Complete

RaceTab 3 by MileSplit           

          Eastern States Championship 2010 - 6/6/2010 10:33:26 PM          
                      Iona Prep HS, New Rochelle, NY                       

              Varsity Girls 100 Meter Dash Prelims Finals               
========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#
========================================================================
  1 Jasmine Blocker              MANHASSET HIGH SCHOOL         12.53  1
  2 Krystal McLeod             9 ST. JOHN THE BAPTIST          13.02  1
  3 Victoria Alexander        11 Beacon                        13.18  2
  4 Emily Easton              11 MANHASSET HIGH SCHOOL         13.24  2
  5 Victoria Lundin           11 ST. JOHN THE BAPTIST          13.36  3
  6 Amilya Jeanty                Good Counsel                  14.20  2
  7 Jeanne Askew                 Good Counsel                  14.29  1
  8 Jasmine Joseph               Good Counsel                  14.56  1
  9 Rane Prieto                  Good Counsel                  14.62  1
 10 Akaiya Gray                  Good Counsel                  14.99  3
 11 Amira Johnson                Good Counsel                  15.63  2
 12 Kerry Wall                   Good Counsel                  16.18  3

                 Varsity Girls 100 Meter Dash Finals                 
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Victoria Alexander        11 Beacon                        12.37
  2 Jasmine Blocker              MANHASSET HIGH SCHOOL         12.50
  3 Victoria Lundin           11 ST. JOHN THE BAPTIST          12.61
  4 Emily Easton              11 MANHASSET HIGH SCHOOL         12.69
  5 Krystal McLeod             9 ST. JOHN THE BAPTIST          13.17
  6 Amilya Jeanty                Good Counsel                  15.18

                  Varsity Girls 200 Meter Dash Finals                   
========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#
========================================================================
  1 Victoria Lundin           11 ST. JOHN THE BAPTIST          25.03  1
  2 Emily Easton              11 MANHASSET HIGH SCHOOL         25.82  4
  3 Christina Hamilton        12 New Rochelle High School      25.83  1
  4 Shilesha Johnson          12 SPRING VALLEY HIGH SCHOOL     25.89  1
  5 Krystal McLeod             9 ST. JOHN THE BAPTIST          26.31  1
  6 Jessica Brown             11 SPRING VALLEY HIGH SCHOOL     26.36  1
  7 Nikiya Harris              9 Cardinal Spellman             26.64  1
  8 Kiana Lee                  7 IRVINGTON                     26.81  2
  9 Margaret Moore            11 Pearl River                   27.56  2
 10 Brianna Ortiz                Good Counsel                  28.02  3
 11 Brittany Watts            12 Carmel                        28.95  2
 12 Anne Dunleavy                Good Counsel                  31.01  2
 13 Marlena Holter               Good Counsel                  31.15  3
 14 Bridget Weidenhamer          Good Counsel                  32.58  4
 15 Kathleen Casella             Good Counsel                  33.60  3
 16 Colleen Wall                 Good Counsel                  33.99  4
 17 Arielle Pouder               Good Counsel                  34.90  3
 18 Monica Rodriguez             Good Counsel                  37.21  3
 19 Jasmine Shaw                 Good Counsel                  37.23  4
 20 Ivana Andreani               Good Counsel                  37.37  2
 21 Meaghan Kaiser               Good Counsel                  39.03  3
 22 Menna Elkady                 Good Counsel                  39.85  2

                  Varsity Girls 400 Meter Dash Finals                   
========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#
========================================================================
  1 Ryan Woolley              11 ST. JOHN THE BAPTIST          56.02  1
  2 Kaitlin Mallinson         11 Ursuline School               56.05  1
  3 Allie Bernasconi          12 John Jay - East Fishkill      57.20  1
  4 Chelsea Penn              11 ST. JOHN THE BAPTIST          59.15  1
  5 Shannon Teevens           10 Yorktown                      59.16  2
  6 Bridget Carey              9 ST. JOHN THE BAPTIST          59.65  1
  7 Marissa Lafayette         12 Edgemont                    1:00.46  2
  8 Jennifer Pescitelli       11 ST. JOHN THE BAPTIST        1:01.46  2
  9 Aziza Hawthorne           10 Mary Louis Academy          1:02.05  2
 10 Jessica Brown             11 SPRING VALLEY HIGH SCHOOL   1:03.64  1
 11 Nikiya Harris              9 Cardinal Spellman           1:05.26  2
 12 Michelle Finan               Good Counsel                1:12.78  3
 13 Samantha Angiolillo          Good Counsel                1:15.21  3

