01/28/12 Men's Track & Field Meet Results PAGE 1
HURLEY-QUINNEY INVITE AT CORNELL 01/28/12 INDOOR
*** FINAL SCORING ***
1. Greece Olympia 60.00 23. Solvay Bearcats 1.00
2. Rush-Henrietta 54.00 24. Greene 0.00
3. Hilton 44.00 25. Groton 0.00
4. Elmira District 37.00 26. Bath-Haverling 0.00
5. Greece Athena 33.00 27. Elmira Notre Dame 0.00
6. Horseheads 24.00 28. BGA 0.00
7. Corning District 23.00 29. Harpursville 0.00
8. Batavia 23.00 30. Sidney 0.00
9. Gates Chili 22.00 31. Johnson City 0.00
10. Norwich 22.00 32. Spencerport 0.00
11. Vestal 19.00 33. GMU 0.00
12. Binghamton 12.00 34. Union Springs 0.00
13. Lansing 10.00 35. Unadilla Valley 0.00
14. Trumansburg 8.00 36. Marathon 0.00
15. Chenango Forks 8.00 37. Walton 0.00
16. Waverly 8.00 38. Warsaw 0.00
17. Oneonta 7.00 39. Watkins Glen 0.00
18. Honeoye 6.00 40. Moravia 0.00
19. Greece Odyssey 4.00 41. Williamsville East 0.00
20. Penfield 4.00 42. Windsor 0.00
21. West Seneca West 4.00 43. Whitney Point 0.00
22. Dryden 1.00 44. Newfield 0.00
EVENT RESULTS
1. Distance Medley FINAL (FAT) 1. Binghamton (A) 10:59.04
(Graeme Gowland(12),Ignatiy Orlovskiy(11),Josh Mills(12),Ian Tolan(12))
2. Vestal (A) 11:00.39
3. Elmira District (A) 11:13.55
(Matt Moody(12),Dominic Perry(10),Cory McCarty(11),Shaun Kurcoba(11))
4. Oneonta (A) 11:17.94
(Levi Anderson(12),Ben Gollin(11),Mat Robinson(10),Wembo Tiapo(10))
5. Horseheads (A) 11:24.83
(Matthew Eisner(12),Justin Earnest(11),Zane Shephard(12),Hunter Hoffman(10))
6. Trumansburg (A) 11:29.45
(Cal Randle(11),Kevin Vandelden(11),Alex Kenney(10),Tyler Sutherland(10))
7. BGA (A) 11:31.38
(Rob Burnett(11),Devon Rivera(11),Noah Ives(12),Connor Fuller(12))
8. Corning District (A) 11:31.51
(Connor Smith(12),David Smith(11),Jeff Paschal(12),Stephen Hemenway(12))
9. Batavia (A) 11:45.96
(Jon Laird(12),Eldon Ortiz(12),Mitch Ernst(12),Ty Demmer(10))
10. Rush-Henrietta (A) 11:49.32
(Pat Shenal(11),Jon Miller(12),Tyler Gerhardt(11),Mike Larkin(11))
11. Greece Athena (A) 11:52.98
(Zach Hale(12),Sean Porrata(12),Mike Lauria(11),Ethan Koenig(11))
12. Marathon (A) 11:58.83
(John Larkin(12),Andrew Doxey(11),Luke Williams(10),Tyler Abbot(11))
13. Unadilla Valley (A) 12:11.52
(David Blomquist(12),Kevin Meyers(9 ),Nate Barker(9 ),Dylan Thomsen(9 ))
14. Groton (A) 12:26.13
(Reid Bush(10),Robert Dunham(12),Jason Jenks(10),Theodore Moore(11))
15. Waverly (A) 12:28.12
16. Union Springs (A) 12:34.99
(Bernie Cecchini(11),Gus Walker(11),Sean Thurston(10),Tim Chappell(10))
17. Corning District (B) 12:35.03
18. Harpursville (A) 13:18.03
(Mike McMillion(11),Josh Gaudette(11),Mike Lake(11),Will Villano(11))
19. Watkins Glen (A) 13:25.49
(John Fausold(12),Larry Morris(11),Robert Rondinaro(12),Ryan Rondinaro(11))
2. 300 METER DASH FINAL (FAT) 1. Brian Smith(11) Greece Athena 34.69
2. Micah Oliver(12) Elmira District 36.24
3. Josh Wray(11) Rush-Henrietta 36.61
4. Peter Behnk(12) Rush-Henrietta 37.01
5. Danny Seay(12) Greece Olympia 37.07
6. Terrance Harley(10) Greece Athena 37.14
7. Sean Swartwood(12) Waverly 37.79
8. Connor Jansen(12) Horseheads 37.85
9. David Chorpenning(12) Elmira District 38.15
10. TJ Eighmey(11) Trumansburg 38.33
11. Derek Swarthout(10) Penfield 38.44
12. Sebastian Sawyer(12) Newfield 38.62
13. Ja'marie Jefferson(11) Greece Olympia 38.82
14. Kevin Flaherty(12) Walton 38.91
15. Cameron Thweatt(12) Horseheads 38.93
16. Eddie Cotton(11) GMU 38.94
