Elite Performances

180 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1,500 Meter Run Finals 4:44.14 Shayla Sanders Young Womens Leadership School, Queens
1,500 Meter Run Finals 4:58.07 Vivian Liell New Dorp
1,500 Meter Run Finals 5:03.78 Taylor Cosey Christian Academy of Knoxville
1,500 Meter Run Finals 5:05.90 Valerie Fox Danbury High School
MS Girls Mark Athlete Team
1,500 Meter Run Finals 4:42.40 Lauryn Heskin TSC Academy of Long Island
1,500 Meter Run Finals 4:52.14 Alina Laforest Chester
1,500 Meter Run Finals 5:19.48 Olivia Simonetti Foundation Track Club
Youth Girls Mark Athlete Team
1,500 Meter Run Finals 5:43.26 Londyn Atkinson Track Xplosion
MS Girls Mark Athlete Team
1500 Meter Race Walk Finals 10:35.59 Tiarra Jackson Velocity Track Club New York
1500 Meter Race Walk Finals 11:18.59 Jordyn Allen Run U Xpress
HS Girls Mark Athlete Team
200 Meter Dash Finals 24.92 Trinity Price ATL Zoom Athletics
200 Meter Dash Finals 25.13 Elizabeth Drab St. Viator High School
200 Meter Dash Finals 25.13 Elizabeth Drab Unattached
200 Meter Dash Finals 25.30 Sophia Myers Young Womens Leadership School, Queens
200 Meter Dash Prelims 25.51 Gracie Whelan South Charlotte Chargers
200 Meter Dash Prelims 25.58 Sophia Myers Queens HS of Teaching
200 Meter Dash Finals 25.73 Gracie Whelan South Charlotte Chargers
200 Meter Dash Prelims 26.22 Mijah Collier Trenton TC
MS Girls Mark Athlete Team
200 Meter Dash Prelims 24.33 Kayla Davis Run U Xpress
200 Meter Dash Finals 24.54 Kayla Davis Run U Xpress
200 Meter Dash Prelims 25.71 Arianna Richardson Run U Xpress
200 Meter Dash Prelims 27.50 Oteria Dubose Run U Xpress
200 Meter Dash Prelims 27.79 Jamilah Jackson Jeuness Track Club
200 Meter Dash Prelims 28.16 Khyla Dennis District 9
200 Meter Dash Finals 28.57 Oteria Dubose Run U Xpress
200 Meter Dash Prelims 28.61 Laila James Jeuness Track Club
Youth Girls Mark Athlete Team
200 Meter Dash Prelims 29.31 Mihaly Harris Run U Xpress
200 Meter Dash Finals 29.49 Mihaly Harris Run U Xpress
200 Meter Dash Prelims 30.20 Ta'tyan Anderson District 9
200 Meter Dash Prelims 31.51 Shari Jackson Run U Xpress
200 Meter Dash Finals 31.82 Shari Jackson Run U Xpress
HS Girls Mark Athlete Team
3,000 Meter Run Finals 10:32.21 Vivian Liell New Dorp
3,000 Meter Run Finals 10:34.65 Taylor Cosey Christian Academy of Knoxville
MS Girls Mark Athlete Team
3,000 Meter Run Finals 10:11.16 Lauryn Heskin TSC Academy of Long Island
3,000 Meter Run Finals 11:46.01 Lola Dinneen Susan E. Wagner
3,000 Meter Run Finals 12:39.31 Sarah Keane Foundation Track Club
HS Girls Mark Athlete Team
3000 Meter Racewalk Finals 15:37.79 Tara Mandel Unattached
3000 Meter Racewalk Finals 16:52.75 Melissa Endy Unattached
3000 Meter Racewalk Finals 17:27.94 Julianne Gerritsen New Jersey Striders Track Club
3000 Meter Racewalk Finals 17:32.49 Emily Murphy Penfield
3000 Meter Racewalk Finals 17:57.47 Ning Ting Ni McKee/Staten Island Tech (MSIT)
3000 Meter Racewalk Finals 18:10.39 Xin Yu Zhu McKee/Staten Island Tech (MSIT)
