL
PL Name Team Mark
1 CLINTON 49.40
(Brandon Brown,Fritz Gale,John Slawson,Corbin Pritchard)
2 Cherry Valley- Springfield 50.10
(Tanner Yager,Nick Gage,Triston Maaser,Jacob Wilson)
3 Broadalbin-Perth 54.00
(Jeff Derwin,John Coddington,Aidan DeJong,Marcos Viera)
4 Dolgeville Blue Devils 54.40
(Nick Coffin,Zach Hanks,Cole Harlow,Dillon Lyon)
Boys 800 METER RELAY FINAL
PL Name Team Mark
1 CLINTON 1:40.50
(Killian Kulpa,Ben Lee,Ben Glindmeyer,Chris Rivera)
2 DUANESBURG EAGLES 1:40.90
3 Dolgeville Blue Devils 1:43.40
(Shaun McGraw,Jordan Ortlieb,Zach Carpenter,Flynn Bliss)
4 Cherry Valley- Springfield 1:44.50
(Nate Climenhaga,Kris Keator,Jordan Graudons,Luke Loveland)
5 Broadalbin-Perth 1:48.80
(Kyle Henry,Jon Simmons,Bryant Palmer,Eithen Salvione)
6 Fort Plain 1:55.30
(Skylar Barker,Patrick Murphy,Deegan Eggleston,Tyler Wells)
Boys 100 METER DASH FINAL
PL Name Team Mark
1 Everett Kelly Mount Markham Mustangs 11.50
2 Ivan Roberts Broadalbin-Perth 11.51
3 Tony Chromczak Dolgeville Blue Devils 11.60
4 Stephen Hydorn Cherry Valley- Springfield 11.60
5 Aasin Claus Dolgeville Blue Devils 11.70
6 Anthony Randall Dolgeville Blue Devils 11.80
7 Ryan Murray Mount Markham Mustangs 12.10
8 Killian Kulpa CLINTON 12.20
Boys 3200 METER RELAY FINAL
PL Name Team Mark
1 Broadalbin-Perth 9:16.70
(Joe Viatalis,James Mosher,Jeff Shlomovich,Lance Jennings)
2 Cherry Valley- Springfield 9:20.00
(David Collins,Jeb Magruder,Matt Gustafson,Mark Gustafson)
3 CLINTON 9:43.60
(John Slawson,Joey Lewis,Erik Smith,Chris Heselton)
Boys 1600 METER RUN FINAL
PL Name Team Mark
1 Brendon Van Vlack DUANESBURG EAGLES 4:44.30
2 Jake Baisley Dolgeville Blue Devils 4:51.10
3 Joe Viatalis Broadalbin-Perth 4:57.50
4 James Mosher Broadalbin-Perth 5:10.00
5 Tyler Barr Dolgeville Blue Devils 5:16.90
6 Erik Smith CLINTON 5:18.00
7 Micah Smith Broadalbin-Perth 5:18.90
8 Blaine Rose Schoharie Central School 5:25.00
Boys 400 METER DASH FINAL
PL Name Team Mark
1 Troy Monroe Broadalbin-Perth 53.80
2 Robert Musante CLINTON 54.80
3 Zach Johnson Broadalbin-Perth 54.90
4 Logan Arduini Canajoharie 55.90
5 Chris Rivera CLINTON 57.20
6 Dylan Lamphere Dolgeville Blue Devils 58.50
7 David Duh Mount Markham Mustangs 58.80
8 Sean Staples Fort Plain 59.50
Boys 400 METER RELAY FINAL
PL Name Team Mark
1 Broadalbin-Perth 45.20
(Chris Wagner,Jake Bunker,Zach Johnson,Ivan Roberts)
2 Dolgeville Blue Devils 46.50
(Zach Carpenter,Tony Chromczak,Aasin Claus,Anthony Randall)
3 DUANESBURG EAGLES 48.80
4 CLINTON 49.50
(Brandon Brown,Killian Kulpa,Ben Lee,Ben Lee)
5 Mount Markham Mustangs 50.70
(Jacob Albers,Everett Kelly,Keith Willis,Ryan Murray)
