Elite Performances

274 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.39 Sophia Myers Queens HS of Teaching
100 Meter Hurdles Finals 14.41 Chibugo Obichere Valley Stream South
100 Meter Hurdles Finals 14.79 w Olivia Morgan New Rochelle
2000 Meter Steeplechase Finals 6:51.03 Brooke Rauber Tully
2000 Meter Steeplechase Finals 6:56.86 Haleigh Morales North Rockland
2000 Meter Steeplechase Finals 6:59.16 Olivia Morganti CBA Syracuse
200 Meter Dash Finals 24.94 Anna Jordahl-Henry Wellesley High School
200 Meter Dash Finals 24.97 Carly Swierbut Newtown High School
200 Meter Dash Prelims 24.98 w Carly Swierbut Newtown High School
3200 Meter Run Finals 9:47.88 Katelyn Tuohy North Rockland
3200 Meter Run Finals 10:27.23 Kelsey Chmiel Saratoga Springs
3200 Meter Run Finals 10:32.84 Elizabeth Stockman Rocky Hill High School
3200 Meter Run Finals 10:40.37 Dana Lynch Middletown
3200 Meter Run Finals 10:47.08 Hannah Schupansky Oakland Catholic
3200 Meter Run Finals 10:54.09 Jenna Schulz Liverpool
3200 Meter Run Finals 10:57.93 Ella Kurto Saratoga Springs
3200 Meter Run Finals 11:10.68 Roshni Singh Bay Shore
3200 Meter Run Finals 11:13.08 Carly Vetter Saratoga Springs
400 Meter Hurdles Finals 1:01.65 Vanessa Watson Spencerport
400 Meter Hurdles Finals 1:03.96 Louise Jones Nyack
400 Meter Hurdles Finals 1:04.07 Adia Palmer Bishop Loughlin
400 Meter Dash Finals 55.65 Abby Comella Wellesley High School
400 Meter Dash Finals 56.06 Vanessa Watson Spencerport
400 Meter Dash Finals 56.59 Paris Peoples Benjamin N. Cardozo High
400 Meter Dash Finals 57.59 Grace Devanny Concord High School
4x400 Meter Relay Finals 3:52.85 Relay Team Benjamin N. Cardozo High
4x800 Meter Relay Finals 9:18.47 Relay Team Ward Melville
4x800 Meter Relay Finals 9:20.25 Relay Team Ursuline School
4x800 Meter Relay Finals 9:25.06 Relay Team Notre Dame Academy
4x800 Meter Relay Finals 9:25.17 Relay Team Kellenberg Memorial
4x800 Meter Relay Finals 9:31.20 Relay Team Carmel
4x800 Meter Relay Finals 9:38.11 Relay Team Souhegan High School
4x800 Meter Relay Finals 9:38.40 Relay Team Tully
4x800 Meter Relay Finals 9:39.94 Relay Team Newburgh Free Academy
4x800 Meter Relay Finals 9:43.96 Relay Team Poly Prep Country Day
800 Meter Run Finals 2:10.47 Esther Seeland State College Area High School
800 Meter Run Finals 2:13.28 Emily Philippides Greenwich High School
800 Meter Run Finals 2:13.78 Izzy Giesing Oxbow High School
800 Meter Run Finals 2:14.09 Deanna Martin Valley Stream South
800 Meter Run Finals 2:14.66 Maureen Lewin Kellenberg Memorial
800 Meter Run Finals 2:15.38 Molly McLaughlin East Aurora
800 Meter Run Finals 2:15.68 Anna Harmon Raymond High School
800 Meter Run Finals 2:15.77 Samantha Rutt Ward Melville
800 Meter Run Finals 2:15.87 Sophia Muccini Benjamin N. Cardozo High
800 Meter Run Finals 2:15.92 Kayla Berman Westhampton Beach
800 Meter Run Finals 2:16.48 Olivia Morganti CBA Syracuse
800 Meter Run Finals 2:16.61 Shalah Means Benjamin N. Cardozo High
800 Meter Run Finals 2:16.85 Jessica Donald Tully
800 Meter Run Finals 2:17.01 Jordyn McDonnell Sachem North
800 Meter Run Finals 2:17.07 Elena Perez-segnini Rye
800 Meter Run Finals 2:17.30 Elise Lambert Souhegan High School
800 Meter Run Finals 2:17.31 Gabby Johnson New Rochelle
800 Meter Run Finals 2:17.78 Kaitlyn Famiglietti Sachem East