                 Varsity Girls 800 Meter Run Finals                  
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Jackie McCarthy           12 Ursuline School             2:16.81
  2 Shanel Golding            11 Ursuline School             2:17.50
  3 Jillian Ojeda                The Lawrenceville School    2:20.12
  4 Emma Loniewski            11 Tappan Zee                  2:20.78
  5 Kelly Maguire             11 White Plains                2:21.84
  6 Jillian Williams          11 Dalton School               2:24.07
  7 Alyssa Dorney             11 ST. JOHN THE BAPTIST        2:33.17

                  Varsity Girls One Mile Run Finals                  
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Megan Young                9 Nanuet                      4:58.62
  2 Anne Carey                 9 ST. JOHN THE BAPTIST        5:04.05
  3 Caile Kohlbrenner         11 Tappan Zee                  5:09.89
  4 Rachel Sorna              12 Arlington                   5:14.30
  5 Sophie Maher              10 Carmel                      5:17.48
  6 Victoria Sanford          12 Arlington                   5:21.58
  7 Krystal Foster            12 ST. JOHN THE BAPTIST        5:23.73
  8 Gabrielle Drummond        11 John Jay - East Fishkill    5:29.22
  9 Jessica Tobin             12 Clarkstown South            5:30.59
 10 Maura McCabe              10 New Rochelle High School    5:50.44

            Varsity Girls 2000 Meter Steeplechase Finals             
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Jacqueline Pollack           Tappan Zee                  7:27.60
  2 Allison Ryley             12 Arlington                   7:42.46
  3 Kellyanne Bondulich       11 Tappan Zee                  7:55.47
  4 Danielle Drummond         11 John Jay - East Fishkill    8:02.62
  5 Ashley Luiso              12 Ursuline School             8:27.61
  6 Brooke Palus              11 Germantown Friends School   9:01.23
  7 Caitlan Rossi             11 Ursuline School            10:01.53
  8 Therese Lowery            12 Ursuline School            10:16.33

          Varsity Girls 100 Meter High Hurdles Prelims Finals           
========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#
========================================================================
  1 Michelle Anthony          10 Kellenberg Memorial           14.83  1
  2 Aeisha McDavid            11 Ursuline School               15.08  2
  3 Junelle Demarest             Our Lady of Victory           15.71  2
  4 Jessica Goldberg          12 New Rochelle High School      16.12  1
  5 Amanda Egbuta             12 New Rochelle High School      16.20  2
  6 Odrine Belot              11 Kellenberg Memorial           16.48  1
  7 Sara Lee Martelly         10 Kellenberg Memorial           16.61  1
  8 Samantha Olyha            12 Arlington                     16.70  2
  9 Caitlin Cuevo             11 Yorktown                      17.27  1
 10 Kim Javed                    ST. FRANCIS PREP              19.11  2

             Varsity Girls 100 Meter High Hurdles Finals             
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Michelle Anthony          10 Kellenberg Memorial           14.65
  2 Aeisha McDavid            11 Ursuline School               15.41
  3 Jessica Goldberg          12 New Rochelle High School      15.62
  4 Odrine Belot              11 Kellenberg Memorial           15.69
  5 Junelle Demarest             Our Lady of Victory           15.82

         Varsity Girls 400 Meter Intermediate Hurdles Finals         
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Ryan Woolley              11 ST. JOHN THE BAPTIST        1:01.48
  2 Nina Sarmiento            10 Harrison                    1:03.27
  3 Margaret Moore            11 Pearl River                 1:06.32

        Varsity Girls 4x200 Meter Relay Finals         
=======================================================
    Team                                          Time
=======================================================
  1 New Rochelle High School                   1:44.79
      1) Amira Yeiser          2) Amanda Egbuta         
      3) Jessica Goldberg      4) Christina Hamilton    
  2 Notre Dame (NYC)                           1:48.40
  3 Ursuline School                            1:50.20
  4 Yorktown                                   1:50.92

        Varsity Girls 4x400 Meter Relay Finals         
=======================================================
    Team                                          Time
=======================================================
  1 Ursuline School                            3:57.11
      1) Jackie McCarthy       2) Shanel Golding        
      3) Kristel Estrella      4) Kaitlin Mallinson     
  2 Notre Dame (NYC)                           4:11.49
  3 Arlington                                  4:12.03
  4 Mary Louis Academy                         4:26.21
  5 Ursuline School                            4:27.80
  6 Ursuline School                            4:40.03

