Elite Performances

296 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 13.66 Ronnetta Alexander Williamsville South
100 Meter Hurdles Prelims 13.94 Ronnetta Alexander Williamsville South
100 Meter Hurdles Finals 14.59 Danete Wright Dewitt Clinton
100 Meter Hurdles Finals 14.70 Perry Brown Newburgh Free Academy
100 Meter Hurdles Prelims 14.78 Perry Brown Newburgh Free Academy
100 Meter Hurdles Prelims 14.98 Stephani Conway Batavia
100 Meter Hurdles Prelims 14.99 Latoya Spaulding Mount Vernon
100 Meter Dash Finals 11.94 Virgil Hodge Washington Irving-A
100 Meter Dash Prelims 12.07 Virgil Hodge Washington Irving-A
100 Meter Dash Prelims 12.10 Ladrea Dortch Lockport
100 Meter Dash Finals 12.15 Nickesha Brown Hempstead
100 Meter Dash Finals 12.15 Nekisha Franklin Thomas Jefferson (NYC)
100 Meter Dash Prelims 12.16 Nickesha Brown Hempstead
100 Meter Dash Finals 12.21 Jessica Retalny Scarsdale
100 Meter Dash Prelims 12.25 Nekisha Franklin Thomas Jefferson (NYC)
1500 Meter Run Finals 4:24.26 Elizabeth Maloy Academy of the Holy Names
1500 Meter Run Finals 4:34.56 Maryliz Mccurdy Bay Shore
1500 Meter Run Finals 4:35.48 Catha Mullen Bronxville
1500 Meter Run Finals 4:39.14 Ruby Solomon Saratoga Springs
1500 Meter Run Finals 4:41.01 Elizabeth Cufari Pittsford Sutherland
1500 Meter Run Finals 4:41.26 Shannon Crane Lancaster
1500 Meter Run Finals 4:42.35 Nichole Lister South Jefferson
1500 Meter Run Finals 4:46.61 Kristin Farley Poly Prep Country Day
1500 Meter Run Finals 4:46.64 Ashley Hughes Phoenix
1500 Meter Run Finals 4:46.88 Allie Kieffer West Islip
1500 Meter Run Finals 4:49.49 Alexandra Brown Kingston
1500 Meter Run Finals 4:50.73 Rolanda Bell Sacred Heart Academy
1500 Meter Run Finals 4:53.71 Mary Velan Stamford
1500 Meter Run Finals 4:56.48 Jada Secone Canton
1500 Meter Run Finals 4:57.00 Kelly Hanlon Lima Christian
1500 Meter Run Finals 4:57.13 Fawn Dorr Akron
1500 Meter Run Finals 4:57.19 Janelle Rice Elmira Express
1500 Meter Run Finals 4:58.17 Theresa Rush Valley Stream North
1500 Meter Run Finals 4:58.49 Katherine Guilfoyle Mt. Sinai
1500 Meter Run Finals 4:59.73 Carly Shanahan Farmingdale
1500 Meter Run Finals 4:59.81 Kate Dobranski Clarkstown South
2000 Meter Steeplechase Finals 6:57.31 Heather Iatauro Tri-Valley
200 Meter Dash Prelims 24.66 Jessica Clarke Murry Bergtraum
200 Meter Dash Finals 24.72 Jessica Clarke Murry Bergtraum
200 Meter Dash Prelims 24.73 Nekisha Franklin Thomas Jefferson (NYC)
200 Meter Dash Finals 24.80 Nekisha Franklin Thomas Jefferson (NYC)
200 Meter Dash Finals 24.86 Charity Briggs Cornwall
3000 Meter Run Finals 9:46.18 Nicole Blood Saratoga Springs
3000 Meter Run Finals 10:04.23 Laura Cummings Bay Shore
3000 Meter Run Finals 10:06.57 Katie Derusso Fairport
3000 Meter Run Finals 10:06.66 Caroline Mullen Bronxville