800 Meter Run Finals 2:17.97 Allyson Gaedje Ward Melville
800 Meter Run Finals 2:18.00 Shayna Arrigo Sachem East
800 Meter Run Finals 2:18.04 Malaika Pasch Falmouth High School
800 Meter Run Finals 2:18.08 Jasmin Muhammad Graham Medgar Evers College Prep
800 Meter Run Finals 2:18.12 Bridget Abraldes Sachem East
800 Meter Run Finals 2:18.20 Nora Bennett Kellenberg Memorial
800 Meter Run Finals 2:18.58 Lauren Trejo Sachem East
800 Meter Run Finals 2:18.85 Anneka Murrin Yarmouth High School
800 Meter Run Finals 2:19.22 Jane Hollander Mamaroneck
800 Meter Run Finals 2:19.33 Alyssa Krauss Fairfield Ludlowe
800 Meter Run Finals 2:19.44 Zoe Harris Greenwich High School
800 Meter Run Finals 2:19.51 Sierra Donovan Scarsdale
800 Meter Run Finals 2:19.64 Lexi Grassia Bay Shore
800 Meter Run Finals 2:19.94 Rachael Adelson Rye
Discus Finals 121-4 Addison Wolff Ithaca High School
Discus Finals 122-6 Brit Membreno Massapequa
Discus Finals 129-1 Sarah Lavalley Liverpool
Discus Finals 135-2 Kira Lindner Horace Greeley
Discus Finals 145-7 Samantha Morillo Valhalla
Distance Medley Relay Finals 12:13.49 Relay Team Pearl River
Distance Medley Relay Finals 12:13.80 Relay Team Ursuline School
Distance Medley Relay Finals 12:15.46 Relay Team Notre Dame Academy
Distance Medley Relay Finals 12:21.19 Relay Team Carmel
Distance Medley Relay Finals 12:21.80 Relay Team Westerly High School
Distance Medley Relay Finals 12:24.75 Relay Team Bay Shore
Distance Medley Relay Finals 12:26.22 Relay Team Immaculate High School
Distance Medley Relay Finals 12:29.72 Relay Team Tappan Zee
High Jump Finals 5-4 Anna Evans Saratoga Springs
High Jump Finals 5-4.25 Zaria Fuller Uniondale
High Jump Finals 5-6 Anna Jordahl-Henry Wellesley High School
Long Jump Finals 17-7.75 Olivia Morgan New Rochelle
Long Jump Finals 17-10 Angelica Arroyo Smithtown West
Long Jump Finals 18-0.5 Mia Abulencia Half Hollow Hills West (HHH)
Long Jump Finals 18-0.5 Jade Foster William Floyd
Long Jump Finals 18-3.5 Janai Lyons Medgar Evers College Prep
Long Jump Finals 18-7.25 Nadia Saunders North Rockland
Long Jump Finals 18-8.5 Tess Stapleton Fairfield Ludlowe
One Mile Run Finals 4:45.61 Katelyn Tuohy North Rockland
One Mile Run Finals 5:00.24 Lauryn Heskin Marymount School
One Mile Run Finals 5:00.74 Sierra Dinneen Notre Dame Academy
One Mile Run Finals 5:03.66 Jade Sessions Carmel
One Mile Run Finals 5:04.29 Jenna Schulz Liverpool
One Mile Run Finals 5:05.99 Tess Reyes Algonquin Regional High School
One Mile Run Finals 5:07.75 Kathleen Murphy Weston High School
One Mile Run Finals 5:10.99 Sophia Muccini Benjamin N. Cardozo High
One Mile Run Finals 5:11.23 Kate Hedlund Manchester High School
One Mile Run Finals 5:11.99 Kirsi Rajagopal Harrison
One Mile Run Finals 5:12.67 Emily Philippides Greenwich High School
One Mile Run Finals 5:12.95 Samantha Law Great Neck North
One Mile Run Finals 5:13.10 Delia Mcdade Clay Brighton High School
One Mile Run Finals 5:13.31 Angela Saidman Immaculate High School
One Mile Run Finals 5:14.98 Meg Hughes Old Rochester Regional High School
One Mile Run Finals 5:16.68 Catherine Farrell Smithtown East
Pole Vault Finals 12-7 Kaeli Thompson Warwick Valley
Shot Put Finals 37-4.25 Noelya Delacruz St Mary Academy-Bay View High School
Shot Put Finals 37-8.75 Natya Glasco Roslyn
Shot Put Finals 38-11.75 Ilenn Soto New Rochelle
