Elite Performances

198 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1500 Meter Run Finals 4:25.42 Katelyn Tuohy North Rockland
1500 Meter Run Finals 4:29.57 Marlee Starliper Northern
1500 Meter Run Finals 4:32.47 Sarah Trainor FDR
1500 Meter Run Finals 4:40.11 Victoria Vanriele Governor Livingston HS
1500 Meter Run Finals 4:40.41 Reilly Siebert Syosset
1500 Meter Run Finals 4:42.61 Haleigh Morales North Rockland
1500 Meter Run Finals 4:42.86 Ariana Gardizy North Penn
1500 Meter Run Finals 4:44.07 Abigail Spiers Niskayuna
1500 Meter Run Finals 4:44.43 Jerika Lufrano Union Catholic Reg. HS
1500 Meter Run Finals 4:46.62 Mary Hennelly Suffern
1500 Meter Run Finals 4:48.43 Amelia Kokernak Niskayuna
1500 Meter Run Finals 4:52.71 Olivia Lomascolo Shenendehowa
1500 Meter Run Finals 4:53.51 Mary Borkoski Pearl River
1500 Meter Run Finals 4:54.43 Nicole Cassavell Voorhees HS
1500 Meter Run Finals 4:55.63 Elsa Neubauer Brewster
1500 Meter Run Finals 4:55.65 Hannah Belleville Shenendehowa
1500 Meter Run Finals 4:55.84 Jordyn McDonnell Sachem North
1500 Meter Run Finals 5:02.08 Lauren Wagner Voorhees HS
1500 Meter Run Finals 5:02.82 Emma McGill Voorhees HS
1500 Meter Run Finals 5:03.06 Aoife Kenny Baccalaureat (PSAL)
1500 Meter Run Finals 5:05.45 Josephine Critchley West Babylon
1500 Meter Run Finals 5:06.62 Luccabella Hotaling Shenendehowa
1500 Meter Run Finals 5:07.99 Julia Larson Convent of the Sacred Heart
4x400 Meter Relay Finals 3:53.16 Relay Team Paul Robeson Campus High
4x400 Meter Relay Finals 3:56.54 Relay Team Medgar Evers College Prep
4x400 Meter Relay Finals 3:57.01 Relay Team Christopher Columbus Camp
4x400 Meter Relay Finals 3:57.47 Relay Team Benjamin N. Cardozo High
4x400 Meter Relay Finals 3:58.65 Relay Team Springfield Gardens
4x400 Meter Relay Finals 3:58.70 Relay Team Winslow Twp HS
4x400 Meter Relay Finals 4:00.94 Relay Team New Rochelle
4x400 Meter Relay Finals 4:01.22 Relay Team Westhampton Beach
4x400 Meter Relay Finals 4:01.55 Relay Team Ward Melville
4x400 Meter Relay Finals 4:02.52 Relay Team Sachem East
4x400 Meter Relay Finals 4:02.66 Relay Team Uniondale
4x400 Meter Relay Finals 4:03.51 Relay Team Dewitt Clinton
4x400 Meter Relay Finals 4:03.70 Relay Team Freeport
4x400 Meter Relay Finals 4:03.99 Relay Team North Rockland
4x400 Meter Relay Finals 4:04.59 Relay Team Woodbridge HS
4x400 Meter Relay Finals 4:05.01 Relay Team Young Women's Leadership
4x400 Meter Relay Finals 4:05.49 Relay Team Columbia HS
4x400 Meter Relay Finals 4:05.70 Relay Team Manhasset
4x400 Meter Relay Finals 4:06.22 Relay Team Lakeland/Panas
4x400 Meter Relay Finals 4:06.43 Relay Team West Babylon
4x400 Meter Relay Finals 4:06.93 Relay Team Brentwood
4x400 Meter Relay Finals 4:07.17 Relay Team Elmont Memorial
4x400 Meter Relay Finals 4:07.73 Relay Team Somers
4x400 Meter Relay Finals 4:08.09 Relay Team Nyack
4x400 Meter Relay Finals 4:08.38 Relay Team Paul VI HS