400 Meter Dash Finals 55.00 Elizabeth Drab St. Viator High School
400 Meter Dash Prelims 56.76 Elizabeth Drab St. Viator High School
400 Meter Dash Finals 57.50 Trinity Price ATL Zoom Athletics
400 Meter Dash Finals 59.32 Karyn Best Wheaton Academy
MS Girls Mark Athlete Team
400 Meter Dash Finals 54.92 Kayla Davis Run U Xpress
400 Meter Dash Prelims 56.93 Kayla Davis Run U Xpress
400 Meter Dash Finals 58.27 Shawnti Jackson Run U Xpress
400 Meter Dash Prelims 1:00.99 Shawnti Jackson Run U Xpress
400 Meter Dash Prelims 1:01.18 Jamilah Jackson Jeuness Track Club
400 Meter Dash Prelims 1:03.35 Laila James Jeuness Track Club
400 Meter Dash Finals 1:03.90 Laila James Jeuness Track Club
400 Meter Dash Prelims 1:06.81 Anaya Harris Run U Xpress
400 Meter Dash Prelims 1:10.83 Mackenzie Kiel Run U Xpress
Youth Girls Mark Athlete Team
400 Meter Dash Finals 1:13.80 Shari Jackson Run U Xpress
400 Meter Dash Prelims 1:16.97 Shari Jackson Run U Xpress
MS Girls Mark Athlete Team
4x200 Meter Relay Finals 1:43.05 Relay Team Run U Xpress
4x200 Meter Relay Finals 1:50.41 Relay Team Run U Xpress
Youth Girls Mark Athlete Team
4x200 Meter Relay Finals 2:04.24 Relay Team Run U Xpress
MS Girls Mark Athlete Team
4x400 Meter Relay Finals 4:25.67 Relay Team Run U Xpress
HS Girls Mark Athlete Team
55 Meter Hurdles Finals 8.36 Indya Richards Unattached
55 Meter Hurdles Prelims 8.39 Indya Richards Unattached
MS Girls Mark Athlete Team
55 Meter Hurdles Finals 8.60 Taylor Mckinnon Run U Xpress
55 Meter Hurdles Prelims 8.78 Taylor Mckinnon Run U Xpress
55 Meter Hurdles Prelims 9.28 Kendall Rowland Run U Xpress
55 Meter Hurdles Prelims 9.41 Kayla Smith Run U Xpress
55 Meter Hurdles Prelims 9.54 Khyla Dennis District 9
HS Girls Mark Athlete Team
55 Meter Dash Finals 7.29 Trinity Price ATL Zoom Athletics
55 Meter Dash Finals 7.30 Alyisha Anderson District 9
55 Meter Dash Prelims 7.34 Alyisha Anderson Liberty County
55 Meter Dash Prelims 7.34 Alyisha Anderson District 9
55 Meter Dash Prelims 7.36 Sukanya Wade Frederick Douglas (NYC)
55 Meter Dash Prelims 7.36 Jayda Daniels District 9
55 Meter Dash Prelims 7.37 Sophia Myers Queens HS of Teaching
MS Girls Mark Athlete Team
55 Meter Dash Prelims 7.34 Arianna Richardson Run U Xpress
55 Meter Dash Finals 7.42 Arianna Richardson Run U Xpress
55 Meter Dash Prelims 7.60 Shawnti Jackson Run U Xpress
55 Meter Dash Prelims 7.67 Oteria Dubose Run U Xpress
55 Meter Dash Finals 7.67 Shawnti Jackson Run U Xpress
55 Meter Dash Finals 7.88 Oteria Dubose Run U Xpress
55 Meter Dash Prelims 8.19 Stephanie Weiner Foundation Track Club
Youth Girls Mark Athlete Team
55 Meter Dash Finals 8.24 Mihaly Harris Run U Xpress
55 Meter Dash Prelims 8.25 Mihaly Harris Run U Xpress
55 Meter Dash Prelims 8.41 Ta'tyan Anderson District 9
55 Meter Dash Prelims 8.86 Shari Jackson Run U Xpress
55 Meter Dash Finals 9.02 Shari Jackson Run U Xpress
HS Girls Mark Athlete Team
800 Meter Run Finals 2:17.58 Shalah Means Benjamin Cardozo