17. Mitch Noble(11) Batavia 39.10
18. Justin Conklin(10) Bath-Haverling 39.15
19.T Alex Crandell(12) Penfield 39.31
.T Eric Klein(12) Chenango Forks 39.31
21. Quinlan Joseph(12) Hilton 39.35
22. Cameron Prime(11) Norwich 39.37
23. Nate Ashton(12) Norwich 39.41
24. Rich Northrop(11) Waverly 39.55
25. Jarrett Purdy(12) Vestal 39.64
26. Tyler Ouimet(11) BGA 39.79
27. Josh Gaudette(11) Harpursville 39.95
28. Will Holt(11) Dryden 40.03
29. Eric Goodrich(10) Solvay Bearcats 40.08
30. Ian Trufant(10) Union Springs 40.20
31. Brandon Stevenson(10) Batavia 40.23
32. Dakotah Babcock(11) Trumansburg 40.55
33. Bill Marcy(11) Elmira Notre Dame 40.74
34. Antwan Days(11) Solvay Bearcats 40.79
35. Josh Gabriel(11) Johnson City 40.95
36. David Blomquist(12) Unadilla Valley 41.02
37. Steven Seeley(12) Honeoye 41.12
38. Brent Fuller(11) BGA 41.38
39. Nate McDonald(11) Sidney 41.41
40. Jared Sarlo(10) Hilton 41.66
41. Isma'il Griffin(11) Windsor 41.86
42. Ryan Chapman(12) Unadilla Valley 41.93
43. Jared Moore(9 ) Corning District 42.26
44. Aidan Collins(10) Corning District 42.67
45. Elijah Cherry(11) Corning District 42.70
46. Nick Zarate(11) Lansing 42.92
47. Jesse Buss(12) Honeoye 43.11
48. Alex Blackcloud(9 ) Gates Chili 43.53
49. Zach King(11) Oneonta 43.95
50. Elijah Brooks(9 ) Johnson City 44.78
51. Skylar Barron(9 ) Elmira District 44.97
52. Brad DeWitt(10) Moravia 45.32
53. Nate Butler(10) Chenango Forks 45.98
54. Corey Potter(11) Moravia 46.04
55. Brandyn Sloan(11) Binghamton 46.59
56. Mason Kneedler(09) Marathon 47.27
57. Chris Saporito(12) Walton 48.13
58. Logan Murray(11) Harpursville 49.76
59. Kyle Young(09) Marathon 49.85
60. Davidson Joseph(09) Whitney Point 58.18
3. 1600 METER RUN FINAL (FAT) 1. Keith Pease(11) Greece Athena 4:24.61
2. Stephen Rossettie(11) Corning District 4:28.93
3. Collin Mulcahy(12) Batavia 4:28.96
4. Kalen Sullivan(11) West Seneca West 4:34.55
5. Brennan Root(11) Rush-Henrietta 4:42.16
6. Mike Schantz(11) Rush-Henrietta 4:42.29
7. Mike Kozlowski(10) Penfield 4:44.19
8. Dennis Travis(11) Windsor 4:46.44
9. John Mooney(12) Norwich 4:47.31
10. Matthew Gill(10) Watkins Glen 4:47.89
11. Ben Eisenhut(09) Lansing 4:48.82
12. Joe DiFabio(12) Elmira Notre Dame 4:50.83
13. Tom Moshier(10) Corning District 4:54.37
14. Mike Lauria(11) Greece Athena 4:55.04
15. Matthew Braiman(11) Horseheads 4:58.36
16. Josh Buri(10) Hilton 4:58.64
17. Mitch Moran(11) Penfield 4:58.90
18. Jabril Robinson(11) Binghamton 4:59.45
19. Stephen Armstrong(12) Horseheads 5:01.23
20. Will Villano(11) Harpursville 5:01.28
21. Sam Prestigiacomo(10) Corning District 5:01.88
22. Brendan Murray(11) Bath-Haverling 5:01.92
23. Victory Omole(10) Vestal 5:03.51
24. Josh Langley(11) Watkins Glen 5:04.04
25. Dan Cleary(11) Elmira Notre Dame 5:04.71
26. Alex Fox(11) Oneonta 5:05.41
27. Pedro Arias(09) Binghamton 5:05.56
28. Kevin Price(10) Lansing 5:05.95
29. Josh Haines(10) Norwich 5:07.25
30. Alex Roblyer(9 ) Elmira District 5:07.56
31. Eric Doud(9 ) Elmira District 5:11.51
32. Kyle Kulp(9 ) Vestal 5:11.95
33. Jack Hillenbrand(11) BGA 5:12.09
34. Dylan Brickner(09) Marathon 5:12.21
35. Alex O'Reilly(10) Corning District 5:12.68
36. Dean Howard(8 ) Sidney 5:15.47
37. Cody Hathaway(11) Elmira District 5:18.16
38. Travis Jordon(12) Gates Chili 5:21.39
39. Brian Doyle(12) Johnson City 5:22.68
40. Brendan Collins(9 ) Elmira District 5:23.44
41. Justin Charles(9 ) Sidney 5:28.41