        Varsity Girls 4x800 Meter Relay Finals         
=======================================================
    Team                                          Time
=======================================================
  1 Notre Dame (NYC)                           9:43.58
      1) Kerri Butler          2) Ashley Bohnenberger   
      3) Katie O'Connell       4) Katherine Henri       
  2 Carmel                                     9:47.31
  3 Ursuline School                            9:47.48
  4 Ursuline School                           11:04.74

  Varsity Girls 1600 Meter Sprint Medley Relay Finals  
=======================================================
    Team                                          Time
=======================================================
  1 Ursuline School                            4:26.88
      1) Katie McEvoy          2) Kristel Estrella      
      3) Michelle Mackin       4) Mary O'Shea           
  2 Ursuline School                            4:48.03
  3 Ursuline School                            4:48.88

                  Varsity Girls Discus Throw Finals                  
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Amanda Spoto              11 St Joseph Hill Academy        122-4
  2 Tiffany Henry             11 Edgemont                      120-3
  3 Niki Desens               11 Arlington                     116-5
  4 Natasha Graham            12 New Rochelle High School      113-2
  5 Lauren Lopano                Croton-Harmon                 101-2
  6 Demi Doctor               12 Ursuline School                91-2
  7 Amanda Sesny              10 MOORE CATHOLIC                 86-3
  8 Stavroula Kurumusis       11 ST. FRANCIS PREP               78-7
  9 Taylor Palmer             11 Ursuline School               70-10

                 Varsity Girls Javelin Throw Finals                  
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Brittany Spoto               St Joseph Hill Academy        116-0
  2 Alexis Murray              9 ST. FRANCIS PREP              113-5
  3 Stephanie Riocci          10 John Jay - Cross River        108-9
  4 Michelle Granuzzo         12 John Jay - East Fishkill     102-11
  5 Katie Dowd                10 St Joseph Hill Academy        101-3
  6 Andrea Martinez              Archbishop Molloy              95-8
  7 Adrienne Jordan           12 John Jay - East Fishkill       95-3
  8 Jamie Parisi                 Pearl River                    92-3
  9 Tara Kutzbach                Hendrick Hudson                91-5
 10 Shaakira Parker           12 ST. FRANCIS PREP               89-5
 11 Tiffany Henry             11 Edgemont                       84-3
 12 Jillian May               11 ST. FRANCIS PREP               72-4

                    Varsity Girls Shot Put Finals                    
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Adrienne Alexander         9 Bishop Loughlin             42-3.25
  2 Natasha Amazan            12 New Rochelle High School       40-9
  3 Amanda Spoto              11 St Joseph Hill Academy     39-11.75
  4 Kristine Hoover           12 Arlington                    35-9.5
  5 Regina Raglan             12 New Rochelle High School       35-9
  6 Niki Desens               11 Arlington                      34-9
  7 Jodie Lawrence            12 Mount Vernon                  30-11
  8 Demi Doctor               12 Ursuline School               28-10
  9 Taylor Palmer             11 Ursuline School              27-9.5

                  Varsity Girls Triple Jump Finals                   
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Tonika Forrester             Archbishop Molloy             35-11
  2 Nina Sarmiento            10 Harrison                       34-8
  3 Aeisha McDavid            11 Ursuline School                34-6
  4 Amanda Connell            12 Tappan Zee                  33-9.75
  5 Bria Christian            11 Woodlands                   33-7.25
  6 Tiana Salas-ali              Archbishop Molloy           32-3.75
  7 Michelle Mackin           10 Ursuline School               29-11

                   Varsity Girls Long Jump Finals                    
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Margaret Moore            11 Pearl River                  16-5.5
  2 Shilesha Johnson          12 SPRING VALLEY HIGH SCHOOL    16-0.5
  3 Yvanne Montinant          10 SPRING VALLEY HIGH SCHOOL      15-5
  4 Rula Samad                 8 Harrison                       15-4
  5 Nicole Bartosch            9 Yorktown                       15-0
  6 Amanda Friedman            8 Harrison                      14-11
  7 Nadika Bhumnarain         11 Yorktown                     14-2.5
  8 Alexis Murray              9 ST. FRANCIS PREP             14-1.5
  9 Jasmine Joseph               Good Counsel                12-7.75