6 Cherry Valley- Springfield 51.40
(Alex Cronkite,Luke Loveland,Seth Thomas,Triston Maaser)
Boys 110M HURDLES FINAL
PL Name Team Mark
1 Stephen Hydorn Cherry Valley- Springfield 16.00
2 Chris Wagner Broadalbin-Perth 16.50
3 Justin Stell CLINTON 16.60
4 Jordan Graudons Cherry Valley- Springfield 17.20
5 Jesse Richard Herkimer Boys Varsity Track 17.40
6 Owen Davies Dolgeville Blue Devils 18.70
7 Jon Simmons Broadalbin-Perth 20.00
7 Jacob Lewis CLINTON 20.00
Boys 400M HURDLES FINAL
PL Name Team Mark
1 Jordan Graudons Cherry Valley- Springfield 1:00.90
2 Jake Bunker Broadalbin-Perth 1:02.10
3 Jesse Richard Herkimer Boys Varsity Track 1:02.40
4 Justin Stell CLINTON 1:02.70
5.T Owen Davies Dolgeville Blue Devils 1:07.00
6.T Mark Gustafson Cherry Valley- Springfield 1:07.10
7 Marcus Johnson Canajoharie 1:08.20
8.T Jacob Lewis CLINTON 1:09.90
Boys 800 METER RUN FINAL
PL Name Team Mark
1 Josh Seeberger Dolgeville Blue Devils 2:08.50
2 Hunter Congdon Canajoharie 2:09.10
3 Chris Rivera CLINTON 2:11.50
4 Chris Heselton CLINTON 2:14.60
5 David Collins Cherry Valley- Springfield 2:15.10
6 Joe Viatalis Broadalbin-Perth 2:15.80
7 Lance Jennings Broadalbin-Perth 2:16.40
8 Tyler Barr Dolgeville Blue Devils 2:16.90
Boys 200 METER DASH FINAL
PL Name Team Mark
1 Kevin Mazzarella Canajoharie 23.10
2 Everett Kelly Mount Markham Mustangs 23.70
3 Ivan Roberts Broadalbin-Perth 23.80
4 Anthony Randall Dolgeville Blue Devils 24.10
5 Adam Green Herkimer Boys Varsity Track 24.50
6 Troy Monroe Broadalbin-Perth 24.60
7 Robert Musante CLINTON 25.10
8 Jaydon Santoro Schoharie Central School 25.40
Boys 3200 METER RUN FINAL
PL Name Team Mark
1 Jake Baisley Dolgeville Blue Devils 10:51.90
2 Ryan Burr Cherry Valley- Springfield 10:59.30
3 James Mosher Broadalbin-Perth 11:12.70
4 Devin Becker Broadalbin-Perth 11:18.00
5 John Slawson CLINTON 11:41.10
6 Erik Smith CLINTON 11:43.40
7 Wyatt Couperus Broadalbin-Perth 11:46.60
8 Salvatore Gallo DUANESBURG EAGLES 11:58.80
Boys 1600 METER RELAY FINAL
PL Name Team Mark
1 Broadalbin-Perth 3:43.00
(Zach Johnson,Troy Monroe,Lance Jennings,Jake Bunker)
2 Cherry Valley- Springfield 3:55.40
(Nate Climenhaga,Jordan Graudons,Kris Keator,Luke Loveland)
3 CLINTON 3:56.40
(Chris Heselton,Chris Rivera,Matt Gadziala,Ben Glindmeyer)
4 Fort Plain 3:56.60
(Tyler Brado,Justus Richardson,Sean Staples,Louis Calbet)
5 Herkimer Boys Varsity Track 4:00.20
(Kyler Ford,Jesse Richard,Jason Butler,Adam Green)
6 Schoharie Central School 4:02.60
(Derek Dietz,Andrew Hahn,Blaine Rose,Jaydon Santoro)
Boys LONG JUMP FINAL
PL Name Team Mark
1 Jake Bunker Broadalbin-Perth 19-04.50"