42. Jake Vanderbroek(10) Honeoye 5:31.03
43. Kevin Vandelden(11) Trumansburg 5:34.48
44. Eric Peck(11) Groton 5:39.45
45. Mike McMillion(11) Harpursville 5:46.89
46. John Roys(10) Chenango Forks 5:49.73
47. Brian Schlicher(11) Waverly 5:50.36
48. Kevin Rounds(12) Greene 5:53.13
49. Evan Piccano(10) Chenango Forks 5:55.44
50. Lucas Marsh(10) Marathon 6:04.08
51. Zack Cozzarin(11) Trumansburg 6:21.27
52. Chris Schmidt(9 ) Johnson City 6:23.84
4. Shuttle Hurdles FINAL (FAT) 1. Gates Chili (A) 33.84
(Ryan Ellis(10),CJ Palozzi(11),Josh Hurley(10),Charles Coleman(12))
2. Greece Olympia (A) 34.55
(Jermaine Junious(12),Andrew Ghent(12),Andrew Santiago(11),Nate Leisenring(11))
3. Vestal (A) 35.89
4. Batavia (A) 37.89
5. Corning District (A) 38.87
6. Trumansburg (A) 39.61
(Kyle Carr(10),Anthony Mekos(11),Ben Pesco(8 ),Loren Gurche(9 ))
7. Waverly (A) 40.17
8. Chenango Forks (A) 40.32
(David Stermer(11),Justin Ostrander(11),Joseph Fassett(12),Justin Lake(10))
9. Oneonta (A) 42.47
10. Bath-Haverling (A) 47.31
(Darrin Warriner(11),Jimmy Tunison(12),Torrin Lisi(8 ),DJ Rawleigh(12))
5. 600 METER RUN FINAL (FAT) 1. Cory McCarty(11) Elmira District 1:23.74
2. Colby Burke(12) Rush-Henrietta 1:24.24
3. Nigel Walker(12) Hilton 1:25.21
4. Zach Andrews(12) Penfield 1:25.98
5. Brian Smith(11) Greece Athena 1:26.27
6. Raphael Tshibangu(11) Greece Olympia 1:26.81
7. Connor Jansen(12) Horseheads 1:28.26
8. Minte Kassu(12) Greece Athena 1:29.44
9. Cody Marvin(12) Bath-Haverling 1:30.78
10. Neil Holdsworth(10) Vestal 1:31.09
11. Andrew Doxey(11) Marathon 1:31.31
12. Matthew Gill(10) Watkins Glen 1:31.33
13. Zane Shephard(12) Horseheads 1:31.41
14. Stephen Hemenway(12) Corning District 1:31.50
15. Justin Contestabile(12)Hilton 1:31.97
16. Ryan Enderby(12) Penfield 1:32.07
17. Kyle Martin(12) Rush-Henrietta 1:32.16
18. Josh Mills(12) Binghamton 1:32.97
19. Sean Swartwood(12) Waverly 1:33.30
20. Noah Ives(12) BGA 1:33.64
21. Shaun Kurcoba(11) Elmira District 1:34.22
22. Connor Fuller(12) BGA 1:34.52
23. Sam Mohamed(11) Greece Olympia 1:34.55
24. Sebastian Sawyer(12) Newfield 1:34.61
25. Dan Hyland(11) Waverly 1:35.95
26. Jeremy Head(11) Trumansburg 1:36.21
27. Merlin Joseph(10) Binghamton 1:36.49
28. Mat Robinson(10) Oneonta 1:36.71
29. Ben Smith(10) Trumansburg 1:36.82
30. Jeff Paschal(12) Corning District 1:36.95
31. Mike Nicolini(11) Solvay Bearcats 1:38.26
32. Isaiah Lee(9 ) Solvay Bearcats 1:39.12
33. Ryan Ficano(11) Oneonta 1:39.67
34. Sean Callahan(10) Windsor 1:39.74
35. Robert Dunham(12) Groton 1:39.97
36. Pericles Hayes(10) Dryden 1:40.98
37. Mitch Ernst(12) Batavia 1:41.41
38. Mitch Lepianka(10) Union Springs 1:41.45
39. Justin Porter(10) Union Springs 1:41.48
40. Aaden Flaherty(10) Walton 1:41.81
41. Tommy Sorber(10) Vestal 1:42.36
42. Thomas White(11) Elmira District 1:42.90
43. Josh Whitney(11) Moravia 1:43.11
44. Micah Coons(9 ) Elmira District 1:45.15
45. Torrin Lisi(8 ) Bath-Haverling 1:46.33
46. Logan Winningham(9 ) Corning District 1:46.96
47. Peter Dohn(9 ) Corning District 1:47.67
48. Brandon Stevenson(10) Batavia 1:48.58
49. Ben Schuttak(10) Johnson City 1:51.17
50. Nate Barker(9 ) Unadilla Valley 1:51.54
51. John Losurdo(09) Lansing 1:52.08
52. Jesse Bankich(9 ) Norwich 1:55.44
53. Kyle Young(09) Marathon 1:59.05
54. Alex Harrington(12) Walton 1:59.21
55. Andy Manning(09) Moravia 1:59.82
56. Sam Missall(10) Honeoye 1:59.93