                   Varsity Girls High Jump Finals                    
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Amira Yeiser              11 New Rochelle High School        5-4
  2 Fiona O'Connor             9 Yorktown                        5-2
  3 Elizabeth Kalvoda            ST. FRANCIS PREP                4-8
  4 Allyson Rola              12 Beacon                          4-8
  5 Sabrina Spataro              Archbishop Molloy               4-6
  6 Brittany Habib            10 MOORE CATHOLIC                  4-6

                   Varsity Girls Pole Vault Finals                   
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Carissa Leonardi          11 Lakeland/Panas                 11-6
  2 Kayla Leahey              12 Warwick Valley                 11-0
  3 Claire Murphy             11 Ursuline School                10-0
  4 Kelly Fischer             12 Tappan Zee                     10-0
  5 Sara Zagroba              12 Ursuline School                 9-0
  5 Caroline Mcmanus          12 Cold Spring Harbor              9-0
  7 Abigail Winsted           11 Yorktown                        8-6
  8 Samantha Persic           11 Somers High School              8-0

                  Varsity Girls Hammer Throw Finals                  
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Karen Henning             12 Saint Anthony's               147-6
  2 Natasha Amazan            12 New Rochelle High School      138-6
  3 Regina Raglan             12 New Rochelle High School      132-8
  4 Cynthia Watt              11 Mount Vernon                  123-6
  5 Kristine Hoover           12 Arlington                    119-10
  6 Natasha Graham            12 New Rochelle High School      116-3
  7 Tara Kutzbach                Hendrick Hudson                99-1
  8 Andrea Martinez              Archbishop Molloy              98-7
  9 Demi Doctor               12 Ursuline School                79-6

                 Varsity Boys 100 Meter Dash Finals                  
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Winston McCormack          9 MOUNT ST. MICHAEL             10.99
  2 Rob Merritt               11 Harrison                      11.48
  3 Joseph Papa               11 Harrison                      11.60
  4 Matt Moore                12 Arlington                     11.71
  5 Constantino Delzotto         Somers High School            11.98
  6 Jonathon Hughes            9 Iona Preparatory School       12.11
  7 Anthony Pierotti          11 Somers High School            12.45
  8 Isaac Cruz III               MOUNT ST. MICHAEL             12.97

                   Varsity Boys 200 Meter Dash Finals                   
========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#
========================================================================
  1 Jonathan Groton           12 Somers High School            22.80  1
  2 Terrence Tyler            10 MOUNT ST. MICHAEL             23.23  2
  3 Joseph Papa               11 Harrison                      23.58  1
  4 Colin Francis                Archbishop Stepinac           23.91  1
  5 David Campmeir             9 Xavier                        24.39  1
  6 Gianni Matera                Fordham Prep                  24.76  1
  7 Chaquan Smith              9 Fordham Prep                  24.90  2
  8 Ryan Cuffe                10 Xavier                        25.08  1
  9 James Leonardi             9 Xavier                        25.35  2
 10 Taelor Gibson                MOUNT ST. MICHAEL             25.65  2

                   Varsity Boys 400 Meter Dash Finals                   
========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#
========================================================================
  1 Alex Shapiro              12 Beacon                        50.13  1
  2 Adam Glanzman             12 Edgemont                      50.38  1
  3 Marc Saracino                Saint Anthony's               50.63  2
  4 Mac Gager                 12 RYE                           50.64  1
  5 Richard Carter            12 Arlington                     50.65  3
  6 Leo Generali              11 Edgemont                      52.17  2
  7 Christian Coscio          12 John Jay - East Fishkill      52.38  2
  8 Nicholas Ingram           10 ST. FRANCIS PREP              53.31  1
  8 Matt Kao                  12 RYE                           53.31  2
 10 Adam Civitano             12 ST. JOSEPH BY THE SEA         53.60  1
 11 Rinchen King              12 Hendrick Hudson               54.07  2
 12 Dennis Kennelly              Fordham Prep                  54.31  2
 13 Tom McShane                  Fordham Prep                  54.37  3
 14 Michael Gaynor            10 MOUNT ST. MICHAEL             54.43  3
 15 Doobey Richey             12 ST. FRANCIS PREP              54.56  1
 16 Lloyd Bistany                Fordham Prep                  55.67  3
 17 Alejandro Jimenez            Fordham Prep                  56.19  3
 18 Akram Hossain              9 Fordham Prep                1:00.13  3

