Elite Performances

146 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1,000 Meter Run Finals 2:53.01 Alexis Panisse Benjamin Cardozo
1,000 Meter Run Finals 2:57.32 Corinne Birchard Curtis
1,000 Meter Run Finals 3:06.76 Omawattie Singh Boys and Girls
1,500 Meter Run Finals 4:42.78 Sabrina Southerland Benjamin Cardozo
1,500 Meter Run Finals 4:46.42 Christina Melian Susan E. Wagner
1,500 Meter Run Finals 4:50.01 Amanda Delacruz Port Richmond
1,500 Meter Run Finals 4:54.11 Fabiola Oubida Health Professions HS
1,500 Meter Run Finals 4:58.93 Angelique Demeo Tottenville
1,500 Meter Run Finals 5:00.60 Winny Chen Brooklyn Tech
3,000 Meter Run Finals 10:03.32 Alexis Panisse Benjamin Cardozo
3,000 Meter Run Finals 10:14.50 Christina Melian Susan E. Wagner
3,000 Meter Run Finals 10:41.69 Amanda Delacruz Port Richmond
3,000 Meter Run Finals 10:43.45 Anne-laure White Brooklyn Tech
3,000 Meter Run Finals 10:43.76 Angelique Demeo Tottenville
3,000 Meter Run Finals 10:50.36 Erika Yamazaki Fiorello H. LaGuardia
3,000 Meter Run Finals 10:57.08 Jaclyn Panepinto Port Richmond
300 Meter Dash Finals 38.57 Kadecia Baird Medgar Evers College Preparatory School
300 Meter Dash Prelims 39.63 Kadecia Baird Medgar Evers College Preparatory School
300 Meter Dash Finals 39.73 Shenika King Canarsie
300 Meter Dash Prelims 40.04 Shenika King Canarsie
300 Meter Dash Finals 40.27 Simone Grant Christopher Columbus Campus
300 Meter Dash Finals 40.60 Josephine Watson Beacon School (NYC)
300 Meter Dash Prelims 40.79 Josephine Watson Beacon School (NYC)
300 Meter Dash Prelims 41.00 Simone Grant Christopher Columbus Campus
300 Meter Dash Finals 41.07 Shi Anne Humes Port Richmond
300 Meter Dash Finals 41.18 Monique Green Campus Magnet
300 Meter Dash Finals 41.34 Janai Cameron Medgar Evers College Preparatory School
300 Meter Dash Prelims 41.36 Shi Anne Humes Port Richmond
300 Meter Dash Prelims 41.57 Monique Green Campus Magnet
300 Meter Dash Finals 41.61 Osayi Owie Erasmus Hall
300 Meter Dash Prelims 41.64 Janai Cameron Medgar Evers College Preparatory School
300 Meter Dash Prelims 41.72 Osayi Owie Erasmus Hall
300 Meter Dash Prelims 41.74 Paige Thompsoncharles Medgar Evers College Preparatory School
300 Meter Dash Prelims 41.82 Katrina Lambert Dewitt Clinton
300 Meter Dash Prelims 41.85 Kimberely Bailey Taft Education Campus (NYC)
300 Meter Dash Prelims 42.38 Samiesha Stobbs Campus Magnet
300 Meter Dash Prelims 42.57 Nida Wilson Evander Childs
300 Meter Dash Prelims 42.68 Tshani Mitchell Martin Van Buren
4x200 Meter Relay Finals 1:41.66 Relay Team Medgar Evers College Preparatory School
4x200 Meter Relay Finals 1:42.89 Relay Team Taft Education Campus (NYC)
4x200 Meter Relay Finals 1:44.01 Relay Team Benjamin Cardozo
4x200 Meter Relay Prelims 1:44.81 Relay Team Medgar Evers College Preparatory School
4x200 Meter Relay Prelims 1:45.06 Relay Team Benjamin Cardozo
4x200 Meter Relay Finals 1:46.51 Relay Team Martin Van Buren
4x200 Meter Relay Prelims 1:46.88 Relay Team Martin Van Buren
4x200 Meter Relay Finals 1:46.92 Relay Team East New York - Transit Tech
4x200 Meter Relay Prelims 1:47.49 Relay Team Dewitt Clinton