57. Kevin Meyers(9 ) Unadilla Valley 2:02.63
6. 55 METER DASH SEMI-FINAL 1 (FAT) 1. Terrance Harley(10) Greece Athena 06.65
2. Zach Bush(11) Corning District 07.05
3. Zac Gage(12) Chenango Forks 07.09
4. Cort Terwilinger(12) Penfield 07.18
5. Bill Marcy(11) Elmira Notre Dame 07.36
6. Austin Allen(11) Harpursville 07.75
7. Daniel Norris(8 ) BGA 07.84
SEMI-FINAL 2 (FAT) 1. Carnell Noble(9 ) Greece Olympia 06.73
2. Cameron Thweatt(12) Horseheads 07.06
3. Tyrone Burro(10) Rush-Henrietta 07.08
4. Kody Homann(11) Unadilla Valley 07.30
5. Jared Sarlo(10) Hilton 07.38
6. Alex Van De Pas(11) Penfield 07.92
7. Brennon DeMeritt(10) Watkins Glen 08.24
SEMI-FINAL 3 (FAT) 1. Craig Hardgers(11) Greece Olympia 06.76
2. Yuyang Shen(11) Elmira Notre Dame 06.99
3. Casy Kies(11) Vestal 07.00
4. Brandon Miles(12) Unadilla Valley 07.15
5. Levi Levesque(11) Norwich 07.36
6. Tyler Abbot(11) Marathon 07.37
7. Nate McDonald(11) Sidney 07.39
SEMI-FINAL 4 (FAT) 1. Nick Cometti(10) Solvay Bearcats 06.87
2. Whit Ives(12) Trumansburg 07.00
3. Eddie Cotton(11) GMU 07.11
4. Isma'il Griffin(11) Windsor 07.18
5. Rich Northrop(11) Waverly 07.38
6. Brad DeWitt(10) Moravia 07.76
7. Joe Murphy(11) Walton 08.15
SEMI-FINAL 5 (FAT) 1. Nick Puusalu(12) Waverly 06.80
2. Mark Manganaro(12) Horseheads 06.97
3. Tommy Love(11) Greece Athena 07.23
4. Francisco Martinez(12) Batavia 07.28
5. Steven Seeley(12) Honeoye 07.35
6. Kyle Johnson(9 ) Elmira District 07.79
7. Daniel Eaton(10) Whitney Point 08.54
8. Matt Robinson(09) Lansing 09.90
SEMI-FINAL 6 (FAT) 1. London Booker(12) Gates Chili 06.95
2. Jerry McPeak(9 ) Elmira District 06.97
3. Mitchell Youngs(11) Vestal 07.20
4. Kevin Flaherty(12) Walton 07.22
5. Kevin Sutton(12) BGA 07.51
6. Chris Clay(10) Moravia 07.56
7. Colby Griffen(11) Norwich 07.76
SEMI-FINAL 7 (FAT) 1. Eric Williams(12) Batavia 06.84
2. Sterling France(11) Corning District 07.05
3. John Salvagno(12) Solvay Bearcats 07.35
4. Josh Gabriel(11) Johnson City 07.51
5. Jeremiah McPeak(9 ) Elmira District 07.68
6. Brandon Cruz(11) Chenango Forks 07.69
7. Ethan Pellittiere(11) Honeoye 08.68
8. Davidson Joseph(09) Whitney Point 09.11
SEMI-FINAL 8 (FAT) 1. TJ Eighmey(11) Trumansburg 06.93
2. Chauncey Scissum(11) Rush-Henrietta 07.21
3. Dominic Perry(10) Elmira District 07.23
4. Josh Hurley(10) Gates Chili 07.27
5. Quinlan Joseph(12) Hilton 07.31
6. Dylan Quest(08) Lansing 07.46
7. Mitchel LoMascolo(09) Union Springs 09.34
FINAL (FAT) 1. Terrance Harley(10) Greece Athena 06.55
2. Carnell Noble(9 ) Greece Olympia 06.62
3. Craig Hardgers(11) Greece Olympia 06.72
4. Nick Puusalu(12) Waverly 06.82
5. Nick Cometti(10) Solvay Bearcats 06.83
6. London Booker(12) Gates Chili 06.87
7. Eric Williams(12) Batavia 06.89
8. TJ Eighmey(11) Trumansburg DQ - FS
7. 1000 METER RUN FINAL (FAT) 1. Brian Crimmins(12) Horseheads 2:29.12 **New Section IV Record
2. Matt Murray(10) Norwich 2:34.14
3. Tim Banach(12) Corning District 2:35.76
4. Jade Marhaba(12) Vestal 2:39.17
5. Ian Tolan(12) Binghamton 2:41.23
6. Ben Gollin(11) Oneonta 2:42.12
7. Minte Kassu(12) Greece Athena 2:43.77
8. Collin Mulcahy(12) Batavia 2:46.49
9. Connor Fuller(12) BGA 2:48.14
10. Brian Jennings(11) Vestal 2:48.44
11. Matt Battaglia(11) Solvay Bearcats 2:49.48
12. Cal Randle(11) Trumansburg 2:50.64
13. Jon Laird(12) Batavia 2:51.98
14. Pat Aiken(12) Rush-Henrietta 2:52.04
15. Michael Reed(11) Horseheads 2:54.32