                   Varsity Boys 800 Meter Run Finals                    
========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#
========================================================================
  1 Christopher Sacks         12 Fox Lane                    1:55.40  1
  2 Justin Decker             12 Arlington                   1:57.65  1
  3 Joel Douglas              12 Hackensack HS               1:58.58  1
  4 Pat Cooney                   Archbishop Molloy           1:58.72  2
  5 David Bransfield           9 Kellenberg Memorial         1:59.26  2
  6 Harry Maher               11 New Rochelle High School    1:59.74  2
  7 Nasser Zayer              11 ST. PETER'S                 1:59.87  2
  8 Doug O'Connell               Fordham Prep                2:00.21  1
  9 Ben Schwartz              12 Hendrick Hudson             2:00.22  2
 10 John Rerick                  MONSIGNOR FARRELL           2:00.41  1
 11 Andi Augustin             11 Nanuet                      2:00.74  2
 12 Tim Fiola                  9 Saint Anthony's             2:01.33  1
 13 Avery Sternglass          10 Xavier                      2:02.14  1
 14 Brian King                   Archbishop Stepinac         2:02.29  1
 15 Brandon Keany             10 Saint Anthony's             2:03.10  1
 16 Bruce Parker              12 MOUNT ST. MICHAEL           2:03.33  2
 17 John Pujols               10 Hackensack HS               2:03.53  1
 18 Joseph Zahn               12 MANHASSET HIGH SCHOOL       2:03.61  2
 19 Robert Tassey             12 Saint Anthony's             2:04.99  1
 20 Tim Brandt                   MONSIGNOR FARRELL           2:05.21  2
 21 Carlos Coronado           10 Hackensack HS               2:05.58  1
 22 Tom Hogarty                9 St. Joseph's HS (Metuchen   2:06.63  2
 23 Dan Galford                  MONSIGNOR FARRELL           2:07.01  2
 24 Matthew Pisciotta          9 Fordham Prep                2:07.15  2
 25 Michael Birjah               MOUNT ST. MICHAEL           2:08.00  2
 26 Colin Okasaki                Fordham Prep                2:08.25  2
 27 Michael Brereton          10 Iona Preparatory School     2:12.87  2
 28 Kelsey Watson             11 Iona Preparatory School     2:15.75  2

                    Varsity Boys One Mile Run Finals                    
========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#
========================================================================
  1 Eddie Merenda             10 Arlington                   4:20.24  1
  2 Max Robinson                 RYE                         4:21.51  1
  3 Manu Kumar                12 Yorktown                    4:22.05  1
  4 Jamie Mitchell            12 Fox Lane                    4:23.14  1
  5 Julian Saliani            12 IRVINGTON                   4:23.33  1
  6 Kenneth Walshak           10 Saint Anthony's             4:23.52  1
  7 Cord Sgaglio              12 Fox Lane                    4:28.12  1
  8 Tommy Vandenberg          11 Mamaroneck High School      4:30.10  1
  9 Frank Segreto             11 Saint Anthony's             4:31.46  1
 10 Nicholas Brennan          11 Saint Anthony's             4:32.56  1
 11 Kieran Newcomb            11 Brooklyn Friends            4:37.15  1
 12 Patrick Love              12 MANHASSET HIGH SCHOOL       4:38.22  2
 13 Carlos David Roa          12 ST. FRANCIS PREP            4:40.56  1
 14 Nick Athanasatos          11 Valhalla                    4:46.48  2
 15 Matt Buell                   MONSIGNOR FARRELL           4:49.45  2
 16 Alex Lopresti                MONSIGNOR FARRELL           4:50.94  2
 17 John Bentivegna              MONSIGNOR FARRELL           4:52.31  2

                 Varsity Boys 3200 Meter Run Finals                  
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Christopher Repecki       11 Harrison                   10:02.87
  2 Ben Fischberg             12 John Jay - Cross River     10:23.36
  3 Cruz Orozco               11 Fordham Prep               11:12.60

             Varsity Boys 2000 Meter Steeplechase Finals             
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Gus McKenzie              12 Germantown Friends School   6:13.48
  2 Mike Debronsky            12 Beacon                      6:17.70
  3 Evan Caldwell             11 Germantown Friends School   6:21.51
  4 Cameron Rasmussen         10 Hendrick Hudson             6:22.95
  5 Steven Galvao             12 MIDDLE COUNTRY              6:23.13
  6 Tom Sykes                    MONSIGNOR FARRELL           6:28.42
  7 Brian Smith               10 Saint Anthony's             6:29.10
  8 James Buckley                MONSIGNOR FARRELL           6:35.21
  9 Stephen Bourguet           9 MANHASSET HIGH SCHOOL       6:35.53
 10 Zhewen Zhang              11 Germantown Friends School   6:37.05
 11 Mason Curtis              11 RYE                         6:41.63
 12 Robert Gorecki            12 Somers High School          6:45.18
 13 Jacob Adams               11 SAUNDERS TRADES & TECH      6:45.57
 14 Jake Hensler               9 Saint Anthony's             6:48.05
 15 Ryan Fink                    Fordham Prep                6:50.57
 16 Chris D'Antona               Harrison                    6:51.09
 17 Dan Lewandowski              MONSIGNOR FARRELL           6:55.46
 18 Cole Johnston             12 Beacon                      7:15.88