4x200 Meter Relay Prelims 1:47.72 Relay Team Taft Education Campus (NYC)
4x200 Meter Relay Prelims 1:47.81 Relay Team East New York - Transit Tech
4x400 Meter Relay Finals 3:58.66 Relay Team Medgar Evers College Preparatory School
4x400 Meter Relay Finals 3:59.03 Relay Team Dewitt Clinton
4x400 Meter Relay Finals 4:01.69 Relay Team Port Richmond
4x400 Meter Relay Finals 4:10.74 Relay Team Benjamin Cardozo
4x800 Meter Relay Finals 9:36.57 Relay Team Benjamin Cardozo
4x800 Meter Relay Finals 9:36.73 Relay Team Port Richmond
4x800 Meter Relay Finals 9:38.33 Relay Team Benjamin Banneker Academy
4x800 Meter Relay Finals 9:53.09 Relay Team Boys and Girls
55 Meter Hurdles Finals 8.08 Akayla Anderson Benjamin Cardozo
55 Meter Hurdles Prelims 8.19 Akayla Anderson Benjamin Cardozo
55 Meter Hurdles Prelims 8.24 Sandreka Bancroft Benjamin Cardozo
55 Meter Hurdles Finals 8.36 Sandreka Bancroft Benjamin Cardozo
55 Meter Dash Finals 7.17 Monique Green Campus Magnet
55 Meter Dash Finals 7.19 Kimberely Bailey Taft Education Campus (NYC)
55 Meter Dash Prelims 7.20 Kimberely Bailey Taft Education Campus (NYC)
55 Meter Dash Prelims 7.27 Monique Green Campus Magnet
55 Meter Dash Finals 7.27 Khadijah Cudjoe Sheepshead Bay
55 Meter Dash Prelims 7.31 Khadijah Cudjoe Sheepshead Bay
55 Meter Dash Prelims 7.33 Kassandra Pierre Brooklyn Tech
55 Meter Dash Finals 7.37 Kimberly Campbell Medgar Evers College Preparatory School
55 Meter Dash Finals 7.39 Kassandra Pierre Brooklyn Tech
55 Meter Dash Prelims 7.39 Kimberly Campbell Medgar Evers College Preparatory School
55 Meter Dash Finals 7.39 Ashley Tasher Medgar Evers College Preparatory School
600 Meter Run Finals 1:35.87 Yazmin Wilson-Jones Port Richmond
600 Meter Run Finals 1:37.14 Jhanee Sterrett Boys and Girls
600 Meter Run Finals 1:38.15 Brittney Adams Dewitt Clinton
600 Meter Run Finals 1:38.69 Marlena Wright Dewitt Clinton
600 Meter Run Finals 1:39.94 Alison Doway Port Richmond
600 Meter Run Finals 1:41.65 Oluwatosin Esinsinade Erasmus Hall
600 Meter Run Finals 1:41.74 Princess Joefield Springfield Gardens
600 Meter Run Finals 1:41.95 Kesha Medas-King Benjamin Cardozo
600 Meter Run Finals 1:42.91 Latoya Hart East New York - Transit Tech
Triple Jump Finals 36-8.75 Simone Grant Christopher Columbus Campus
Triple Jump Finals 36-9 Katiana Hill Port Richmond
HS Boys Mark Athlete Team
1,000 Meter Run Finals 2:30.76 Robert Rhodes Boys and Girls
1,000 Meter Run Finals 2:30.83 Strymar Livingston Christopher Columbus Campus
1,000 Meter Run Finals 2:33.00 Sidgie Greene Thomas Jefferson (NYC)
1,600 Meter Run Finals 4:19.19 Konrad Surkont Stuyvesant
1,600 Meter Run Finals 4:24.02 Felipe Yanez Forest Hills
1,600 Meter Run Finals 4:27.35 Ronaldo Ball Curtis
1,600 Meter Run Finals 4:28.07 Samuel Philbrick Brooklyn Tech
300 Meter Dash Finals 34.23 Andy Nicolas Midwood
300 Meter Dash Finals 34.66 Jason Tomlinson Harry S. Truman
300 Meter Dash Prelims 34.85 Andy Nicolas Midwood
300 Meter Dash Finals 35.20 Jeremi Obeng Agyapong Dewitt Clinton
300 Meter Dash Prelims 35.26 Jason Tomlinson Harry S. Truman