3000 Meter Run Finals 10:08.06 Brittney Criscuolo East Meadow
3000 Meter Run Finals 10:08.18 Lindsey Ferguson Saratoga Springs
3000 Meter Run Finals 10:08.19 Cailtin Lane Argyle
3000 Meter Run Finals 10:11.87 Marie Parks Cicero-North Syracuse (CNS)
3000 Meter Run Finals 10:16.40 Toni Lynn Salucci Shoreham-Wading River
3000 Meter Run Finals 10:18.50 Aislinn Ryan Warwick Valley
3000 Meter Run Finals 10:19.13 Lynn Kubeja Honeoye Falls-Lima (HFL)
3000 Meter Run Finals 10:31.17 Rebecca Nungesser Clarence
3000 Meter Run Finals 10:34.65 Sarah Allen Southern Cayuga
3000 Meter Run Finals 10:34.70 Kara Mckenna Suffern
400 Meter Hurdles Finals 1:01.57 Katy Schlictman Monticello
400 Meter Hurdles Finals 1:03.43 Antoinette King Uniondale
400 Meter Hurdles Finals 1:03.48 Kaitie Johnson Starpoint
400 Meter Hurdles Finals 1:03.83 Latoya Spaulding Mount Vernon
400 Meter Hurdles Finals 1:03.86 Angelic Reed A. Philip Randolph
400 Meter Hurdles Finals 1:04.38 Michele Lauer Rocky Point
400 Meter Hurdles Finals 1:04.44 Colleen Gribbin Connetquot
400 Meter Hurdles Finals 1:04.47 Allison Stankavage Chittenango
400 Meter Hurdles Finals 1:04.65 Emily Lewek Burnt Hills-Ballston Lake
400 Meter Dash Finals 55.22 Dominique Blake Harry S. Truman
400 Meter Dash Finals 56.15 Jeavon Benjamin Far Rockaway
400 Meter Dash Finals 56.35 Kenata Gumbs Newburgh Free Academy
400 Meter Dash Finals 56.87 Caprice Church Amityville Memorial
400 Meter Dash Finals 56.93 Kaykay Richemond Suffern
400 Meter Dash Finals 57.00 Christin Dewitt Gates-Chili
400 Meter Dash Finals 57.06 Paloma Krakower Onteora
400 Meter Dash Finals 57.08 Anisha Andrews Lincoln (Yonkers)
400 Meter Dash Finals 57.30 Daniell Simmons Central Square
400 Meter Dash Finals 57.63 Michelle Seibert Ward Melville
400 Meter Dash Finals 57.98 Natasha Chance East HS (Rochester)
4x100 Meter Relay Finals 47.90 Relay Team Washington Irving-A
4x400 Meter Relay Finals 3:51.28 Relay Team Newburgh Free Academy
4x400 Meter Relay Finals 3:53.98 Relay Team Suffern
4x800 Meter Relay Finals 9:04.40 Relay Team Bronxville
4x800 Meter Relay Finals 9:15.08 Relay Team Saratoga Springs
4x800 Meter Relay Finals 9:17.34 Relay Team Skaneateles
4x800 Meter Relay Finals 9:17.42 Relay Team Pearl River
4x800 Meter Relay Finals 9:21.13 Relay Team Bellport
4x800 Meter Relay Finals 9:21.76 Relay Team Elmira Express
4x800 Meter Relay Finals 9:22.16 Relay Team Scotia-Glenville
4x800 Meter Relay Finals 9:22.29 Relay Team Bay Shore
4x800 Meter Relay Finals 9:29.79 Relay Team Suffern
4x800 Meter Relay Finals 9:30.42 Relay Team Warwick Valley
4x800 Meter Relay Finals 9:33.38 Relay Team Honeoye Falls-Lima (HFL)
4x800 Meter Relay Finals 9:36.05 Relay Team Academy of the Holy Names
4x800 Meter Relay Finals 9:36.77 Relay Team Liverpool
800 Meter Run Finals 2:10.82 Ellen Dougherty Riverhead
