Elite Performances
92 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
1000 Meter Run Finals | 2:53.50 | Anima Banks | Mamaroneck |
1000 Meter Run Finals | 2:58.00 | Alexis Hatcher | North Rockland |
1000 Meter Run Finals | 2:58.80 | Kamryn McIntosh | Suffern |
1000 Meter Run Finals | 3:01.50 | Carolina Casin-Silva | Lakeland/Panas |
1000 Meter Run Finals | 3:03.70 | Katie DeVore | Mamaroneck |
1000 Meter Run Finals | 3:05.10 | Maura McCabe | New Rochelle |
1500 Meter Run Finals | 4:44.80 | Ariana Bottalico | Brewster |
1500 Meter Run Finals | 4:46.30 | Kate Zendell | Suffern |
1500 Meter Run Finals | 4:47.40 | Claire Gomba | John Jay - East Fishkill |
1500 Meter Run Finals | 4:49.10 | Delphi Cleaveland | Arlington |
1500 Meter Run Finals | 4:55.40 | Alexis Hatcher | North Rockland |
1500 Meter Run Finals | 4:56.20 | Corinne Florie | Mahopac |
1500 Meter Run Finals | 4:57.30 | Lauren Chapey | Mamaroneck |
1500 Meter Run Finals | 5:00.00 | Emily Betts | Clarkstown North |
1500 Meter Run Finals | 5:00.80 | Amanda Asaro | Fox Lane |
1500 Meter Run Finals | 5:02.60 | Rachel Eisman | Fox Lane |
1500 Meter Run Finals | 5:02.60 | Gabby Robert | John Jay - East Fishkill |
1500 Meter Run Finals | 5:04.60 | Annie Gould | Carmel |
1500 Meter Run Finals | 5:05.50 | Elizabeth Trelstad | White Plains |
1500 Meter Run Finals | 5:07.90 | Eleanor Trelstad | White Plains |
3000 Meter Run Finals | 10:21.30 | Kate Zendell | Suffern |
3000 Meter Run Finals | 10:27.60 | Bella Burda | Arlington |
3000 Meter Run Finals | 10:31.10 | Olivia Beltrani | Arlington |
3000 Meter Run Finals | 10:34.80 | Rachel Ludwikowski | Suffern |
3000 Meter Run Finals | 10:36.10 | Corinne Florie | Mahopac |
3000 Meter Run Finals | 10:40.30 | Paige Cloonan | Fox Lane |
3000 Meter Run Finals | 10:43.00 | Elizabeth Hekker | North Rockland |
3000 Meter Run Finals | 10:52.80 | Ursula Svoboda | Suffern |
300 Meter Dash Finals | 40.27 | Deajah Stevens | New Rochelle |
300 Meter Dash Finals | 41.35 | Erin Jaskot | Tappan Zee |
300 Meter Dash Finals | 41.96 | Robbi Rogers | Mount Vernon |
300 Meter Dash Finals | 41.97 | Tiffany Vera | Lakeland/Panas |
300 Meter Dash Finals | 42.15 | Soraya Theard | Suffern |
300 Meter Dash Finals | 42.51 | Carrie Small | North Rockland |
300 Meter Dash Finals | 42.54 | chelsea edwards | Spring Valley |
300 Meter Dash Finals | 42.77 | Shannon Teevens | Yorktown |
4x200 Meter Relay Finals | 1:42.84 | Relay Team | New Rochelle |
4x200 Meter Relay Finals | 1:49.20 | Relay Team | North Rockland |
4x400 Meter Relay Finals | 4:08.10 | Relay Team | Suffern |
4x400 Meter Relay Finals | 4:10.90 | Relay Team | Lakeland/Panas |
4x800 Meter Relay Finals | 9:43.70 | Relay Team | Suffern |
4x800 Meter Relay Finals | 9:50.80 | Relay Team | Ursuline School |
4x800 Meter Relay Finals | 9:59.30 | Relay Team | New Rochelle |
55 Meter Hurdles Finals | 8.33 | Sarah Bowens | Suffern |
55 Meter Hurdles Finals | 8.37 | Lexus Harney | Mount Vernon |