           Varsity Boys 110 Meter High Hurdles Prelims Finals           
========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#
========================================================================
  1 Sean Collins                 Archbishop Molloy             14.68  1
  2 Sancho Barrett            11 Amityville Memorial           14.95  2
  2 Nate Pickett              12 Arlington                     14.95  1
  4 Joseph Shinn              12 New Rochelle High School      14.98  2
  5 John Henry                12 New Rochelle High School      15.13  2
  6 Dominique Thompson        12 Arlington                     15.53  3
  7 Malcolm Moseley           11 New Rochelle High School      15.56  1
  8 Rob Merritt               11 Harrison                      15.79  3
  9 Neal Charles              11 Arlington                     16.05  1
 10 Bobby Mirfield            10 ST. JOSEPH BY THE SEA         16.86  3
 10 Alex Cunningham           10 Arlington                     16.86  2
 12 Domenic DeNiro            11 Xavier                        16.88  3
 13 Andrew Cheah              11 Xavier                        17.02  3

             Varsity Boys 110 Meter High Hurdles Finals              
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
=====================================================================
  1 Sancho Barrett            11 Amityville Memorial           14.48
  2 Sean Collins                 Archbishop Molloy             14.54
  3 Joseph Shinn              12 New Rochelle High School      14.80
  4 Nate Pickett              12 Arlington                     14.88
  5 John Henry                12 New Rochelle High School      14.97

           Varsity Boys 400 Meter Intermediate Hurdles Finals           
========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#
========================================================================
  1 Sean Collins                 Archbishop Molloy             55.73  1
  2 Tyler Washington          12 LaSalle Institute (Troy)      56.08  1
  3 Jaylen Henderson          12 Bishop Loughlin               57.97  1
  4 Sancho Barrett            11 Amityville Memorial           58.62  1
  5 Seungdo Reiner            12 Hendrick Hudson               58.94  2
  6 Hojin Euam                12 Nanuet                        59.02  2
  7 Dean Mitchell             11 SPRING VALLEY HIGH SCHOOL     59.28  2
  8 Chris Holzmann            12 Arlington                     59.35  2
  9 Francisco Wilson King        SAUNDERS TRADES & TECH      1:00.84  2
 10 Howard Dacosta            12 John Jay - East Fishkill    1:01.04  1
 11 Bobby Mirfield            10 ST. JOSEPH BY THE SEA       1:02.27  3
 12 Andrew Cheah              11 Xavier                      1:02.57  3
 13 Davide Horn               12 Germantown Friends School   1:03.37  1

          Varsity Boys 4x200 Meter Relay Finals           
==========================================================
    Team                                          Time H#
==========================================================
  1 MOUNT ST. MICHAEL                          1:29.98  1
      1) Winston McCormack     2) Jordan Rollieson      
      3) Terrence Tyler        4) Anthony Harrison      
  2 Xavier                                     1:32.14  1
  3 Roosevelt (Yonkers)                        1:32.36  1
  4 ST. FRANCIS PREP                           1:33.39  2
  5 Somers High School                         1:33.69  1
  6 Saint Anthony's                            1:36.35  2
  7 Xavier                                     1:38.79  2
  8 Fordham Prep                               1:40.10  2

          Varsity Boys 4x400 Meter Relay Finals           
==========================================================
    Team                                          Time H#
==========================================================
  1 Roosevelt (Yonkers)                        3:23.40  1
      1) Jonathan Jackson      2) Adrian Pritchett      
      3) Larkland Brady        4) Aalon Reece           
  2 MOUNT ST. MICHAEL                          3:23.44  1
  3 Suffern High School                        3:24.17  2
  4 Iona Preparatory School                    3:24.72  1
  5 Xavier                                     3:24.91  2
  6 White Plains                               3:27.82  1
  7 MOUNT ST. MICHAEL                          3:35.24  2
  8 ST. JOSEPH BY THE SEA                      3:36.03  1
  9 LaSalle Institute (Troy)                   3:36.49  2
 10 Edgemont                                   3:38.05  2
 11 Iona Preparatory School                    3:39.04  2
 12 Germantown Friends School                  3:40.78  2
 13 Iona Preparatory School                    3:47.63  2
 14 Iona Preparatory School                    4:00.65  2