800 Meter Run Finals 2:11.46 Adanna Andrews Lincoln (Yonkers)
800 Meter Run Finals 2:12.80 Nicole Whalen Warwick Valley
800 Meter Run Finals 2:14.44 Danica Dupuy Bay Shore
800 Meter Run Finals 2:14.45 Sumiyya Hunter Batavia
800 Meter Run Finals 2:14.78 Anjelica Gregory Hackley School
800 Meter Run Finals 2:15.92 Sara Rice Elmira Express
800 Meter Run Finals 2:16.25 Erin Linehan Pleasantville
800 Meter Run Finals 2:16.56 Nana Hanson-Hall New Rochelle
800 Meter Run Finals 2:16.92 Sarah Mosser East Aurora
800 Meter Run Finals 2:17.93 Kirsten Hornbach Saratoga Springs
800 Meter Run Finals 2:17.97 Karen Kozub Alden
800 Meter Run Finals 2:18.53 Alyssa Lotmore Bishop Maginn
800 Meter Run Finals 2:18.70 Melissa Usack Lansing
800 Meter Run Finals 2:18.89 Danielle Arnero Bayport-Blue Point
800 Meter Run Finals 2:19.61 Carissa Jones Manlius Pebble Hill
Discus Finals 120-0 Christine Yakubec Greenwich Central
Discus Finals 120-6 Tiffany Collins Newark
Discus Finals 122-10 Kristen Callan Monroe-Woodbury
Discus Finals 128-6 Sarah Thornton Saugerties
Discus Finals 128-10 Mary Boller Clarence
Discus Finals 134-8 Brienne Karow Ellenville
High Jump Finals 5-4 Amanda Haney Sidney Track
High Jump Finals 5-7 Lauren Biscardi Shoreham-Wading River
Long Jump Finals 17-6.75 Marta Pardo Sayville
Long Jump Finals 17-7.5 Cassia Williams Newburgh Free Academy
Long Jump Finals 17-7.75 Ashley Neibuhr Sauquoit Valley
Long Jump Finals 17-8.75 Quayona Carithers Clyde-Savannah
Long Jump Finals 17-9.75 Mary Saxer Lancaster
Long Jump Finals 17-10.5 Tenile Bernard Valley Stream Central
Long Jump Finals 18-6.5 Kerry Ann White Paul Robeson Campus High
Long Jump Finals 18-9.5 Carol Scalice Comsewogue
Pole Vault Finals 10-6 Whitney Dupra Brockport HS
Pole Vault Finals 11-0 Renee Evans Alden
Pole Vault Finals 11-0 Tracy Lippincott Hilton
Pole Vault Finals 11-0 Lindsay Rosales Washingtonville
Pole Vault Finals 11-0 mandy jenkins Valley Central
Shot Put Finals 37-9 Ashley Wallace Oswego
Shot Put Finals 37-10.25 Uzoma Okafor Dewitt Clinton
Shot Put Finals 38-1.25 Laura Catterson W. Tresper Clarke
Shot Put Finals 38-11.75 Kristen Callan Monroe-Woodbury
Shot Put Finals 39-1.5 Felicia Yearwood Freeport
Shot Put Finals 40-8.25 Tina Villa Saratoga Springs
Shot Put Finals 40-10.5 Bethany Anderson Southwestern
Shot Put Finals 41-1.75 Trish Graves Jamestown
Shot Put Finals 41-4.25 Marjorie Grap Spencer Van-Etten
Shot Put Finals 41-5.5 Kalyn Wille Rome Free Academy (RFA)
Shot Put Finals 41-8.5 Toya Woods New Rochelle
Shot Put Finals 42-1.25 Nina Victorin Nyack
Shot Put Finals 43-6.5 Brittany Pryor Niagara Falls
Triple Jump Finals 36-0 Chelsea Berry Lowville
Triple Jump Finals 36-0.25 Ashleigh Rajkowski Fonda-Fultonville
Triple Jump Finals 36-2 Quinnyana Brown Amherst
Triple Jump Finals 36-5.5 Asiya Vickers Babylon