4x400 Meter Relay Finals 4:08.98 Relay Team Wantagh
4x400 Meter Relay Finals 4:09.40 Relay Team Suffern
4x400 Meter Relay Finals 4:10.76 Relay Team Longwood
4x400 Meter Relay Finals 4:11.23 Relay Team Kingston
4x400 Meter Relay Finals 4:11.23 Relay Team Elizabeth HS
4x800 Meter Relay Finals 9:27.45 Relay Team Union Catholic Reg. HS
4x800 Meter Relay Finals 9:42.42 Relay Team Shenendehowa
4x800 Meter Relay Finals 9:44.14 Relay Team Carmel
4x800 Meter Relay Finals 9:54.04 Relay Team Arlington
4x800 Meter Relay Finals 9:55.91 Relay Team John Jay - Cross River
4x800 Meter Relay Finals 9:55.94 Relay Team Kingsway HS
4x800 Meter Relay Finals 9:57.80 Relay Team Freehold Township HS
55 Meter Dash Prelims 7.23 Aliyah Taylor Rancocas Valley Reg HS
55 Meter Dash Finals 7.24 Aliyah Taylor Rancocas Valley Reg HS
55 Meter Dash Finals 7.27 Aaliyah Vandergrift Paul VI HS
55 Meter Dash Prelims 7.29 Sophia Myers Queens HS of Teaching
55 Meter Dash Prelims 7.37 Aaliyah Vandergrift Paul VI HS
55 Meter Dash Prelims 7.37 Tatianna Kistner William Floyd
55 Meter Dash Prelims 7.38 Antoinette Miller William Floyd
55 Meter Dash Finals 7.38 Tatianna Kistner William Floyd
55 Meter Dash Prelims 7.39 Ciara French Columbia HS
55 Meter Dash Finals 7.39 Sophia Myers Queens HS of Teaching
55 Meter Dash Finals 7.39 Ciara French Columbia HS
One Mile Run Finals 4:43.62 Katelyn Tuohy North Rockland
One Mile Run Finals 4:49.18 Marlee Starliper Northern
One Mile Run Finals 4:54.48 Sarah Trainor FDR
One Mile Run Finals 4:59.87 Victoria Vanriele Governor Livingston HS
One Mile Run Finals 5:00.01 Reilly Siebert Syosset
One Mile Run Finals 5:02.76 Ariana Gardizy North Penn
One Mile Run Finals 5:02.78 Haleigh Morales North Rockland
One Mile Run Finals 5:05.88 Abigail Spiers Niskayuna
One Mile Run Finals 5:06.16 Jerika Lufrano Union Catholic Reg. HS
One Mile Run Finals 5:08.86 Mary Hennelly Suffern
One Mile Run Finals 5:09.44 Amelia Kokernak Niskayuna
One Mile Run Finals 5:13.82 Mary Borkoski Pearl River
One Mile Run Finals 5:14.17 Olivia Lomascolo Shenendehowa
One Mile Run Finals 5:14.93 Jordyn McDonnell Sachem North
One Mile Run Finals 5:15.08 Elsa Neubauer Brewster
One Mile Run Finals 5:15.56 Nicole Cassavell Voorhees HS
One Mile Run Finals 5:16.45 Hannah Belleville Shenendehowa
Weight Throw Finals 39-7.5 Michelle Capani Classical High School
Weight Throw Finals 39-8.75 Ashley Walsh Bayport-Blue Point
Weight Throw Finals 42-1 Amber Nunez Classical High School
Weight Throw Finals 42-4.5 Jannah Sharpe Mount Vernon
Weight Throw Finals 44-1.25 Carrie-Ann Calhoun New Rochelle
Weight Throw Finals 44-6.75 Kira Lindner Horace Greeley
Weight Throw Finals 45-5 Georgina Farley Classical High School
Weight Throw Finals 45-8 Amy Alagor Christopher Columbus Camp
Weight Throw Finals 47-1.25 Ludith Campos Mount Vernon
Weight Throw Finals 48-1 Cheyenne Figueroa Classical High School
HS Boys Mark Athlete Team
1500 Meter Run Finals 3:59.36 Mason Gatewood Saint Anthony's