         Varsity Boys 4x800 Meter Relay Finals         
=======================================================
    Team                                          Time
=======================================================
  1 Somers High School                         8:02.25
      1) Frankie Licursi       2) Scott Friedman        
      3) Issac Shelby          4) Albert Tunas          
  2 Germantown Friends School                  8:03.55
  3 Iona Preparatory School                    8:18.36
  4 Fordham Prep                               8:42.98

    Varsity Boys 1600 Meter Sprint Medley Relay Finals    
==========================================================
    Team                                          Time H#
==========================================================
  1 Lakeland/Panas                             3:30.75  1
      1) Jende Akinlaye        2) Andrew Federowicz     
      3) Charles Grant         4) George Peart          
  2 New Rochelle High School                   3:32.64  1
  3 Iona Preparatory School                    3:40.53  1
  4 Iona Preparatory School                    3:48.82  2
  5 Germantown Friends School                  3:49.48  1
  6 LaSalle Institute (Troy)                   3:51.12  2
  7 Iona Preparatory School                    3:54.08  1
  8 Iona Preparatory School                    3:56.21  2
  9 Iona Preparatory School                    4:11.12  2

        Varsity Boys 4x1600 Meter Relay Finals         
=======================================================
    Team                                          Time
=======================================================
  1 LaSalle Institute (Troy)                  18:23.55
      1) James Doran           2) Eamonn Coughlin       
      3) Nick Field            4) Denis Hurley          
  2 Half Hollow Hills West (HHH)              18:24.44
  3 Fordham Prep                              18:44.95
  4 Germantown Friends School                 18:49.85
  5 Suffern High School                       19:18.75
  6 John Jay - East Fishkill                  19:24.41
  7 ST. JOSEPH BY THE SEA                     20:22.63

                  Varsity Boys Discus Throw Finals                   
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Joe Fox                   12 Clarkstown South              152-9
  2 Kaydon Davis              12 Mount Vernon                  151-3
  3 Christopher Allen         12 Amityville Memorial           146-9
  4 Brandon McGeever             Archbishop Stepinac           146-8
  5 Tyler Prendergast         12 Shenendehowa                  134-5
  6 Daniel Lisowski           11 Somers High School            131-3
  7 Bentley Whitfield Ii      10 Saint Anthony's               131-0
  8 Kameron Tedder            11 Iona Preparatory School       129-1
  8 Meena Farid                  ST. JOSEPH BY THE SEA         129-1
 10 Christopher Hand          12 Saint Anthony's               120-4
 11 Chris Magnowski              Xavier                        115-8
 12 Thomas Harty               9 Saint Anthony's               114-8
 13 Chris Kelly                  Xavier                        109-2
 14 Atiba London              11 MOUNT ST. MICHAEL             105-9
 15 Chris Vakasisikakala       9 MOUNT ST. MICHAEL             100-1
 16 Gino Giglio               10 Xavier                         96-7
 17 Bryan Goris                9 MOUNT ST. MICHAEL              90-3

                  Varsity Boys Javelin Throw Finals                  
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Cal Reuter                   Hendrick Hudson               169-7
  2 David Weinstein           11 RIVERDALE                    159-10
  3 Ethan Corcoran            11 Regis High School             159-0
  4 Seungdo Reiner            12 Hendrick Hudson               154-1
  5 Michael Lester               Fordham Prep                  147-9
  6 Anthony Folino               MONSIGNOR FARRELL            144-11
  7 John Grenawalt               Fordham Prep                  143-8
  8 Tyrell Goodman               Archbishop Stepinac           138-2
  9 Francis Leahy                Xavier                        132-4
 10 Kyle Willemite            11 Fordham Prep                  130-9
 11 Anthony Galano            10 ST. JOSEPH BY THE SEA         127-7
 12 Christopher Hand          12 Saint Anthony's               125-2
 13 Marshall Mastrangelo         Xavier                        120-4
 14 Chris Magnowski              Xavier                        118-9
 15 Ciaran Finnegan           10 Xavier                        117-3
 16 Matt Kaminski             10 Xavier                        105-4