Triple Jump Finals 37-0 Nia Cooper Newburgh Free Academy
Triple Jump Finals 37-1 Robyn Ellerbrook Ithaca High School
Triple Jump Finals 37-4.75 Elissa Reidy Honeoye Falls-Lima (HFL)
Triple Jump Finals 37-7.75 Kirsten Fields Mount Vernon
Triple Jump Finals 37-8.5 Sarah Charles Central Islip
Triple Jump Finals 38-1 Erica Burns Grand Island
Triple Jump Finals 38-9.75 Quayona Carithers Clyde-Savannah
Triple Jump Finals 39-1.5 Taneish Canteve Suffern
HS Boys Mark Athlete Team
110 Meter Hurdles Finals 14.20 Verrol Jackson Schenectady
110 Meter Hurdles Finals 14.27 Billy Gilmartin Centereach
110 Meter Hurdles Finals 14.37 Saidu Ezike Port Richmond
110 Meter Hurdles Prelims 14.48 Verrol Jackson Schenectady
110 Meter Hurdles Finals 14.49 Terrell Gissendanner Thomas Edison
110 Meter Hurdles Prelims 14.49 Terrell Gissendanner Thomas Edison
110 Meter Hurdles Prelims 14.55 Saidu Ezike Port Richmond
110 Meter Hurdles Prelims 14.55 Herlentz Mesidor Uniondale
110 Meter Hurdles Finals 14.58 Herlentz Mesidor Uniondale
110 Meter Hurdles Prelims 14.62 Diego Oquendo Tottenville
110 Meter Hurdles Prelims 14.67 Billy Gilmartin Centereach
110 Meter Hurdles Finals 14.69 Shawn Donovan Alden
1600 Meter Run Finals 4:16.38 Dave Baxter Warwick Valley
1600 Meter Run Finals 4:16.86 Dan Mckenna Liverpool
1600 Meter Run Finals 4:18.62 Stephen Furst Goshen
1600 Meter Run Finals 4:19.03 Lopez Lomong Tully
1600 Meter Run Finals 4:20.43 Alejandro Papa-bernard Lansing
1600 Meter Run Finals 4:21.55 Stephan Wiersbitzky Shenendehowa
1600 Meter Run Finals 4:22.42 Mark Stevens Pittsford Sutherland
1600 Meter Run Finals 4:22.45 Brian Dalpiaz Sayville
1600 Meter Run Finals 4:22.48 Steve Rosinski Greece-Athena
1600 Meter Run Finals 4:23.01 Jacob Gurzler Shenendehowa
1600 Meter Run Finals 4:23.70 Brian Mccabe Fordham Prep
1600 Meter Run Finals 4:24.18 Connor Farrell Bayport-Blue Point
1600 Meter Run Finals 4:24.84 Ozzie Myers Chittenango
200 Meter Dash Finals 21.79 Ian Morgan Amityville Memorial
200 Meter Dash Prelims 21.83 Ian Morgan Amityville Memorial
200 Meter Dash Prelims 21.94 Kevin Okolie Half Hollow Hills East (HHH)
200 Meter Dash Finals 21.97 Kevin Okolie Half Hollow Hills East (HHH)
200 Meter Dash Prelims 21.99 Gordan Mckenzie Holy Cross
200 Meter Dash Finals 21.99 Josh Jenkins Catskill
3200 Meter Run Finals 8:58.50 Hakon Devries John Jay - East Fishkill
3200 Meter Run Finals 8:59.93 Brian Dalpiaz Sayville
3200 Meter Run Finals 9:13.33 Kyle Heath Victor Central
3200 Meter Run Finals 9:19.96 Mark Alizzi Syosset
3200 Meter Run Finals 9:25.64 Jeff Eggleston Greece Arcadia
3200 Meter Run Finals 9:27.74 Rick Lader Southern Cayuga
3200 Meter Run Finals 9:27.86 Bryan Buchanan Cicero-North Syracuse (CNS)
3200 Meter Run Finals 9:29.95 Jesse Mang Orchard Park
