Elite Performances
76 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.22 | Lexus Harney | Mount Vernon |
100 Meter Hurdles Finals | 14.50 | Ashley Wiggins | New Rochelle |
100 Meter Hurdles Prelims | 14.64 | Ashley Wiggins | New Rochelle |
100 Meter Hurdles Prelims | 14.67 | Lexus Harney | Mount Vernon |
100 Meter Hurdles Finals | 14.89 | Jessica Barrera | Alexander Hamilton |
100 Meter Hurdles Prelims | 15.00 | Jessica Barrera | Alexander Hamilton |
100 Meter Dash Finals | 12.09 | Robbi Rogers | Mount Vernon |
100 Meter Dash Prelims | 12.23 | Robbi Rogers | Mount Vernon |
1500 Meter Run Finals | 4:16.52 | Mary Cain | Bronxville |
1500 Meter Run Finals | 4:39.28 | Delphi Cleaveland | Arlington |
1500 Meter Run Finals | 4:44.01 | Erin Jaskot | Tappan Zee |
1500 Meter Run Finals | 4:45.70 | Kelly Hayes | Pearl River |
1500 Meter Run Finals | 4:48.86 | Lauren Chapey | Mamaroneck |
1500 Meter Run Finals | 4:49.41 | Natalie Tanner | Rye Neck |
1500 Meter Run Finals | 4:52.30 | Megan Young | Nanuet |
1500 Meter Run Finals | 4:53.75 | Brooke Madry | Nanuet |
1500 Meter Run Finals | 4:54.70 | Maria Kohlbrenner | Pearl River |
1500 Meter Run Finals | 4:55.81 | Delia Hayes | Bronxville |
1500 Meter Run Finals | 4:56.92 | Corinne Florie | Mahopac |
3000 Meter Run Finals | 10:02.71 | Kelly Hayes | Pearl River |
3000 Meter Run Finals | 10:17.89 | Emilie Hoffer | Bronxville |
3000 Meter Run Finals | 10:18.54 | Bella Burda | Arlington |
3000 Meter Run Finals | 10:21.25 | Ariana Bottalico | Brewster |
3000 Meter Run Finals | 10:23.44 | Meagan Jaskot | Tappan Zee |
3000 Meter Run Finals | 10:26.14 | Marykate O'Meara | Nanuet |
3000 Meter Run Finals | 10:33.88 | Corinne Florie | Mahopac |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.61 | Sarah Haley | Dover |
400 Meter Dash Finals | 57.96 | Shanice Cameron | Mount Vernon |
4x100 Meter Relay Finals | 47.56 | Relay Team | Mount Vernon |
4x800 Meter Relay Finals | 9:11.46 | Relay Team | Mamaroneck |
4x800 Meter Relay Finals | 9:26.08 | Relay Team | Bronxville |
4x800 Meter Relay Finals | 9:43.70 | Relay Team | Nanuet |
4x800 Meter Relay Finals | 9:44.04 | Relay Team | Ursuline School |
800 Meter Run Finals | 2:11.67 | Anima Banks | Mamaroneck |
800 Meter Run Finals | 2:13.90 | Gabby Cuccia | Roy C. Ketcham (RCK) |
800 Meter Run Finals | 2:14.38 | Erin Jaskot | Tappan Zee |
800 Meter Run Finals | 2:15.15 | Courtney Campbell | Bronxville |
800 Meter Run Finals | 2:15.49 | Katie DeVore | Mamaroneck |
800 Meter Run Finals | 2:15.53 | Kamryn McIntosh | Suffern |
800 Meter Run Finals | 2:16.88 | Megan Young | Nanuet |
Discus Finals | 121-3 | Briyah Brown | New Rochelle |
High Jump Finals | 5-5 | Lillian Foote | Scarsdale |
Long Jump Finals | 18-0.25 | Jasmine Acosta | Port Chester |
Pole Vault Finals | 10-6 | Johari Privott-Yeiser | New Rochelle |
Shot Put Finals | 37-5 | Domonique Peterson | Beacon |
Shot Put Finals | 37-5.25 | Uche Emile | Clarkstown North |
Shot Put Finals | 40-5.75 | Briyah Brown | New Rochelle |
Triple Jump Finals | 36-1.75 | Madeline Zimmerman | Briarcliff |
Triple Jump Finals | 36-1.75 | Tarah Lacossade | North Rockland |
Triple Jump Finals | 37-3.75 | Lorraine Santiago | Clarkstown North |
Triple Jump Finals | 37-8 | Gillian Berger | Sleepy Hollow |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
100 Meter Dash Finals | 10.77 | Kwane Hayle | Poughkeepsie |
1600 Meter Run Finals | 4:16.96 | Sibby Hanson | Arlington |
1600 Meter Run Finals | 4:19.88 | Mike Turi | John Jay - East Fishkill |
1600 Meter Run Finals | 4:20.89 | Luke Gavigan | Tappan Zee |
3200 Meter Run Finals | 9:08.71 | Eric Holt | Carmel |
3200 Meter Run Finals | 9:24.67 | Mark Violone | Byram Hills |
3200 Meter Run Finals | 9:26.50 | Kevin French | John Jay - East Fishkill |
3200 Meter Run Finals | 9:36.29 | Eddie Merenda | Arlington |
400 Meter Hurdles Finals | 55.81 | Josh Wright | Arlington |
400 Meter Dash Finals | 48.03 | Steven Gayle | Mount Vernon |
400 Meter Dash Finals | 49.29 | Momodou Jobe | Yonkers Public schools |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.72 | Relay Team | Mount Vernon |
4x800 Meter Relay Finals | 7:53.37 | Relay Team | Pearl River |
4x800 Meter Relay Finals | 7:55.31 | Relay Team | Arlington |
4x800 Meter Relay Finals | 7:57.82 | Relay Team | Carmel |
4x800 Meter Relay Finals | 8:07.20 | Relay Team | Bronxville |
800 Meter Run Finals | 1:54.03 | Kieran Brennan | Pearl River |
800 Meter Run Finals | 1:55.66 | Tom Bonaro | Pearl River |
800 Meter Run Finals | 1:55.87 | Julio Melendez | Nyack |
800 Meter Run Finals | 1:57.63 | Temi Bajulaiye | New Rochelle |
High Jump Finals | 6-6 | Robert Tutein | Nanuet |
Pole Vault Finals | 14-6 | Stefan Buechele | Arlington |
Triple Jump Finals | 46-0.75 | John Enkler | Our Lady of Lourdes |
Triple Jump Finals | 46-1 | Chris Ramsey | Byram Hills |
Triple Jump Finals | 46-10.25 | Thomas Johnson | White Plains |