Shot Put Finals 40-3.25 Amy Alagor Christopher Columbus Camp
Shot Put Finals 44-3.25 Samantha Morillo Valhalla
Triple Jump Finals 36-1.5 Grace Young Smithtown East
Triple Jump Finals 36-8 Chiamaka Odenigbo New Rochelle
Triple Jump Finals 37-3 Alissa Braxton Commack
Triple Jump Finals 37-3.5 Nadia Saunders North Rockland
Triple Jump Finals 37-4.75 Libby Gressin John Jay - Cross River
Triple Jump Finals 38-2 Mikhelia Griffith Dewitt Clinton
Triple Jump Finals 39-0.5 Kaylah Britt William Floyd
Triple Jump Finals 39-4.25 Claudine Smith Atlantic City HS
HS Boys Mark Athlete Team
110 Meter Hurdles Finals 14.31 Billy Powers Winnacunnet High School
110 Meter Hurdles Prelims 14.62 Michael Mullally Sullivan West
200 Meter Dash Finals 21.19 w Carlon Hosten Taft Educational Campus
200 Meter Dash Prelims 21.48 w Carlon Hosten Taft Educational Campus
200 Meter Dash Finals 21.51 w Elijah Jones Cardinal Hayes
200 Meter Dash Finals 21.65 w D' Andre Barriffe Bishop Loughlin
200 Meter Dash Prelims 21.72 w Anthony Brodie Christopher Columbus Camp
200 Meter Dash Prelims 21.76 D' Andre Barriffe Bishop Loughlin
200 Meter Dash Prelims 21.81 Elijah Jones Cardinal Hayes
200 Meter Dash Finals 21.83 w Anthony Brodie Christopher Columbus Camp
200 Meter Dash Prelims 21.83 w Dejury Amado Greater New Bedford Regional Voc Tech High School
200 Meter Dash Prelims 21.87 w Brian Strachn Bishop Loughlin
200 Meter Dash Prelims 21.93 Sylis Raiford Atlantic City HS
200 Meter Dash Prelims 21.93 w Stephen Duckett Trinity High School
200 Meter Dash Finals 21.97 w Brian Strachn Bishop Loughlin
200 Meter Dash Finals 22.00 w Dejury Amado Greater New Bedford Regional Voc Tech High School
200 Meter Dash Finals 22.00 w Sylis Raiford Atlantic City HS
3000 Meter Steeplechase Finals 9:26.91 Carlos Santos Patchogue-Medford
3200 Meter Run Finals 8:55.00 Mason Gatewood Saint Anthony's
3200 Meter Run Finals 8:56.06 Matthew Payamps Saint Anthony's
3200 Meter Run Finals 8:56.59 Alexander Korczynski Windham High School
3200 Meter Run Finals 8:58.33 Isaiah Claiborne Northport
3200 Meter Run Finals 8:58.78 Colton Bogucki Loudoun Valley
3200 Meter Run Finals 8:59.46 Shea Weilbaker Saratoga Springs
3200 Meter Run Finals 9:00.97 Ian Russ East Aurora
3200 Meter Run Finals 9:01.08 Drew Thompson Fairfield Prep High School
3200 Meter Run Finals 9:02.85 William Landowne Staples High School
3200 Meter Run Finals 9:04.56 Greg Fusco Somers
3200 Meter Run Finals 9:06.34 Matthew Fusco Somers
3200 Meter Run Finals 9:08.75 Trey Cormier William Hall High School
3200 Meter Run Finals 9:12.46 David Vorbach Nashua North High School
3200 Meter Run Finals 9:14.23 Christian Myers Staples High School
3200 Meter Run Finals 9:15.59 Benjamin Seiple Staples High School
3200 Meter Run Finals 9:16.51 Lisandro Berry-Gaviria Mt. Ararat High School
3200 Meter Run Finals 9:17.44 Dan O'Connor Northport
3200 Meter Run Finals 9:17.45 Tyler Berg Burnt Hills-Ballston Lake
3200 Meter Run Finals 9:19.84 Luke Laverdiere Yarmouth High School
3200 Meter Run Finals 9:20.36 Patrick Tuohy North Rockland
3200 Meter Run Finals 9:22.31 Brendan Dearie Saint Anthony's
3200 Meter Run Finals 9:23.43 Brendan Murray Cheshire High School
3200 Meter Run Finals 9:24.18 Max Ireland Nashua North High School
3200 Meter Run Finals 9:24.25 Sean Henretta Fairport