800 Meter Run Finals 2:21.35 Avryl Johnson Libertyville High School
MS Girls Mark Athlete Team
800 Meter Run Finals 2:18.85 Alina Laforest Chester
800 Meter Run Finals 2:33.48 Imari Deloatch Run U Xpress
Youth Girls Mark Athlete Team
800 Meter Run Finals 2:47.59 Londyn Atkinson Track Xplosion
800 Meter Run Finals 3:01.84 Taryn Allen Run U Xpress
HS Girls Mark Athlete Team
High Jump Finals 5-5 My' Khiyah Williams Benjamin Banneker Academy
MS Girls Mark Athlete Team
High Jump Finals 3-9.25 Jordyn Allen Run U Xpress
High Jump Finals 3-9.25 Kashya Hawkins Foundation Track Club
High Jump Finals 5-1 Kayla Smith Run U Xpress
Youth Girls Mark Athlete Team
Long Jump Finals 9-5 Selah Edwards Run U Xpress
Long Jump Finals 12-2.25 Ta'tyan Anderson District 9
HS Girls Mark Athlete Team
Pole Vault Finals 11-1.75 Lily Plute State College Area High School
Pole Vault Finals 12-3.5 Erica Ellis Gates-Chili
MS Girls Mark Athlete Team
Shot Put Finals 19-8 Jordyn Allen Run U Xpress
HS Girls Mark Athlete Team
Triple Jump Finals 38-3.5 Indya Richards Unattached
Weight Throw Finals 44-6.75 Faith Polando Unattached
Weight Throw Finals 47-3.75 Sydney Polando Barrington High School
Weight Throw Finals 56-0.5 Brianna Mckenzie Lancaster
Weight Throw Finals 60-1.25 Sydnee Walker King's Ridge Christian School
HS Boys Mark Athlete Team
1,500 Meter Run Finals 4:01.40 Kevin Moshier Corning
1,500 Meter Run Finals 4:11.36 Brad Farnham Penfield
MS Boys Mark Athlete Team
1,500 Meter Run Finals 4:53.54 Fernando Diaz Susan E. Wagner
HS Boys Mark Athlete Team
200 Meter Dash Finals 22.36 Joshua Cadet Cranford HS
200 Meter Dash Prelims 22.36 Joshua Cadet Cranford HS
200 Meter Dash Finals 22.40 Kedar Ashford New Horizon
200 Meter Dash Finals 22.48 Tai Brown Midwood
200 Meter Dash Finals 22.53 Dante Brown Nyack
200 Meter Dash Prelims 22.53 Kedar Ashford New Horizon
200 Meter Dash Finals 22.61 Kimani Brown New Horizon
200 Meter Dash Prelims 22.65 Kevin Fullerton Unattached
200 Meter Dash Prelims 22.67 Tai Brown Midwood
200 Meter Dash Finals 22.73 Kevin Fullerton Unattached
200 Meter Dash Prelims 22.78 Jaquil Baxter Penfield
MS Boys Mark Athlete Team
200 Meter Dash Prelims 23.48 Cody Brown Run U Xpress
200 Meter Dash Finals 23.48 Cody Brown Run U Xpress
200 Meter Dash Prelims 25.89 Isaac Manigault District 9
200 Meter Dash Finals 26.24 Isaac Manigault District 9
Youth Boys Mark Athlete Team
200 Meter Dash Prelims 30.44 Isaiah Deloatch Run U Xpress
200 Meter Dash Prelims 34.36 Landen Perry Run U Xpress
MS Boys Mark Athlete Team
3,000 Meter Run Finals 10:41.65 Fernando Diaz Susan E. Wagner
HS Boys Mark Athlete Team
400 Meter Dash Finals 48.61 Boaz Madeus Trenton TC
400 Meter Dash Prelims 49.29 Boaz Madeus Trenton TC
400 Meter Dash Finals 49.64 Jaquil Baxter Penfield
400 Meter Dash Finals 49.98 Brock Allen Charlotte Flights
400 Meter Dash Prelims 50.46 Jaquil Baxter Penfield
400 Meter Dash Prelims 50.77 D' Andre Barriffe Bishop Loughlin