16. Jon Miller(12) Rush-Henrietta 2:55.26
17. Anthony Bowersox(10) Chenango Forks 2:56.86
18. Matt Brophy(12) Penfield 2:57.94
19. Ben Eisenhut(09) Lansing 2:58.45
20. Cam Peerenboom(10) Hilton 2:58.83
21. Jason Jenks(10) Groton 2:59.18
22. Zach Hale(12) Greece Athena 2:59.40
23. DJ Rawleigh(12) Bath-Haverling 3:00.15
24. Wembo Tiapo(10) Oneonta 3:00.23
25. Eric Doud(9 ) Elmira District 3:00.93
26. Dean Howard(8 ) Sidney 3:01.19
27. Tim Kilmer(11) Walton 3:01.64
28. Brendan Collins(9 ) Elmira District 3:02.08
29. Tanis Ring(10) Greece Olympia 3:02.24
30. John Fausold(12) Watkins Glen 3:02.66
31. John Mooney(12) Norwich 3:03.30
32. David McLaud(10) Corning District 3:03.31
33. Kevin Price(10) Lansing 3:06.92
34. Mike DiFabio(10) Elmira Notre Dame 3:07.72
35. Ryan Connal(10) Penfield 3:07.99
36. Christopher Ames(11) Chenango Forks 3:09.13
37. Gary Naylor(12) Corning District 3:09.54
38. Jeff Czebiniak(11) Waverly 3:12.10
39. Billy Miles(11) Honeoye 3:13.15
40. Dustin Moore(11) Corning District 3:13.61
41. James Hawley(09) Marathon 3:13.65
42. Shane Baginsky(11) Honeoye 3:15.94
43. Theodore Moore(11) Groton 3:16.53
44. Mike McMillion(11) Harpursville 3:18.66
45. Samuel Alonso(12) Whitney Point 3:23.02
46. Jake Kinsley(10) Johnson City 3:24.11
47. Kevin Rounds(12) Greene 3:26.84
48. Mike Horrocks(11) Waverly 3:27.39
49. Micah Coons(9 ) Elmira District 3:27.92
50. Rohan Patel(11) Binghamton 3:28.79
51. Mason Kneedler(09) Marathon 3:34.76
8. 3200 METER RUN FINAL (FAT) 1. Mickey Burke(10) Rush-Henrietta 9:41.62
2. Matt Moody(12) Elmira District 9:41.86
3. Nate Kozyra(12) Rush-Henrietta 9:47.76
4. Noah Chauvin(12) Corning District 9:53.28
5. Tyler Sutherland(10) Trumansburg 10:05.55
6. Sam Chauvin(9 ) Corning District 10:07.14
7. Stephen Rossettie(11) Corning District 10:10.81
8. Levi Anderson(12) Oneonta 10:12.16
9. Corey Roth(12) Hilton 10:19.53
10. Graeme Gowland(12) Binghamton 10:22.39
11. John McCarthy(10) Corning District 10:27.42
12. Jamie Zieno(12) Norwich 10:28.89
13. Dana Carris(10) Vestal 10:37.31
14. Brendan Tassone(12) Penfield 10:38.04
15. Hunter Hoffman(10) Horseheads 10:43.44
16. Ethan Koenig(11) Greece Athena 10:45.09
17. Ty Demmer(10) Batavia 10:47.00
18. Dylan Thomsen(9 ) Unadilla Valley 10:52.69
19. Tim Chappell(10) Union Springs 10:55.81
20. Manuel Stoeckl(09) Penfield 10:55.86
21. Rob Burnett(11) BGA 10:58.47
22. Casey Swartz(12) Horseheads 11:00.38
23. Cody Hathaway(11) Elmira District 11:10.13
24. John Larkin(12) Marathon 11:17.97
25. Randy Chandler(10) Waverly 11:19.59
26. Tom Demmer(09) Batavia 11:21.02
27. Dan Cleary(11) Elmira Notre Dame 11:21.46
28. Elijah Swertfeger(10) Greece Olympia 11:25.02
29. Tyler Varsik(11) Binghamton 11:31.44
30. Max Stammer(09) Lansing 12:05.66
31. Mike Lake(11) Harpursville 12:07.20
32. Robert Rondinaro(12) Watkins Glen 12:25.52
33. Ben Pesco(8 ) Trumansburg 12:41.09
34. Dimitri LoBacz(11) Chenango Forks 12:49.51
9. Sprint Medley FINAL (FAT) 1. Horseheads (A) 3:38.38
(Mark Manganaro(12),Connor Jansen(12),Matthew Eisner(12),Brian Crimmins(12))
2. Rush-Henrietta (A) 3:38.85
(Malcolm Fowler(11),Josh Wray(11),Peter Behnk(12),Colby Burke(12))
3. Norwich (A) 3:44.54
(Nate Ashton(12),Cameron Prime(11),Patrick Taylor(12),Matt Murray(10))
4. Greece Olympia (A) 3:45.33
(Carnell Noble(9 ),Ja'marie Jefferson(11),Danny Seay(12),Raphael Tshibangu(11))
5. Corning District (A) 3:46.79