2 Tyler Brado Fort Plain 19-02.25"
3 Chris Wagner Broadalbin-Perth 18-08.00"
4 Kevin Mazzarella Canajoharie 18-07.50"
5 Fritz Gale CLINTON 18-00.00"
6 Sean Meher Broadalbin-Perth 17-11.25"
7 Justin Stell CLINTON 17-05.75"
8 Kris Keator Cherry Valley- Springfield 17-01.75"
Boys TRIPLE JUMP FINAL
PL Name Team Mark
1 Tyler Brado Fort Plain 39-11.25"
2 Sean Meher Broadalbin-Perth 39-05.00"
3 Jason Butler Herkimer Boys Varsity Track 37-08.00"
4 Marcus Johnson Canajoharie 37-04.00"
5 Kris Keator Cherry Valley- Springfield 36-08.75"
6 Adam Green Herkimer Boys Varsity Track 36-04.50"
7 Troy Monroe Broadalbin-Perth 35-08.00"
8 Robert Musante CLINTON 35-04.50"
Boys HIGH JUMP FINAL
PL Name Team Mark
1 Tyler Brado Fort Plain 6-01.00"
2 Marley Glasgow CLINTON 6-00.00"
3 Sean Meher Broadalbin-Perth 5-08.10"
4 Andrew Yacobucci Canajoharie 5-08.00"
5 Zach Johnson Broadalbin-Perth 5-06.00"
6 Fritz Gale CLINTON 5-04.20"
7 Evan Fernandez DUANESBURG EAGLES 5-04.10"
8 Nic Rankins Dolgeville Blue Devils 5-04.00"
Boys DISCUS FINAL
PL Name Team Mark
1 Jeff Derwin Broadalbin-Perth 159-01.00"
2 Cole Harlow Dolgeville Blue Devils 121-06.00"
3 Brandon Akey Broadalbin-Perth 114-10.00" 4 Jon Bernhardt Schoharie Central
School 107-09.00" 5 Marcos Viera Broadalbin-Perth 107-00.00" 6 Declan Edwards
DUANESBURG EAGLES 97-10.00" 7 James Petucci Herkimer Boys Varsity Track
95-00.00" 8 Jacob Wilson Cherry Valley- Springfield 94-03.00"
Boys SHOT PUT FINAL
PL Name Team Mark
1 Jeff Derwin Broadalbin-Perth 51-00.75"
2 Cole Harlow Dolgeville Blue Devils 44-10.00"
3 Brandon Akey Broadalbin-Perth 40-03.00"
4 John Coddington Broadalbin-Perth 38-02.50"
5 James Petucci Herkimer Boys Varsity Track 36-08.25"
6 Hunter Logan Fort Plain 36-03.00"
7 Declan Edwards DUANESBURG EAGLES 35-10.00"
8 Jon Bernhardt Schoharie Central School 35-08.00"
Boys POLE VAULT FINAL
PL Name Team Mark
1 Chris Wagner Broadalbin-Perth 12-00.00"
2 Matt Lewis CLINTON 11-00.02"
3 Matt Gadziala CLINTON 11-00.01"
4 Charles Harshbarger Dolgeville Blue Devils 11-00.00"
5 Jeff Shlomovich Broadalbin-Perth 10-06.00"
6 Alex Cronkite Cherry Valley- Springfield 9-06.02"
7 Ryan Burr Cherry Valley- Springfield 9-06.01"
8 Codey LaQuee Herkimer Boys Varsity Track 9-06.00"
Boys Pentathlon FINAL
PL Name Team Mark
1 Kolbe Waldvogel Broadalbin-Perth 2,141 PTS
2 Niko Mancini Broadalbin-Perth 2,052 PTS
3 Luke Stell CLINTON 1,758 PTS
4 Andrew Wieder CLINTON 1,741 PTS
5 David Pierce Dolgeville Blue Devils 1,584 PTS
6 Nolen Neznek Broadalbin-Perth 1,519 PTS
7 Joseph Boni DUANESBURG EAGLES 1,212 PTS
8 HENRY GRYGAS DUANESBURG EAGLES 893 PTS