1500 Meter Run Finals 3:59.51 Shea Weilbaker Saratoga Springs
1500 Meter Run Finals 4:00.00 Chris Romero Voorhees HS
1500 Meter Run Finals 4:00.10 Liam Conway Owen J. Roberts
1500 Meter Run Finals 4:00.58 Justin Cornetta Hunterdon Central HS
1500 Meter Run Finals 4:00.60 Greg Fusco Somers
1500 Meter Run Finals 4:00.90 Sean Dolan Hopewell Valley HS
1500 Meter Run Finals 4:02.08 Derek Gess Haddonfield Memorial HS
1500 Meter Run Finals 4:02.50 Teddy Meredith Hopewell Valley HS
1500 Meter Run Finals 4:05.30 Brian Hill Christian Brothers Academy
1500 Meter Run Finals 4:05.83 Donnovan Tucker Niskayuna
1500 Meter Run Finals 4:06.20 Spencer Smucker West Chester Henderson
1500 Meter Run Finals 4:06.92 Pedro Bravo Iona Preparatory School
1500 Meter Run Finals 4:07.38 Robert Becker Kingston
1500 Meter Run Finals 4:07.54 Connor Melko Bishop Eustace Prep
1500 Meter Run Finals 4:08.46 Geordie Young Trinity School
1500 Meter Run Finals 4:08.56 Doug Read Sayville
1500 Meter Run Finals 4:08.70 Matthew Fusco Somers
1500 Meter Run Finals 4:08.87 Colin Logsdon Chatham HS
1500 Meter Run Finals 4:08.98 Tobias Wolfson Riverdale Country Day High School
1500 Meter Run Finals 4:09.31 Braedon Fiume Bergen Catholic HS
1500 Meter Run Finals 4:10.22 Nicholas Ackerman Freehold Township HS
1500 Meter Run Finals 4:11.80 Carlos Santos Patchogue-Medford
1500 Meter Run Finals 4:11.83 Ira Daly Delbarton School
1500 Meter Run Finals 4:11.89 Patrick Saint Ange Ossining
4x400 Meter Relay Finals 3:18.15 Relay Team East Orange Campus
4x400 Meter Relay Finals 3:21.27 Relay Team Freeport
4x400 Meter Relay Finals 3:23.93 Relay Team Newburgh Free Academy
4x400 Meter Relay Finals 3:24.66 Relay Team Elmont Memorial
4x400 Meter Relay Finals 3:25.35 Relay Team Susan E. Wagner
4x400 Meter Relay Finals 3:25.67 Relay Team Union Catholic Reg. HS
4x400 Meter Relay Finals 3:26.03 Relay Team St. Benedict's Prep
4x400 Meter Relay Finals 3:27.02 Relay Team Dewitt Clinton
4x400 Meter Relay Finals 3:27.33 Relay Team Paul VI HS
4x400 Meter Relay Finals 3:27.44 Relay Team Benjamin Banneker Academy
4x400 Meter Relay Finals 3:27.65 Relay Team Half Hollow Hills West (HHH)
4x400 Meter Relay Finals 3:27.68 Relay Team North Rockland
4x400 Meter Relay Finals 3:28.56 Relay Team Washingtonville
4x400 Meter Relay Finals 3:29.03 Relay Team Benjamin N. Cardozo High
4x400 Meter Relay Finals 3:29.15 Relay Team Paul Robeson Campus High
4x400 Meter Relay Finals 3:29.49 Relay Team Lakeland/Panas
4x400 Meter Relay Finals 3:29.52 Relay Team Uniondale
4x400 Meter Relay Finals 3:29.66 Relay Team Brentwood
4x400 Meter Relay Finals 3:29.74 Relay Team Pearl River
4x400 Meter Relay Finals 3:30.61 Relay Team Huntington
4x400 Meter Relay Finals 3:30.89 Relay Team Nyack
4x800 Meter Relay Finals 7:55.79 Relay Team Northport
4x800 Meter Relay Finals 7:57.32 Relay Team St. Benedict's Prep
4x800 Meter Relay Finals 7:57.41 Relay Team Pennsbury