(Cullen Vaughn(11),Sterling France(11),Wynn Curtis(11),Tim Banach(12))
6. Elmira District (A) 3:46.82
(Jerry McPeak(9 ),David Chorpenning(12),Micah Oliver(12),Cory McCarty(11))
7. Vestal (A) 3:49.28
8. Hilton (A) 3:51.92
(Jared Sarlo(10),Justin Contestabile(12),Quinlan Joseph(12),Nigel Walker(12))
9. Penfield (A) 3:54.78
(Derek Swarthout(10),Alex Crandell(12),Zach Andrews(12),Mike Kozlowski(10))
10. Batavia (A) 3:58.88
(Mitch Noble(11),Alex Egeli(10),Austin Kleir(12),Collin Mulcahy(12))
11. Bath-Haverling (A) 3:59.01
(Jimmy Tunison(12),Darrin Warriner(11),Justin Conklin(10),Cody Marvin(12))
12. Solvay Bearcats (A) 4:02.43
13. Trumansburg (A) 4:02.68
(TJ Eighmey(11),Whit Ives(12),Kyle Carr(10),Jeremy Head(11))
14. Waverly (A) 4:03.15
15. Marathon (A) 4:05.20
(Andrew Doxey(11),Luke Williams(10),Tyler Abbot(11),Brandon Weldner(11))
16. Newfield (A) 4:08.84
17. Binghamton (A) 4:09.01
(John Karluk(12),Ignatiy Orlovskiy(11),Hamza Abdush-Shahid(12),Merlin Joseph(10))
18. Union Springs (A) 4:09.59
(Ian Trufant(10),Seth Brambaugh(11),Justin Porter(10),Mitch Lepianka(10))
19. Chenango Forks (A) 4:10.29
(Joseph Fassett(12),Zac Gage(12),Eric Klein(12),Dan White(11))
20. Unadilla Valley (A) 4:12.22
(Ryan Chapman(12),Kody Homann(11),David Blomquist(12),Dylan Thomsen(9 ))
21. BGA (A) 4:12.29
(Nick Raymond(10),Brent Fuller(11),Tyler Ouimet(11),Jack Hillenbrand(11))
22. Corning District (B) 4:12.86
23. Elmira District (B) 4:15.50
(Jeremiah McPeak(9 ),Kyle Johnson(9 ),Thomas White(11),Alex Roblyer(9 ))
24. Harpursville (A) 4:20.70
(Marc Davis(11),Austin Allen(11),Mark Allen(11),Josh Gaudette(11))
25. Oneonta (A) 4:21.35
(Alex Fox(11),Tom Talbot(12),Zach King(11),Trevor Decker(11))
26. Lansing (A) 4:27.03
(Dylan Quest(08),Austin Candea(10),Dylan Bland(10),Ben Eisenhut(09))
27. Honeoye (A) 4:32.59
(Joe Powell(11),Nick Robinson(11),Jake Vanderbroek(10),Nick Thomas(12))
10. LONG JUMP FINAL 1. Pat Meyer(12) Hilton 22'07.75"
2. Patrick Taylor(12) Norwich 22'03.75"
3. Nick Puusalu(12) Waverly 22'02.00"
4. Victorin Kothor(11) Greece Odyssey 20'09.00"
5. Desmond Mobley(11) Greece Olympia 20'08.75"
6. Craig Hardgers(11) Greece Olympia 20'06.25"
7. Zack Rifkin(11) Gates Chili 20'05.75"
8. Kody Homann(11) Unadilla Valley 20'03.50"
9. Matthew Hicks(11) Horseheads 20'00.50"
10. Eddie Cotton(11) GMU 19'01.00"
11. Yuyang Shen(11) Elmira Notre Dame 19'00.75"
12. Justin Contestabile(12)Hilton 19'00.50"
13. Austin Candea(10) Lansing 18'11.75"
14. Jerry McPeak(9 ) Elmira District 18'08.00"
15. John Salvagno(12) Solvay Bearcats 18'06.50"
16. Malcolm Fowler(11) Rush-Henrietta 18'05.50"
17. Ryan Enderby(12) Penfield 18'00.50"
18. Ethan Green(11) Sidney 18'00.00"
19. Zachery Sullivan(10) Corning District 17'11.75"
20. Neil Barker(11) Unadilla Valley 17'09.50"
21. Sean Porrata(12) Greece Athena 17'07.50"
22. Billy Mann(12) Vestal 17'07.00"
23. Aaron Murphy(11) Oneonta 17'07.00"
24. Sterling France(11) Corning District 17'06.00"
25. Charles Coleman(12) Gates Chili 17'01.25"
26. Nathan Vogel(11) Chenango Forks 16'10.50"
27. Levi Levesque(11) Norwich 16'10.50"
28. Tre White(12) Elmira District 16'09.50"
29. Francisco Martinez(12) Batavia 16'09.00"
30. Nick Raymond(10) BGA 16'06.50"
31. Benjamin Massey(12) Horseheads 16'06.00"
32. Whit Ives(12) Trumansburg 16'03.25"
33. Patrick McIntee(12) Johnson City 16'02.50"
34. Gabe Enicks(10) Corning District 16'02.50"
35. Josh Whitney(11) Moravia 16'02.00"