3200 Meter Run Finals 9:33.69 Mike Foley Saratoga Springs
3200 Meter Run Finals 9:39.06 Matthew Flynn Saint Anthony's
3200 Meter Run Finals 9:39.27 Dan Fields East Aurora
3200 Meter Run Finals 9:39.76 Phil Roach Shenendehowa
400 Meter Hurdles Finals 53.47 Gabriel Mclaren Freeport
400 Meter Hurdles Finals 53.77 Verrol Jackson Schenectady
400 Meter Hurdles Finals 54.73 Rob Skidmore Alexander Central
400 Meter Hurdles Finals 55.08 Kurt Kinkead Valley Stream Central
400 Meter Hurdles Finals 55.28 Brian Heim Williamsville East
400 Meter Hurdles Finals 55.48 Jim Sholley JFK Buffalo
400 Meter Dash Finals 46.76 Elzie Coleman Newburgh Free Academy
400 Meter Dash Finals 47.18 Melville Rogers Transit Tech CTE High Sch
400 Meter Dash Finals 47.22 Keith Hinnant Bay Shore
400 Meter Dash Finals 48.28 Josh Jenkins Catskill
400 Meter Dash Finals 48.86 Dominic Luka Tully
4x100 Meter Relay Finals 42.04 Relay Team Bay Shore
4x100 Meter Relay Finals 42.17 Relay Team Thomas Jefferson (NYC)
4x400 Meter Relay Finals 3:16.40 Relay Team Newburgh Free Academy
4x400 Meter Relay Finals 3:17.39 Relay Team Transit Tech CTE High Sch
4x400 Meter Relay Finals 3:19.36 Relay Team Canarsie
4x400 Meter Relay Finals 3:19.69 Relay Team Freeport
4x400 Meter Relay Finals 3:19.72 Relay Team Roosevelt
4x400 Meter Relay Finals 3:21.69 Relay Team Bethlehem Central
4x400 Meter Relay Finals 3:22.80 Relay Team Shaker
4x800 Meter Relay Finals 7:52.02 Relay Team Corning
4x800 Meter Relay Finals 7:52.97 Relay Team Bay Shore
4x800 Meter Relay Finals 7:54.22 Relay Team Shaker
4x800 Meter Relay Finals 7:55.07 Relay Team Arlington
4x800 Meter Relay Finals 7:57.16 Relay Team Canarsie
4x800 Meter Relay Finals 7:57.49 Relay Team Shenendehowa
4x800 Meter Relay Finals 8:00.53 Relay Team South Shore HS
4x800 Meter Relay Finals 8:00.99 Relay Team Frontier
4x800 Meter Relay Finals 8:02.07 Relay Team Lansing
4x800 Meter Relay Finals 8:02.09 Relay Team Goshen
4x800 Meter Relay Finals 8:03.74 Relay Team John Jay - East Fishkill
4x800 Meter Relay Finals 8:03.99 Relay Team Liverpool
4x800 Meter Relay Finals 8:04.85 Relay Team Warwick Valley
4x800 Meter Relay Finals 8:04.99 Relay Team Syosset
4x800 Meter Relay Finals 8:05.51 Relay Team Bayport-Blue Point
4x800 Meter Relay Finals 8:05.57 Relay Team Pittsford Sutherland
4x800 Meter Relay Finals 8:06.66 Relay Team Kellenberg Memorial
4x800 Meter Relay Finals 8:07.18 Relay Team Commack
4x800 Meter Relay Finals 8:07.45 Relay Team Saint Anthony's
4x800 Meter Relay Finals 8:08.32 Relay Team Fayetteville-Manlius (FM)
4x800 Meter Relay Finals 8:08.85 Relay Team Hornell
800 Meter Run Finals 1:53.60 Paul Riley Canisius (Buffalo)
800 Meter Run Finals 1:54.79 Keneek Williams Canarsie
800 Meter Run Finals 1:54.87 Michael Webley Transit Tech CTE High Sch
800 Meter Run Finals 1:54.89 Jake Laroe Warwick Valley