55 Meter Dash Finals | 7.31 | Robbi Rogers | Mount Vernon |
600 Meter Run Finals | 1:34.70 | Erin Jaskot | Tappan Zee |
600 Meter Run Finals | 1:35.60 | Gabby Cuccia | Roy C. Ketcham (RCK) |
600 Meter Run Finals | 1:37.10 | Sarah Adler | Suffern |
600 Meter Run Finals | 1:38.50 | Leonie Rauls | Mamaroneck |
600 Meter Run Finals | 1:40.70 | Deajah Stevens | New Rochelle |
600 Meter Run Finals | 1:41.00 | Selena Marshall | New Rochelle |
600 Meter Run Finals | 1:43.00 | Amrita Persaud | Suffern |
High Jump Finals | 5-4 | Lillian Foote | Scarsdale |
Long Jump Finals | 17-9.25 | Sarah Bowens | Suffern |
Shot Put Finals | 39-10.25 | Briyah Brown | New Rochelle |
Triple Jump Finals | 36-7 | Sarah Bowens | Suffern |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1000 Meter Run Finals | 2:37.60 | Richard Bertrand | North Rockland |
1000 Meter Run Finals | 2:38.20 | Ryan Tancin | Roy C. Ketcham (RCK) |
1000 Meter Run Finals | 2:38.70 | Robert Arbuco | Clarkstown South |
1000 Meter Run Finals | 2:39.30 | Nick Cortina | Brewster |
1600 Meter Run Finals | 4:22.30 | Mike Turi | John Jay - East Fishkill |
1600 Meter Run Finals | 4:25.30 | Kevin French | John Jay - East Fishkill |
1600 Meter Run Finals | 4:27.40 | Justin Maguire | Brewster |
1600 Meter Run Finals | 4:28.60 | Ryan Cross | Suffern |
300 Meter Dash Finals | 34.12 | Steven Gayle | Mount Vernon |
300 Meter Dash Finals | 35.41 | Kareem Campbell | Mount Vernon |
300 Meter Dash Finals | 35.90 | Taylor Vippolis | North Rockland |
300 Meter Dash Finals | 36.11 | John Kukura | Clarkstown South |
300 Meter Dash Finals | 36.26 | Peter Garson | Arlington |
300 Meter Dash Finals | 36.50 | Anthony Henry | Suffern |
300 Meter Dash Finals | 36.59 | Avery Taylor | Mount Vernon |
3200 Meter Run Finals | 9:33.20 | Evan Ward | Suffern |
4x200 Meter Relay Finals | 1:30.66 | Relay Team | Poughkeepsie |
4x200 Meter Relay Finals | 1:32.02 | Relay Team | Mount Vernon |
4x200 Meter Relay Finals | 1:32.37 | Relay Team | Ramapo |
4x200 Meter Relay Finals | 1:33.42 | Relay Team | New Rochelle |
4x200 Meter Relay Finals | 1:34.19 | Relay Team | Suffern |
4x400 Meter Relay Finals | 3:28.00 | Relay Team | Mount Vernon |
4x400 Meter Relay Finals | 3:28.40 | Relay Team | Clarkstown South |
4x800 Meter Relay Finals | 8:12.40 | Relay Team | North Rockland |
4x800 Meter Relay Finals | 8:20.80 | Relay Team | Carmel |
4x800 Meter Relay Finals | 8:21.20 | Relay Team | Roy C. Ketcham (RCK) |
4x800 Meter Relay Finals | 8:21.70 | Relay Team | Suffern |
55 Meter Dash Finals | 6.55 | Kwane Hayle | Poughkeepsie |
55 Meter Dash Finals | 6.58 | Winslow Dorsainvil | Spring Valley |
600 Meter Run Finals | 1:21.60 | Steven Gayle | Mount Vernon |
600 Meter Run Finals | 1:22.10 | Taylor Vippolis | North Rockland |
600 Meter Run Finals | 1:24.40 | Evan Greenberg | Suffern |
600 Meter Run Finals | 1:25.20 | Patrick Flood | Clarkstown South |
High Jump Finals | 6-0 | Avery Taylor | Mount Vernon |
Triple Jump Finals | 45-8.75 | Thomas Johnson | White Plains |