36. Connor Scott(11) Newfield 16'00.50"
37. Nathan Potter(12) Newfield 16'00.50"
38. Isaiah Lee(9 ) Solvay Bearcats 16'00.00"
39. Tyrone Burro(10) Rush-Henrietta 15'08.75"
40. Tommy Love(11) Greece Athena 15'07.50"
41. Kevin Sutton(12) BGA 15'06.50"
42. Justin Lake(10) Chenango Forks 15'06.00"
43. Tim Stearns(10) Elmira District 15'03.50"
44. Brandon Lewis(11) Honeoye 15'03.00"
45. Spencer Kohli(9 ) Corning District 15'03.00"
46. Loren Gurche(9 ) Trumansburg 14'10.25"
47. Max Jordan(09) Lansing 14'10.25"
48. Luke Williams(10) Marathon 14'07.00"
49. Brandyn Sloan(11) Binghamton 14'03.00"
50. Samuel Alonso(12) Whitney Point 14'00.00"
51. Nick Keenan(12) Waverly 13'11.25"
52. Sam Missall(10) Honeoye 13'10.75"
53. Mason Kneedler(09) Marathon 13'04.00"
54. Mike DiFabio(10) Elmira Notre Dame 13'04.00"
11. TRIPLE JUMP FINAL 1. Pat Meyer(12) Hilton 46'04.00"
2. Chauncey Scissum(11) Rush-Henrietta 43'02.50"
3. Desmond Mobley(11) Greece Olympia 41'07.00"
4. Jermaine Junious(12) Greece Olympia 41'02.25"
5. Aaron Murphy(11) Oneonta 41'02.00"
6. Malcolm Fowler(11) Rush-Henrietta 40'05.25"
7. Patrick Taylor(12) Norwich 39'06.00"
8. Billy Mann(12) Vestal 39'04.25"
9. Victorin Kothor(11) Greece Odyssey 38'11.50"
10. Sean Callahan(10) Windsor 38'08.50"
11. Matt Battaglia(11) Solvay Bearcats 38'07.25"
12. Stephen Jeffrey(12) Binghamton 38'04.50"
13. Justin Porter(10) Union Springs 38'03.00"
14. Wynn Curtis(11) Corning District 38'01.25"
15. Jeff Paschal(12) Corning District 37'11.75"
16. Ethan Green(11) Sidney 37'08.75"
17. Mitch Lepianka(10) Union Springs 37'07.50"
18. Zack Rifkin(11) Gates Chili 37'07.50"
19. Kody Homann(11) Unadilla Valley 37'04.50"
20. Neil Barker(11) Unadilla Valley 37'01.25"
21. Tim Stearns(10) Elmira District 37'00.00"
22. Matthew Hicks(11) Horseheads 36'09.00"
23. Spencer Stokes(10) Penfield 34'07.00"
24. Austin Kleir(12) Batavia 34'06.00"
25. Michael Cantando(11) Horseheads 34'01.50"
26. Josh Marotti(10) Solvay Bearcats 34'00.50"
27. Mitchell Laughlin(12) Newfield 33'10.00"
28. Patrick McIntee(12) Johnson City 33'07.50"
29. Rich Northrop(11) Waverly 33'07.00"
30. Bill Marcy(11) Elmira Notre Dame 33'07.00"
31. Kevin Sutton(12) BGA 33'03.00"
32. Forest Ridley(9 ) Trumansburg 32'11.75"
33. Mike DiFabio(10) Elmira Notre Dame 32'11.00"
34. John Gell(11) Oneonta 32'10.50"
35. Jon Puusalu(11) Waverly 32'10.00"
36. Connor Scott(11) Newfield 32'03.00"
37. Nate Cassata(12) Hilton 32'02.00"
38. James Hawley(09) Marathon 30'00.50"
39. Daniel Norris(8 ) BGA 29'10.00"
40. Shane Baginsky(11) Honeoye 29'09.00"
41. Nick Robinson(11) Honeoye 28'06.50"
42. Dylan Brickner(09) Marathon 28'05.25"
43. Christopher OllerenshawChenango Forks 25'09.25"
12. HIGH JUMP FINAL 1. Desmond Mobley(11) Greece Olympia 6'06.00"
2. Pat Meyer(12) Hilton 6'04.00"
3. Craig Hardgers(11) Greece Olympia 5'10.00"
4. Tre White(12) Elmira District 5'08.00"
5. Adam Wood(12) Horseheads 5'08.00"
6. Mike Egotanda(10) Vestal 5'08.00"
7. Spencer Stokes(10) Penfield 5'05.00"
8. Chauncey Scissum(11) Rush-Henrietta 5'05.00"
9. John Hampton(11) Greece Athena 5'05.00"
10. Jarrett Purdy(12) Vestal 5'05.00"
11. Dylan Kilmer(12) Vestal 5'05.00"
12. Justin Conklin(10) Bath-Haverling 5'05.00"
13. Elijah Cherry(11) Corning District 5'02.00"
14. Justin Lake(10) Chenango Forks 5'02.00"
15. Jon Laird(12) Batavia 5'02.00"
16. Yuyang Shen(11) Elmira Notre Dame 5'02.00"
17. Sean Porrata(12) Greece Athena 5'02.00"