4x800 Meter Relay Finals 7:59.90 Relay Team Rancocas Valley Reg HS
4x800 Meter Relay Finals 8:03.15 Relay Team FDR
4x800 Meter Relay Finals 8:06.56 Relay Team Manhasset
4x800 Meter Relay Finals 8:06.58 Relay Team Arlington
4x800 Meter Relay Finals 8:11.31 Relay Team Ocean Township HS
4x800 Meter Relay Finals 8:12.22 Relay Team John Jay - Cross River
4x800 Meter Relay Finals 8:13.66 Relay Team Columbia HS
4x800 Meter Relay Finals 8:13.99 Relay Team Horace Greeley
4x800 Meter Relay Finals 8:15.93 Relay Team Kingsway HS
4x800 Meter Relay Finals 8:17.61 Relay Team Morris Hills HS
4x800 Meter Relay Finals 8:21.71 Relay Team Kingston
55 Meter Dash Prelims 6.55 Jared Trefny Half Hollow Hills East (HHH)
55 Meter Dash Finals 6.58 Dominic Dazzell East Orange Campus
55 Meter Dash Prelims 6.59 Dominic Dazzell East Orange Campus
55 Meter Dash Prelims 6.60 Christian Izien Erasmus Hall Campus
55 Meter Dash Finals 6.61 Jelani Stoddart Brentwood
55 Meter Dash Finals 6.62 Raylens Boutin Nyack
One Mile Run Finals 4:15.33 Liam Conway Owen J. Roberts
One Mile Run Finals 4:15.80 Mason Gatewood Saint Anthony's
One Mile Run Finals 4:15.88 Shea Weilbaker Saratoga Springs
One Mile Run Finals 4:16.68 Sean Dolan Hopewell Valley HS
One Mile Run Finals 4:16.86 Greg Fusco Somers
One Mile Run Finals 4:17.15 Chris Romero Voorhees HS
One Mile Run Finals 4:18.15 Justin Cornetta Hunterdon Central HS
One Mile Run Finals 4:19.17 Derek Gess Haddonfield Memorial HS
One Mile Run Finals 4:21.76 Teddy Meredith Hopewell Valley HS
One Mile Run Finals 4:22.83 Robert Becker Kingston
One Mile Run Finals 4:23.22 Donnovan Tucker Niskayuna
One Mile Run Finals 4:23.69 Brian Hill Christian Brothers Academy
One Mile Run Finals 4:24.19 Spencer Smucker West Chester Henderson
One Mile Run Finals 4:24.99 Pedro Bravo Iona Preparatory School
One Mile Run Finals 4:25.47 Doug Read Sayville
One Mile Run Finals 4:25.75 Tobias Wolfson Riverdale Country Day High School
One Mile Run Finals 4:26.42 Matthew Fusco Somers
One Mile Run Finals 4:26.45 Connor Melko Bishop Eustace Prep
One Mile Run Finals 4:26.92 Geordie Young Trinity School
One Mile Run Finals 4:26.97 Braedon Fiume Bergen Catholic HS
One Mile Run Finals 4:27.29 Colin Logsdon Chatham HS
One Mile Run Finals 4:29.26 Gavin Richards North Hunterdon HS
One Mile Run Finals 4:29.45 Carlos Santos Patchogue-Medford
One Mile Run Finals 4:29.49 Nicholas Ackerman Freehold Township HS
One Mile Run Finals 4:29.53 Patrick Saint Ange Ossining
One Mile Run Finals 4:30.17 Ira Daly Delbarton School
Pole Vault Finals 14-8 Seth Kricheff NV - Old Tappan HS
Pole Vault Finals 14-8 Tyler Hrbek NV - Old Tappan HS
Weight Throw Finals 52-2.75 Sam Bergman Huntington
Weight Throw Finals 54-7.5 Luke Tobia Iona Preparatory School
Weight Throw Finals 54-8 Kevin Cetin Massapequa
Weight Throw Finals 58-7 Joseph Ryan Massapequa
Weight Throw Finals 64-10.75 Joseph Benedetto John S. Burke Catholic
Weight Throw Finals 66-4 Jacob Furland Classical High School