300 Meter Dash Prelims 35.74 Jeremi Obeng Agyapong Dewitt Clinton
300 Meter Dash Finals 36.02 Tyroy Lawson Sheepshead Bay
300 Meter Dash Finals 36.13 Demar Malcolm Springfield Gardens
300 Meter Dash Prelims 36.24 Tyroy Lawson Sheepshead Bay
300 Meter Dash Prelims 36.24 Demar Malcolm Springfield Gardens
3,200 Meter Run Finals 9:32.78 Jack Stevenson Stuyvesant
3,200 Meter Run Finals 9:34.34 Mitchell Kun Sheepshead Bay
3,200 Meter Run Finals 9:40.10 Pier Berkmans Bronx Science
3,200 Meter Run Finals 9:44.42 Michael Delligatti Francis Lewis
4x200 Meter Relay Finals 1:30.55 Relay Team South Shore
4x200 Meter Relay Finals 1:30.60 Relay Team Boys and Girls
4x200 Meter Relay Prelims 1:31.36 Relay Team South Shore
4x200 Meter Relay Prelims 1:31.47 Relay Team Harry S. Truman
4x200 Meter Relay Finals 1:32.02 Relay Team Dewitt Clinton
4x200 Meter Relay Prelims 1:32.69 Relay Team Dewitt Clinton
4x200 Meter Relay Prelims 1:32.94 Relay Team Boys and Girls
4x200 Meter Relay Finals 1:33.18 Relay Team Canarsie
4x200 Meter Relay Finals 1:33.26 Relay Team Medgar Evers College Preparatory School
4x200 Meter Relay Finals 1:33.67 Relay Team John F. Kennedy
4x200 Meter Relay Prelims 1:34.01 Relay Team Medgar Evers College Preparatory School
4x200 Meter Relay Prelims 1:34.30 Relay Team John F. Kennedy
4x400 Meter Relay Finals 3:23.83 Relay Team Boys and Girls
4x400 Meter Relay Finals 3:27.18 Relay Team Medgar Evers College Preparatory School
4x400 Meter Relay Finals 3:29.16 Relay Team South Shore
4x400 Meter Relay Finals 3:29.94 Relay Team Harry S. Truman
4x400 Meter Relay Finals 3:31.25 Relay Team Springfield Gardens
4x800 Meter Relay Finals 8:12.43 Relay Team Boys and Girls
4x800 Meter Relay Finals 8:15.00 Relay Team Bronx Science
4x800 Meter Relay Finals 8:18.55 Relay Team Stuyvesant
55 Meter Hurdles Finals 7.61 Andre Hewitt East New York - Transit Tech
55 Meter Hurdles Prelims 7.67 Andre Hewitt East New York - Transit Tech
55 Meter Dash Finals 6.49 Tyquan Dukes Erasmus Hall
55 Meter Dash Finals 6.50 Dellon Peters James Madison (NYC)
55 Meter Dash Prelims 6.57 Tyquan Dukes Erasmus Hall
55 Meter Dash Finals 6.60 Andy Nicolas Midwood
55 Meter Dash Finals 6.62 Ernest Agyeman Dewitt Clinton
55 Meter Dash Finals 6.62 Danito Dixon Sheepshead Bay
600 Meter Run Finals 1:17.99 Strymar Livingston Christopher Columbus Campus
600 Meter Run Finals 1:20.97 Richard Rose Boys and Girls
600 Meter Run Finals 1:22.16 Javaun Grant Boys and Girls
600 Meter Run Finals 1:22.64 Joel Johnson Boys and Girls
600 Meter Run Finals 1:22.64 Delroy Davis Medgar Evers College Preparatory School
600 Meter Run Finals 1:22.76 Kwasi Applewhite Samuel J. Tilden
600 Meter Run Finals 1:24.00 Kevin Lawrence South Shore
600 Meter Run Finals 1:24.43 Lukas Chaya Beacon School (NYC)
600 Meter Run Finals 1:25.16 Alex Daniels Medgar Evers College Preparatory School
600 Meter Run Finals 1:25.37 Jahwun Marshall Springfield Gardens
Long Jump Finals 22-3 Michael Hall Jr. Harry S. Truman
Long Jump Finals 23-3 Benjamin Ezike Susan E. Wagner
Triple Jump Finals 45-5.75 Ronnie Scott LaFayette (NYC)
Triple Jump Finals 45-11.25 Benjamin Ezike Susan E. Wagner