800 Meter Run Finals 1:55.24 Tim Maxon Fayetteville-Manlius (FM)
800 Meter Run Finals 1:55.30 Paul Mesi Clarence
800 Meter Run Finals 1:55.57 Adam Levy Horace Greeley
800 Meter Run Finals 1:55.62 Bryan Quinn Northport
800 Meter Run Finals 1:55.68 James Tillapaugh Cobleskill-Richmondville
800 Meter Run Finals 1:55.88 Trent Olson Smithtown West
800 Meter Run Finals 1:56.47 Johnny Baez Nyack
800 Meter Run Finals 1:56.53 Jose Fernandez Fordham Prep
800 Meter Run Finals 1:57.96 Carl Chamberlain Beaver River
Discus Finals 150-5 Jovan Hairston Huntington
Discus Finals 150-10 Tom Smyder Wayland-Cohocton
Discus Finals 151-2 Mike Hoelzer Mt. Sinai
Discus Finals 151-8 Bill Hribar Cooperstown
Discus Finals 152-0 Corey Mccormack Queensbury
Discus Finals 152-5 Dave Sanders Liverpool
Discus Finals 155-10 Nate Delap Watervliet
Discus Finals 158-11 Trevor Scott Potsdam HS
Discus Finals 165-0 Eric Johann Bayport-Blue Point
Discus Finals 168-6 Stefano Petraglia Monsignor Farrell
Discus Finals 183-6 Derek Mcguire Immaculate Heart Central
Long Jump Finals 22-8 Rafig Umar Bethlehem Central
Long Jump Finals 24-3.75 Felipe Reyes Christian Brothers Academy (CBA Albany)
Pentathlon Finals 3347 Darius Gray Thomas Jefferson (NYC)
Pentathlon Finals 3373 Mike Feathers Grand Island
Pentathlon Finals 3449 Bryan Ortquist Beacon
Pole Vault Finals 14-0 Pat Griffin Olean
Pole Vault Finals 14-0 Rory Quiller James I. O'Neill
Pole Vault Finals 14-0 Mike Reynolds Fairport
Pole Vault Finals 14-0 Gary Sam Eden
Pole Vault Finals 14-0 Jared O'connor Shenendehowa
Pole Vault Finals 14-6 Gavin Mohrman Saint Anthony's
Pole Vault Finals 15-0 Andrew O'connor Archbishop Molloy
Pole Vault Finals 16-2 Andrew Park Fairport
Shot Put Finals 52-10.5 Chris Willis Clinton
Shot Put Finals 53-2.75 John Hickey Tappan Zee
Shot Put Finals 54-7.25 Doug Aikens Ballston Spa
Shot Put Finals 54-11.25 Mike Castine Northeastern Clinton
Shot Put Finals 55-7.25 Kevin Hall Glens Falls
Shot Put Finals 56-4.25 Josh Dupuis Tupper Lake
Shot Put Finals 56-5 Nick Santiago Thomas R. Proctor
Shot Put Finals 56-9.5 Michael Gibson Kellenberg Memorial
Shot Put Finals 57-3.5 Justin Bomysoad Vestal
Shot Put Finals 60-1.5 Derek Mcguire Immaculate Heart Central
Triple Jump Finals 45-0.5 Junaid Harim-gilliam Freeport
Triple Jump Finals 45-1.25 Travell Kirkland Henninger
Triple Jump Finals 45-3.75 James Massar Johnson City
Triple Jump Finals 45-4 Rayshon Higgins Biship Timon - St. Jude
Triple Jump Finals 45-8.25 Muhammad Halim Albion
Triple Jump Finals 45-9.25 Ray Gilman Berne-Knox-Westerlo
Triple Jump Finals 45-9.5 Rafig Umar Bethlehem Central
Triple Jump Finals 45-10.5 Christo Jacques Chaminade
Triple Jump Finals 46-6 Tynez Wilson Union Endicott
Triple Jump Finals 46-10 Mark Thompson Woodlands
Triple Jump Finals 48-7.5 Robert Keizer Manhasset