400 Meter Dash Prelims 51.06 Brock Allen Charlotte Flights
400 Meter Dash Finals 51.10 Ethan Carney Har-Ber High School
MS Boys Mark Athlete Team
400 Meter Dash Finals 52.79 Cody Brown Run U Xpress
400 Meter Dash Prelims 54.61 Cody Brown Run U Xpress
400 Meter Dash Prelims 55.28 Jesiah Davis Run U Xpress
400 Meter Dash Finals 55.40 Jesiah Davis Run U Xpress
400 Meter Dash Finals 58.37 Isaac Manigault District 9
400 Meter Dash Prelims 1:00.12 Isaac Manigault District 9
400 Meter Dash Prelims 1:08.64 Tedell Moore District 9
HS Boys Mark Athlete Team
4x200 Meter Relay Finals 1:30.85 Relay Team Mount St. Michael
MS Boys Mark Athlete Team
4x200 Meter Relay Finals 1:38.84 Relay Team Run U Xpress
HS Boys Mark Athlete Team
4x400 Meter Relay Finals 3:28.42 Relay Team Mount St. Michael
MS Boys Mark Athlete Team
4x400 Meter Relay Finals 3:49.09 Relay Team Run U Xpress
HS Boys Mark Athlete Team
55 Meter Hurdles Finals 7.43 Tai Brown Midwood
55 Meter Hurdles Prelims 7.53 Tai Brown Midwood
MS Boys Mark Athlete Team
55 Meter Hurdles Finals 7.62 Alexander Nunley Run U Xpress
55 Meter Hurdles Prelims 7.75 Alexander Nunley Run U Xpress
55 Meter Hurdles Prelims 11.73 Caleb Edwards Run U Xpress
HS Boys Mark Athlete Team
55 Meter Dash Prelims 6.54 Michael Miller Christopher Columbus Campus
55 Meter Dash Finals 6.57 Joshua Cadet Cranford HS
55 Meter Dash Prelims 6.60 Joshua Cadet Cranford HS
55 Meter Dash Finals 6.62 Kedar Ashford New Horizon
MS Boys Mark Athlete Team
55 Meter Dash Finals 6.77 Alexander Nunley Run U Xpress
55 Meter Dash Prelims 6.78 Alexander Nunley Run U Xpress
55 Meter Dash Prelims 7.46 Kailen Perry Run U Xpress
55 Meter Dash Finals 7.53 Isaac Manigault District 9
55 Meter Dash Prelims 7.56 Isaac Manigault District 9
Youth Boys Mark Athlete Team
55 Meter Dash Prelims 8.38 Xavier Adkins Run U Xpress
55 Meter Dash Prelims 8.42 Isaiah Deloatch Run U Xpress
55 Meter Dash Prelims 9.09 Landen Perry Run U Xpress
55 Meter Dash Finals 9.26 Landen Perry Run U Xpress
HS Boys Mark Athlete Team
800 Meter Run Finals 1:59.66 Graham Rainsby Packer Collegiate
800 Meter Run Finals 1:59.73 Tyler Senall Penfield
800 Meter Run Finals 1:59.94 Lamaj Curry Chester
MS Boys Mark Athlete Team
800 Meter Run Finals 2:19.76 Kailen Perry Run U Xpress
HS Boys Mark Athlete Team
Distance Medley Relay Finals 10:45.27 Relay Team Penfield
High Jump Finals 6-8.75 Jyles Etienne The Stony Brook School (HS)
Youth Boys Mark Athlete Team
Long Jump Finals 10-5 Landen Perry Run U Xpress
Long Jump Finals 12-3 Isaiah Deloatch Run U Xpress
Long Jump Finals 13-8.75 Xavier Adkins Run U Xpress
HS Boys Mark Athlete Team
Shot Put Finals 53-6.25 John Surdej Unattached
Youth Boys Mark Athlete Team
Shot Put Finals 12-10.75 Christian Edmundson Run U Xpress
HS Boys Mark Athlete Team
Weight Throw Finals 66-11.25 Steven Feldman Unattached
Weight Throw Finals 68-7.25 Kevin Fofanah Classical High School
Weight Throw Finals 68-7.75 Phillip Rosendorf Susan E. Wagner
Weight Throw Finals 68-9 Michael Feldman Unattached