18. Michael Cantando(11) Horseheads 5'02.00"
19. Cole Mensch(12) Waverly 5'02.00"
20. Tyler Clayton(11) Hilton 5'00.00"
13. POLE VAULT FINAL 1. Max Rogan(12) Lansing 14'00.00"
2. Anderson Aaron(12) Chenango Forks 13'00.00"
3. Jeremy Bartula(12) Gates Chili 13'00.00"
4. CJ Palozzi(11) Gates Chili 12'06.00"
5. Ryan Ellis(10) Gates Chili 12'06.00"
6. Eric Williams(12) Batavia 12'06.00"
7. Dylan Bland(10) Lansing 12'00.00"
8. Joseph Fassett(12) Chenango Forks 12'00.00"
9. Jake Trieste(11) Gates Chili 12'00.00"
10. David Stermer(11) Chenango Forks 11'06.00"
11. Jacob Brown(12) Rush-Henrietta 11'06.00"
12. John Gell(11) Oneonta 11'00.00"
13. Chris Tylock(12) Penfield 11'00.00"
14. Eldon Ortiz(12) Batavia 10'06.00"
15. Stephen Jeffrey(12) Binghamton 10'06.00"
16. Dave Dimmick(12) Vestal 10'00.00"
17. Max Jordan(09) Lansing 9'00.00"
18. Josh Marotti(10) Solvay Bearcats 9'00.00"
19. Peter Garrow(12) Penfield 9'00.00"
20. Chris Fillion(10) Hilton 8'00.00"
21. Ben Bliss(9 ) Corning District 8'00.00"
22. Connor Smith(12) Corning District 8'00.00"
14. SHOT PUT FINAL 1. Kyle Podgers(12) Hilton 45'04.75"
2. James Soggs(11) Batavia 44'11.00"
3. Justin Shaver(12) Honeoye 43'11.50"
4. Dameon Reeves(11) Batavia 42'02.50"
5. Matt Hanna(12) Greece Olympia 40'07.25"
6. Evan Whitted(12) Dryden 40'04.50"
7. Chris Puerilie(12) BGA 39'08.00"
8. Eliot Leubner(11) Rush-Henrietta 39'07.50"
9. Dillon Edmister(12) Horseheads 39'05.00"
10. Ed Whitted(12) Dryden 39'02.00"
11. Alind Barany(11) Binghamton 39'00.50"
12. Jarret Forkey(12) Horseheads 38'06.00"
13. Tarin McGriff(12) Elmira District 38'02.25"
14. John Hampton(11) Greece Athena 37'11.00"
15. Jermaine Junious(12) Greece Olympia 37'11.00"
16. Anders Presthus(10) Lansing 37'10.00"
17. BJ Colson(11) Gates Chili 37'02.25"
18. David Kufka(11) Penfield 37'01.50"
19. Frank Pucello(10) Solvay Bearcats 37'01.00"
20. Dave Zielinski(12) Hilton 37'00.00"
21. Josh Saxton(11) Rush-Henrietta 36'11.00"
22. Luke Randall(11) Solvay Bearcats 36'10.75"
23. William Adams(10) Johnson City 36'08.25"
24. Logan Pozzi(12) Elmira District 35'05.00"
25. Kevin Geiser(12) Elmira Notre Dame 35'03.50"
26. Patrick Mahoney(12) Trumansburg 35'00.50"
27. Collin Brandl(11) Sidney 34'09.00"
28. Patrick Stanton(11) Binghamton 34'08.75"
29. Zach Bush(11) Corning District 34'08.50"
30. Brady Bond(10) Watkins Glen 34'08.00"
31. Patrick Soper(10) Elmira District 34'05.00"
32. Mitch Peck(11) Corning District 34'02.00"
33. Zachery Sullivan(10) Corning District 34'01.50"
34. Tyler Sciaratta(10) Elmira District 33'05.00"
35. Josh Drewno(11) Corning District 33'04.75"
36. Eli Sullivan(11) Honeoye 32'02.75"
37. Tyler Kawalski(12) Penfield 32'01.25"
38. Andrew Zobel(11) Waverly 31'02.50"
39. Cale Henry(12) Newfield 31'01.50"
40. Devin Oralls(12) Walton 31'00.25"
41. Samuel Alonso(12) Whitney Point 30'06.75"
42. Matt Yaccano(10) Norwich 30'06.50"
43. Adrian Moses(10) Norwich 29'07.00"
44. Andrew Dervay(12) Vestal 29'06.75"
45. Daniel Eaton(10) Whitney Point 29'03.25"
46. Brandon Weldner(11) Marathon 29'02.75"
47. Marcus Macinski(9 ) Vestal 29'02.75"
48. Matthew Fischer(11) Sidney 27'10.00"
49. Bryson Clarkson(11) Watkins Glen 24'11.50"
50. Luke Babel(9 ) Groton 24'08.50"
51. Nate Butler(10) Chenango Forks 24'02.25"
52. Christopher OllerenshawChenango Forks 23'06.75"
53. Zach King(11) Oneonta 23'01.50"
54. John Eskow(10) Walton 22'00.00"