                    Varsity Boys Shot Put Finals                     
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Kaydon Davis              12 Mount Vernon                 55-3.5
  2 Joe Fox                   12 Clarkstown South             52-6.5
  3 Meena Farid                  ST. JOSEPH BY THE SEA       51-7.75
  4 Joseph Paulus             12 Fordham Prep                48-11.5
  5 Charles Hampton              MONSIGNOR FARRELL              45-5
  6 Daniel Lisowski           11 Somers High School          42-4.75
  7 James Roth                   Nanuet                     41-10.25
  8 Gino Giglio               10 Xavier                         40-8
  9 Chris Kelly                  Xavier                         40-0

                   Varsity Boys Triple Jump Finals                   
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Jason Matthews               ST. FRANCIS PREP           46-11.75
  2 Victor Drew               12 Amityville Memorial        46-10.25
  3 Mohammed Sidique           9 St. Raymond's               44-11.5
  4 Dominique Thompson        12 Arlington                     43-11
  5 Thomas Johnson               White Plains                   43-3
  6 Kevin Bowen               11 New Rochelle High School    43-1.25
  7 Jordan Moody                 Yorktown                      41-10
  8 Tyler Washington          12 LaSalle Institute (Troy)      41-10
  9 Serge Efap                10 Xavier                       41-0.5
 10 Jake Robatel              12 Somers High School             40-9
 11 Andrew Klock              11 Nanuet                      38-11.5
 12 Jake Busuttil                Xavier                      38-6.25
 13 Dike Nwokike              11 Iona Preparatory School       37-11
 14 Brian O'Rourke               Fordham Prep                 37-5.5
 15 Austin Jones               9 Iona Preparatory School     36-10.5

                    Varsity Boys Long Jump Finals                    
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Jason Matthews               ST. FRANCIS PREP               22-7
  2 Mohammed Sidique           9 St. Raymond's               22-6.75
  3 Alex Shapiro              12 Beacon                       21-9.5
  4 Nate Pickett              12 Arlington                   21-2.75
  5 Roger Harris              12 ST. FRANCIS PREP             21-1.5
  6 Jordan Moody                 Yorktown                       21-0
  7 Tom Park                  11 Harrison                       19-2
  8 Hojin Euam                12 Nanuet                       18-7.5
  9 Serge Efap                10 Xavier                       17-8.5

                    Varsity Boys High Jump Finals                    
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Chris Gay                  9 MOUNT ST. MICHAEL               6-2
  2 Devon Minton              11 Arlington                       6-2
  3 John Henry                12 New Rochelle High School        6-0
  4 Alex Bowen                11 Beacon                         5-10
  5 Jordan Thompson           12 Arlington                      5-10

                   Varsity Boys Pole Vault Finals                    
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 Cory Duggan                  MONSIGNOR FARRELL              15-6
  2 Vince Fellegara           12 Iona Preparatory School        13-6
  3 Greg Gallagher            10 Iona Preparatory School        13-6
  4 Michael Brunoforte        11 Saint Anthony's                13-0
  5 Emilio Hines              11 Mount Vernon                   13-0
  6 Kevin Nolan               10 Somers High School             12-0
  7 Joseph Shinn              12 New Rochelle High School       12-0
  8 Savio Paul                10 Iona Preparatory School        12-0
  9 Rich Barton               10 Iona Preparatory School        12-0
 10 Tom McShane                  Fordham Prep                   12-0
 11 Patrick Civetta            9 Fordham Prep                   12-0
 12 Jonathan Lazar               Fordham Prep                   11-0
 13 Matt Urbano                9 Iona Preparatory School        11-0

                  Varsity Boys Hammer Throw Finals                   
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
=====================================================================
  1 James Hall                12 Beacon                       207-11
  2 Harry Weintraub           12 Hendrick Hudson               191-5
  3 Bentley Whitfield Ii      10 Saint Anthony's               181-7
  4 Tyler Prendergast         12 Shenendehowa                  171-2
  5 Brandon Summers           12 John Jay - East Fishkill      159-4
  6 Thomas Harty               9 Saint Anthony's               148-3
  7 James Roth                   Nanuet                       136-10
  8 Vincent Macri             12 Iona Preparatory School      133-10
  9 John Crowley              12 Somers High School           131-10
 10 John Defazio              12 LaSalle Institute (Troy)      101-4
 11 Brandon Vernon            10 Iona Preparatory School        87-9