3200 Meter Run Finals 9:27.42 Aidan Caggiano Manhasset
3200 Meter Run Finals 9:27.97 Matthew Walker Westerly High School
3200 Meter Run Finals 9:31.90 Evan Sherman Brooklyn Technical
3200 Meter Run Finals 9:32.34 Connor Wells Loudoun Valley
3200 Meter Run Finals 9:38.42 Colin Waters Arlington
400 Meter Hurdles Finals 54.05 Ryler Gould Newburgh Free Academy
400 Meter Hurdles Finals 54.08 Jameson Woodell Hunterdon Central HS
400 Meter Hurdles Finals 54.36 Marcus Manson Windsor High School
400 Meter Hurdles Finals 54.92 Bryan Ivey John Jay - Cross River
400 Meter Hurdles Finals 55.93 Omar Rodgers Franklin K. Lane Campus
400 Meter Dash Finals 48.87 Brian Strachn Bishop Loughlin
400 Meter Dash Finals 49.01 Rick Zink Bishop Shanahan
400 Meter Dash Finals 49.18 Jevin Frett Manchester High School
400 Meter Dash Finals 49.38 Aaron Miller Riverdale Country Day High School
4x400 Meter Relay Finals 3:21.32 Relay Team Newburgh Free Academy
4x800 Meter Relay Finals 7:48.28 Relay Team Northport
4x800 Meter Relay Finals 7:49.77 Relay Team Saint Anthony's
4x800 Meter Relay Finals 7:53.89 Relay Team Saratoga Springs
4x800 Meter Relay Finals 7:55.21 Relay Team Victor Central
4x800 Meter Relay Finals 7:58.64 Relay Team Pearl River
4x800 Meter Relay Finals 8:00.12 Relay Team Warwick Valley
4x800 Meter Relay Finals 8:00.74 Relay Team FDR
4x800 Meter Relay Finals 8:01.61 Relay Team Fairport
4x800 Meter Relay Finals 8:03.98 Relay Team Arlington
4x800 Meter Relay Finals 8:04.81 Relay Team Wellington C. Mepham
4x800 Meter Relay Finals 8:05.19 Relay Team Manhasset
800 Meter Run Finals 1:52.23 Abdullahi Hassan Birchmount Park CI
800 Meter Run Finals 1:52.60 Elijah Claiborne Northport
800 Meter Run Finals 1:53.57 Ben Bulkeley Fairport
800 Meter Run Finals 1:53.89 Jason Dolan Westford Academy
800 Meter Run Finals 1:54.28 Ian Bartlett Fairfield Ludlowe
800 Meter Run Finals 1:54.33 Noah Tindale Guilderland
800 Meter Run Finals 1:54.53 Mark Scanlon Arlington
800 Meter Run Finals 1:55.11 Jeffrey Perdomo Dewitt Clinton
800 Meter Run Finals 1:55.42 Cal Puskar Orchard Park
800 Meter Run Finals 1:55.57 Sam Affolder Loudoun Valley
800 Meter Run Finals 1:55.59 Miller Anderson William Hall High School
800 Meter Run Finals 1:55.90 Spenser Sawyer Windham High School
800 Meter Run Finals 1:55.94 Aiden Smyth Walt Whitman
800 Meter Run Finals 1:56.11 Jacob Windle Loudoun Valley
800 Meter Run Finals 1:56.43 William Cuthbertson Susan E. Wagner
800 Meter Run Finals 1:56.48 Colin Conery Concord High School
800 Meter Run Finals 1:56.58 Jackson Burnett St. Benedict's Prep
800 Meter Run Finals 1:56.61 Juan Lasso Westhampton Beach
800 Meter Run Finals 1:56.73 Kevin Arnold Ridgefield High School
800 Meter Run Finals 1:56.76 Nicholas Soldevere Guilderland
800 Meter Run Finals 1:56.88 Connor Preston Victor Central
800 Meter Run Finals 1:57.26 Ian Daly Inter-Lakes High School
800 Meter Run Finals 1:57.53 Astor Meredith-Goujon Brooklyn Technical
800 Meter Run Finals 1:57.65 Anders Jensen Rye
800 Meter Run Finals 1:57.69 Nico Bellavia Victor Central
800 Meter Run Finals 1:57.73 Jacob Hunter Loudoun Valley
Discus Finals 154-7 Deonte Wilson Amityville Memorial
Discus Finals 161-10 Anthony Harrison Ramapo
Discus Finals 183-5 Nolan Landis Madison
Discus Finals 184-3 C.j. Licata Gill St. Bernard's School
Distance Medley Relay Finals 10:17.51 Relay Team Pearl River
Distance Medley Relay Finals 10:24.01 Relay Team Burnt Hills-Ballston Lake
Distance Medley Relay Finals 10:24.95 Relay Team Riverdale Country Day High School
Distance Medley Relay Finals 10:29.63 Relay Team Saint John's High School
Distance Medley Relay Finals 10:30.00 Relay Team Tappan Zee
Distance Medley Relay Finals 10:30.36 Relay Team Iona Preparatory School
Distance Medley Relay Finals 10:32.90 Relay Team Westford Academy
Distance Medley Relay Finals 10:34.43 Relay Team Westerly High School
Distance Medley Relay Finals 10:35.94 Relay Team FDR
Distance Medley Relay Finals 10:37.53 Relay Team Manhasset
Distance Medley Relay Finals 10:37.74 Relay Team St. John the Baptist
Distance Medley Relay Finals 10:38.84 Relay Team Burnt Hills-Ballston Lake
Distance Medley Relay Finals 10:39.72 Relay Team Haddam-Killingworth
Distance Medley Relay Finals 10:40.80 Relay Team Minisink Valley
Distance Medley Relay Finals 10:40.89 Relay Team Derby High School
Distance Medley Relay Finals 10:41.22 Relay Team Manhasset
Distance Medley Relay Finals 10:42.70 Relay Team Pearl River
Distance Medley Relay Finals 10:44.76 Relay Team Marshfield High School
Javelin Finals 190-5 John King Pinkerton Academy
Long Jump Finals 22-10.75 Robert Blue Harrison
One Mile Run Finals 4:14.64 Colton Bogucki Loudoun Valley
One Mile Run Finals 4:14.69 Alex Mocarski Fairfield Warde
One Mile Run Finals 4:15.29 Sam Affolder Loudoun Valley
One Mile Run Finals 4:16.93 Cal Puskar Orchard Park
One Mile Run Finals 4:18.48 Greg Fusco Somers
One Mile Run Finals 4:18.72 Aiden Smyth Walt Whitman
One Mile Run Finals 4:18.98 Jacob Hunter Loudoun Valley
One Mile Run Finals 4:19.47 Joe Pearl Manchester High School
One Mile Run Finals 4:19.48 Aidan O'hern Concord High School
One Mile Run Finals 4:19.66 Juan Lasso Westhampton Beach
One Mile Run Finals 4:21.02 Tom Gardiner Warwick Valley
One Mile Run Finals 4:21.92 Matt Cavaliere Bethlehem Central
One Mile Run Finals 4:21.93 Noah Tindale Guilderland
One Mile Run Finals 4:22.37 Carlos Rivera Lowell High School
One Mile Run Finals 4:22.59 Ben Leicht North Salem
One Mile Run Finals 4:23.31 Peter Schulten Xavier High School
One Mile Run Finals 4:23.69 Timothy Lautenbach Weston High School
One Mile Run Finals 4:23.82 Joseph O'Brien Horace Greeley
One Mile Run Finals 4:23.94 Jacob Winslow Exeter High School
One Mile Run Finals 4:24.01 Jacob Windle Loudoun Valley
One Mile Run Finals 4:24.34 Marzio Mastrianni Branford High School
One Mile Run Finals 4:24.60 Nasir Gibson Lowell High School
One Mile Run Finals 4:25.02 Tobias Wolfson Riverdale Country Day High School
One Mile Run Finals 4:25.39 Ryan Watson Manhasset
One Mile Run Finals 4:26.08 Lisandro Berry-Gaviria Mt. Ararat High School
One Mile Run Finals 4:26.12 Patrick Saint Ange Ossining
Pole Vault Finals 14-6 Dane Sorensen Warwick Valley
Pole Vault Finals 15-0 David Bausmith Hunterdon Central HS
Pole Vault Finals 15-0 Charles Crispi Monsignor Farrell
Shot Put Finals 54-10.5 William Woltmann St. Peter's Prep
Shot Put Finals 59-0.5 Nolan Landis Madison
Shot Put Finals 63-2.5 C.j. Licata Gill St. Bernard's School
Triple Jump Finals 45-4 Salif Mane Taft Educational Campus
Triple Jump Finals 47-1.25 Robert Blue Harrison
Triple Jump Finals 47-5 Sebastian Pereira Southampton
Triple Jump Finals 48-5.75 Jahsira Dunbar Cardinal Hayes